Tichá domácnost je zabijákem vztahu

Hádky jsou zcela standardním a docela osvědčeným způsobem, jak řeší partneři potíže ve vztahu, případně jiné nepříjemnosti související s domácností.

Někdy se ale i taková hádka může zvrhnout natolik, že se jeden z partnerů prostě urazí a přestane s tím druhým zcela komunikovat. V takovém případě nastává tichá domácnost.

Když trvá jen chvíli, může to pomoci

Mlčení je zde formou vzdoru. Jsou lidé, kteří se nechtějí nebo neumějí hádat a ti často prostě všechny partnerovy výtky začnou přecházet mlčením. Jedná se o efektivní způsob ukončení až příliš vyostřeného sporu.

Oba tak dostanou čas na to, aby si ujasnili své priority a pak se případně i smířili. Pokud taková situace trvá jen pár hodin, může to vztah posílit nebo alespoň pomoci vyřešit aktuální konflikt.

Problém je, když se jeden z partnerů urazí do takové míry, že nechce s tím druhý komunikovat klidně i dny či dokonce týdny.

Jedná se o agresivitu, i když jen pasivní

Tento způsob nekomunikace je zcela učebnicový příklad pasivní agresivity. Člověk v podstatě nic nedělá, ale právě proto to druhou stranu neuvěřitelně vytáčí. Když není možné domluvit se ani na základních věcech, jelikož jeden z partnerů zásadně mlčí a ignoruje svou polovičku, fungování domácnosti jde pomalu ale jistě do kopru.

Ještě horší to může být, když jde o rodinu s dětmi. Ty samozřejmě ihned rozpoznají, že se děje něco špatného a nedělá jim to dobře. Tichá domácnost tedy nemusí mít negativní vliv pouze na samotnou dvojici, ale může uškodit i dětem.

Moudřejší ustoupí

Je prakticky jen jediný způsob, jak tuhle situaci řešit, a to ústupky. A to z obou stran. Začít sice může kdokoliv z dvojice, ale ústupek do té doby mlčícího by byl daleko lepší.

Je totiž snadnější komunikovat s člověkem, který odpovídá než s jedincem, který nemluví. Tichou domácnost je dobré rozbít během jednoho až dvou dnů. V opačném případě se může dostat do chronické podoby a to už může mít za následek dokonce rozvod.

Komentáře