Polyamorie – trend posledních let

Valná část obyvatelstva má problém najít si jednoho partnera, zatímco malá procenta našich spoluobčanů jsou schopni normálně žít ve vztahu o více lidech. Tomuto jevu se říká polyamorie a i když to zní, jako nějaká ošklivá tropická choroba, jedná se pro celou řadu lidí o stále atraktivnější způsob života.

Milostný vztah více lidí je docela normální

Můžete namítnout, že něco podobného už tady je a nebylo to objeveno před týdnem, ale vyskytuje se to na planetě již tisíce let. Řeč je o polygamii, tedy mnohoženství. Tento druh vztahu pěstují některé kmeny v Africe, Amazonii a je typický i pro mnohé muslimské země.

V polygamním manželství se muž musí postarat o všechny své manželky stejným způsobem, aby žádná z nich nestrádala. Manžel je partner každé ze svých žen, ovšem ženy mezi sebou žádné milostné svazky nemají. Tedy alespoň většinou.

Polyamorie je ale typ vztahu, ve kterém mohou mít všichni zúčastnění poměr spolu navzájem. Muži i ženy. V tom se zásadním rozdílem odlišuje od polygamie.

Je to náročné

Nutno dodat, že pro někoho to může znít jako skvělá věc. Čistě teoreticky můžete mít každý večer sex s někým jiným, mužem i ženou. Když budete hodní a oni svolní, tak i s více lidmi najednou. Zase tak jednoduché to v praxi ale není. Život není porno.

Navíc se lidé v polyamorických svazcích obvykle milují, případně k sobě alespoň cítí velké sympatie. Nefunguje to tedy tak, že se prostě přihlásíte do vámi vybrané skupiny a pak si budete souložit, jak se vám bude chtít a s kým se vám bude chtít.

Tyto skupiny totiž mezi sebou pěstují docela křehké vztahy, které často drží jen tak tak. Je to logické. Někdy je problém vydržet s jedním člověk, natož pak s pěti.

Zní to sice trochu utopicky, ale skutečně to může fungovat. Chce to ale gigantickou dávku tolerance a také štěstí na lidi.

Komentáře