Vztahy navázané on-line mají tendence vydržet

Dnes je už běžné navazovat s opačným pohlavím milostný poměr pomocí internetu. Hodně v tomto ohledu pomáhají sociální sítě, hlavně tedy ta nejznámější z nich, Facebook. Ovšem co se týče úspěšnosti, tak zdaleka nejefektivnější jsou v tomto ohledu dnes již tradiční internetové seznamky.

Málokdo však ví, že takto navázané vztahy nemají vždy jepičí život, ale kupodivu často dokáží vydržet i dlouhá léta. Dnes se to odhaduje na jeden ze tří v neprospěch dlouhodobých vztahů. To už je zatraceně dobrá úspěšnost. Čím to ale je, že internetové vztahy jsou tak pevné?

Seznamování déle trvá

Hodně lidí má za to, že od seznámení na internetu po první rande uplyne sotva pár dní, ale tak to určitě není, tedy pokud se nejedná o erotickou seznamku, kde se jde rychle na věc prakticky vždy. Ani to rande často není nutné.

Většina uživatelů seznamek se ale rekrutuje buďto z jedinců, kteří mají málo času, nebo z lidí, co jsou trochu ostýchavější. A ani jeden typ uživatelů nemá důvod věci příliš popohánět dopředu. Díky tomu je daleko více prostoru ke konverzaci a vzájemnému poznávání se. Jakmile už dojde ke schůzce, oba její aktéři už se z velké části dobře znají a většinou vědí, do čeho jdou. Pak už stačí jen málo a už je ruka v rukávě.

Při standardním seznámení v práci nebo přes kamarádku se však dvojice na prvním rande příliš nezná a i když mezi nimi vzplane jiskra a nějakou dobu spolu budou, neznamená to automaticky, že jim to vydrží. Láska totiž nerovná se kompatibilita.

Té se přiblížíte více právě postupným poznáváním toho druhého.

Vztah na seznamce je navíc takřka vždy vztahem na dálku, takže i když se do sebe dva lidé zamilují, musí překonávat často dlouhé vzdálenosti na to, aby se spolu mohli setkat. Jasně, Česká republika není Amerika, kde je často nutné kvůli přesunu do jiného města překlenout několik časových pásem, ale i tak se jedná o překážku, se kterou je potřeba se vypořádat.

Pokud jsou k tomu oba ze zainteresované dvojice svolní, znamená to jen další upevnění jejich vztahu.

Rozdíl mezi internetovým a tradičním seznámením

Jedním z hlavních rozdílů mezi internetovým a tradičním způsobem seznámení je možnost detailního výběru partnera. Na seznamkách můžete hledat lidi podle určitých kritérií, jako jsou zájmy, životní styl nebo dokonce názory a hodnoty. To vede k tomu, že když se dva lidé skutečně setkají, mají spolu více společného než dvojice, které se seznámily náhodně. Toto počáteční filtrování může významně přispět k dlouhodobému úspěchu vztahu, neboť oba partneři sdílejí společné základy pro budování vztahu.

Vliv sociálních médií a technologie

Dalším faktorem, který přispívá k úspěšnosti on-line vztahů, je role sociálních médií a moderních technologií v komunikaci. Páry, které se seznámily online, často využívají různé formy digitální komunikace, jako jsou textové zprávy, videohovory nebo sociální sítě, aby udržovaly kontakt a blízkost i na dálku. Tato neustálá komunikace umožňuje partnerům udržovat silný emocionální vztah, i když nejsou fyzicky spolu. Moderní technologie tak vytváří platformu pro hlubší a udržitelnější vztahy, což je v kontrastu s tradičními metodami seznámení, kde je kontakt často omezen na osobní setkání.

Komentáře