Jak se vypořádat se žárlivostí

Všichni známe ty nepříjemné pocity, které nám čas od času hlodají v hlavě. Někteří je pociťují méně často, jiní naopak více. Pokud se však žárlivostí necháme příliš ovlivňovat, může nám velmi znepříjemnit každodenní život a dřív nebo později pohltit i náš fungující vztah. Povíme si, jak se žárlivostí účinně bojovat a jak se ji naučit redukovat na nejnižší možnou míru.

Máte důvod k žárlivosti?

Pro začátek je třeba si uvědomit, že základním kamenem úrazu je nedostatečné sebevědomí. Snažte se ho tedy za každou cenu budovat a zvýšit. Když budete mít dobrý pocit sami ze sebe, pak vás přestanou trápit nežádoucí pocity a domněnky. Nejvhodnějším řešením je dostatek zájmů a činností, ve kterých se můžete průběžně zlepšovat. Péče o váš vzhled je sice také důležitá, ovšem vnitřní seberealizace je na prvním místě.

Trápí vás žárlivost? Položte tři otázky:

1. Existuje důvod žárlit na partnera?

Pokud jste u své drahé polovičky od začátku vztahu zvyklí, že vás popichuje, hledí po jiných, nebo často flirtuje, máte o starost méně. Zjevně vám nemá potřebu lhát. Žárlivost se zde objevit může, ale většinou bývá opodstatněná, pokud něco ve vašem vztahu není v pořádku.

Jiné je to ovšem v případě, kdy si svého partnera mnohdy nevědomky „převychováte“. Pokud trpíte nízkým sebevědomím a máte potřebu ujišťovat se o tom, že jste pro něj jediní na celém světě, tlačíte toho druhého do kouta a nedáváte mu možnost výběru. Tedy váš partner je nucen vám tyto obavy vyvracet a uklidňovat vás. V opačném případě by totiž vznikl zbytečný konflikt, což váš protějšek moc dobře ví. Tato ujištění navíc ve většině případů dlouho nevydrží. Sami totiž uvnitř víte, že váš partner je již naučený říkat to, co chcete slyšet. A tak se začnete ujišťovat a vyptávat znovu, čímž úspěšně nahlodáváte váš vztah. Je to začarovaný kruh. Lehko si tak partner vytvoří jakýsi psychický blok, díky kterému k vám už nikdy nemusí být upřímný. Nezřídka se také stává, že utlačovaný člověk začne podvádět právě natruc, protože mu věčné ujišťování a podezírání už leze na mozek.

Jak se tomu vyhnout

Rada tedy zní: Zamezte hysterickým scénám a nezdravě častému ujišťování. Místo toho začněte svému protějšku věřit, i když je to obtížné. Přestaňte se zabývat malichernostmi a tolerujte věci, které vám sice vadí, ale nevedou k nevěře. Uleví se i vám, protože budete vědět, že váš partner nemá potřebu o čemkoliv lhát, aby vám neublížil.

2. Zklamal mě můj partner v minulosti?

Dalším důležitým faktorem je důvěra ve vztahu. Přišli jste někdy na to, že vám partner lhal a ani po čase nepřiznal pravdu? A proč to vlastně udělal?

Úzce to souvisí s výše zmíněným ujišťováním. V takové situaci už je opět trochu pozdě na budování důvěry, řešení tedy zůstává jen a jen na vás. Přestaňte se vyptávat. Pravdy se nejspíš stejně nedočkáte a ušetříte sebe i svého partnera zbytečných nepříjemných situací. Věřte mu, že vás nepodvádí, a zároveň se smiřte s tím, že vám některé věci tají. Možná časem sami přijdete na to, že kvalita vztahu stojí opravdu na něčem zcela jiném.

Další možností je zjištěná nevěra ze strany vašeho partnera. Zde je žárlivost o něco více na místě a pochopitelná. Pokud jste se ale sami rozhodli, že tuto nepříjemnost budete tolerovat a odpustíte mu, pak se podle toho chovejte. Zapomeňte na jakékoliv kontrolování, podezírání a předhazování minulosti. Tím jen komplikujete život sobě i svému partnerovi a může to vést až k ukončení vztahu z jeho strany. Tudíž pokud nejste schopni jeho nevěru překousnout a jít dál, raději ve vztahu nepokračujte.

3. Můj partner je zadaný, mám důvod žárlit?

Zde záleží hodně na tom, jaké jste si spolu stanovili podmínky vztahu. Pokud jste dobrovolně šli do vztahu, byť jen mileneckého, se zadaným partnerem, pak se se svou žárlivostí budete muset vypořádat sami. Bylo by sobecké klást na svého partnera nové nároky a jakkoliv ho utlačovat.

Máte zde jen dvě možnosti:

  • Ukončíte to a navážete plnohodnotný vztah s někým novým.
  • Dáte svému protějšku ultimátum, aby se rozhodl: Buď vy, nebo ten druhý.

Záleží jen na vás, které řešení si vyberete. Osobně se přikláním spíše k té první možnosti. Pořád to však platí pro situace, kdy vás takovýto vztah díky žárlivosti ubíjí, ne pokud je v rámci možností fungující.

Na závěr

Pamatujte, že žárlivost není problémem pouze v aktuálním vztahu a rozchodem se jí nezbavíte. Lehko naopak můžete přenést problémy s ní související do nového vztahu. Snažte se tedy vyřešit tento problém už v začátcích, než se stihne vyvinout do nezvladatelné fáze. Zaměřte se sami sebe a nehledejte problém v druhých. Pokud si neumíte v sobě udělat jasno sami, sjednejte si psychoterapii. Nemusíte se stydět ani obávat, právě naopak. Lékař vám pomůže najít původ vaší žárlivosti a celý problém vyřešit. Čím dřív si některé věci uvědomíte a vyřešíte je, tím dřív se vám uleví.

Komentáře