Vy vs. její přátelé

Stejně tak jako vy a každý jiný člověk, i vaše partnerka má svůj okruh přátel, na které nedá dopustit. Stává se vám, že se kvůli nim občas trochu chytnete nebo řešíte různé konflikty, které mají s jejími přáteli souvislost? Podíváme se, jak takovým zbytečným potížím předejít.

Tolerujete přátele partnera?

Přiznejme si, když svého partnera milujeme, málokdy se o něj chceme dělit. Ovšem tyto pocity musíme držet zkrátka, jinak mohou náš vztah doslova zdevastovat. Jak tedy poznat, jaká reakce se v dané situaci hodí a jaká může naopak váš vztah narušit?

Ukážeme si na konkrétní situaci různé možnosti reakcí a u každé si ujasníme, v čem konkrétně je chyba. Ve všech případech půjde o to, že žena chce jít s kamarády do hospody.

Negativní přístup

Bývá nejčastější ve vztazích, kde je jeden z partnerů více sociálně založen než ten druhý. Jedinec, který příliš nevyhledává společnost jiných lidí, bývá logicky žárlivější vzhledem ke svému protějšku a lidem, se kterými se stýká.

Jak už jsem psala, v lásce prostě existují prvky sobectví, a ať už si to přiznáme, nebo ne, vždy budeme chtít toho druhého alespoň trochu vlastnit. Je tedy jen na nás jakou míru volnosti mu dopřejeme.

Zde je nástin běžné situace, která se může lehko změnit v nepříjemný konflikt:

Ona: „Miláčku, pozítří jdu posedět do hospůdky s přáteli, asi se to docela protáhne…“
Vy: „Hm…“

Vaše partnerka pak může v rozhovoru pokračovat například tak, že se vás zeptá: „Co se děje, vadí ti to?“ Chyba. Je ve vašem zájmu v ní nevyvolávat provinilost! Ať už je to jakkoliv lákavé a uspokojující, nedělejte to. Není nic horšího, než když se žena cítí ve vztahu svázána pocity viny.

Další pravděpodobnou možností je, že vám odpoví něco ve smyslu: „Už se těším, bude to parádní akce…Mimochodem, co dnes podnikneme?“ Přestane tedy situaci řešit a záměrně přehlédne vaši nepříliš nadšenou reakci. Nejenže se vám nedostane zadostiučinění, ale ani vašemu vztahu zrovna dvakrát nepomůžete. Žena cítí vaše podráždění, i když o něm nemluví. Může tak ztratit chuť s vámi komunikovat, což se vám vymstí, jakmile půjde o něco závažnějšího než návštěvu podniku.

Nebojte se ukázat, že se staráte a že vám není jedno, co žena říká. Je slušnost projevit trochu zájmu (ať už je hraný, nebo upřímný) a hlavně je to gesto, které váš vztah utuží. Žena bude mít pocit, že se s vámi může bavit o lecčem a potěší ji, že se zajímáte. Vaše reakce by mohla vypadat například takto:

„Jo, něco takového je čas od času nutnost. Kam razíte?“

Třeba takováto odpověď je bezesporu parádní volba. Navíc to pravděpodobně bude jediné, co k této události budete 'muset' říct. Vaše partnerka se nejspíš čile rozpovídá sama od sebe, nebo konverzaci na toto téma ukončí s dobrým pocitem.

Apatický přístup

Jistěže je jednou z možností tyto záležitosti pouštět jedním uchem tam a druhým ven. Ovšem stejně tak jako není vhodný příliš pozitivní a negativní přístup, laxním také nic neřešíte. Sice ponecháváte situaci volnost, ale zároveň dáváte najevo totální nezájem, což každý člověk nese jinak. Obzvlášť v případě čerstvého vztahu nemůžete objektivně předpokládat, jaký může mít takovéto jednání dopad.

Ona: „Miláčku, pozítří jdu posedět do hospůdky s přáteli, asi se to docela protáhne…“
Vy: „OK. Hele pojď se podívat, co jsem našel tady na internetu…“

Jistě, nevypadá to tak hrozně. Ovšem po nějaké době začne být nepříjemné i toto zdánlivě neškodné řešení, především když máte tendence takto reagovat často. Výhodou tohoto přístupu je skutečnost, že na rozdíl od negativistických jedinců nemáte už tak daleko ke správnému řešení. Není třeba žádného přemáhání, stačí jen ke své obvyklé odpovědi přidat něco navíc a jste tam, kde potřebujete. Třeba takto:

„Dobře, počítám s tím…Taky už bych mohl s kamarády někam zajít. Mimochodem lásko, pojď se podívat, co jsem našel na internetu…“

Taková odpověď ženu pravděpodobně uspokojí a nezavdá jí žádné podněty k pochybám, nebo nepříjemným pocitům.

Pozitivní přístup

Je správný, ale nesmíte to s ním příliš přehánět a působit až „příliš pozitivně“. Pro názornost využiju nadsázky:

Ona: „Miláčku, pozítří jdu posedět do hospůdky s přáteli, asi se to docela protáhne…“
Vy: „Jééé a kdo tam všecko bude? Kam půjdete? To už se asi těšíš, že, zlatíčko?“ (Dále může následovat vlna nekončících nadšených otázek související s onou akcí a jejími přáteli…)

Zcela špatně, stejně tak i mírnější obdoby takového jednání. Nezdravý zájem o lidi, které příliš neznáte, dokáže působit nepříjemně a vtíravě. Pokud máte nutkání reagovat přehnaně vstřícně a zvědavě, snažte se to omezit na co nejnižší možnou míru. Rozhodně se nebojte využít také reakcí, které jsem popsala u negativního a apatického přístupu.

Jak to překousnout

Vhodné a vyspělé reakce samozřejmě nejsou zárukou duševního klidu. Můžete tedy předstírat, že situaci zvládáte levou zadní, ale uvnitř vás ta skutečnost může užírat.

Samozřejmě může dojít na žárlení a podezírání z nevěry. Zkuste přemýšlet racionálně – vaše přítelkyně jde za svými přáteli, aby se pobavila a prohodila s nimi pár slov. Rozhodně nemá v úmyslu zahýbat vám a ani si na onu akci nejde hledat novou lásku.

Zkuste se tedy zamyslet, proč by vás to vlastně mělo užírat a jestli je toto její jednání opravdu důvodem k vašemu rozhořčení. Vždyť i vy sami rádi čas od času podniknete akci s přáteli bez ní a rozhodně to neznamená, že by pro vás vaše přítelkyně byla méně důležitá. Člověk potřebuje kromě svého partnera trávit čas i s někým jiným. To ovšem neznamená, že by mu jeho protějšek nestačil. Pro vztah je něco takového naopak přínosem. Oba partneři od sebe odpočinou a tím pádem se na sebe pak i víc těší. Kromě toho vy také získáte nějaký čas na své osobní záležitosti.

Poznejte je

I když vás to může stát trochu přemáhání, dejte jejím přátelům šanci a snažte se je poznat. Nebraňte se s nimi ani trávit čas. Největší chyba je neustálé hledání důvodů, proč svou přítelkyni za jejími kamarády nedoprovázet, ačkoli je o vás zájem z obou stran. Vaše partnerka má ráda vás i své přátele a je pro ni velmi důležité, abyste spolu vycházeli.

Měli byste však vědět, kde jsou hranice. Není vhodný ani opačný extrém, tedy cpát se mezi váš protějšek a její přátele při každé příležitosti. Pokud už však budete trávit čas i s nimi, chovejte se slušně a nedávejte najevo znuděnost nebo opovržení. Pro ni totiž není moc příjemné na vás poslouchat negativní kritiku a pomluvy ze strany okolí.

Co se hodí a co ne

Když už její přátele alespoň zběžně znáte, jistě s nimi najdete společné téma. Je doufám jasné, že flirtování s jejími kamarádkami je tabu, stejně tak jako jejich pomlouvání. Povídejte si s ní o tom, co máte s jejími přáteli společné, ale v žádném případě se mezi nimi nesnažte být oblíbenější než ona. Někteří lidé k tomu mívají neúmyslné tendence, ovšem to by vám v budoucnu jako argument příliš nepomohlo. Žena může mít pocit, že jí přátele berete, proto se mezi ně raději neangažujte bez ní, alespoň ve vašich začátcích.

Závěr

V první řadě je třeba zapomenout na zažité pověry stylu „člověk je takový, jací jsou jeho přátelé“. Jistěže v mnoha ohledech to platit může, ovšem zrádné jsou převážně první dojmy. Vám se můžou ti lidé zdát takoví a takoví, ovšem vy o nich nic nevíte a neznáte je. Nedávejte tedy na první dojem. Obzvláště ne v případě, že o těchto osobách vaše partnerka mluví velmi pochvalně a dává vám najevo, že pro ni něco znamenají. A kdo ví, třeba mezi těmi lidmi najde pár takových, na které ani vy časem nedáte dopustit. 

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora otazníksotazkou

  Moc hezký článek, ve všem se dá souhlasit. Ale dá se tohle použít i v případě, že vaše polovička jde posedět s přáteli a vy víte, že některý z jejich kamarádů co tam bude se jí libil nebo do něj byla i zamilovaná a dokonce spolu měli úlet. Samozřejmě se tam bude pít, zábrany jsou stranou. Jak se zachovat v takové situaci?

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora ax

   Jít posedět a popařit se svými kamarádkami [S08]

   Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora Alyx

   Pokud se jí ten kamarád jen líbí, je to myslím v pořádku a není se čeho obávat :) Který pán by mohl s čistým svědomím říct, že se mu žádná z jeho kamarádek nelíbí? A stejně to neznamená, že by s ní stoprocentně chtěl něco mít. V tomto případě nejsou dle mého třeba žádné obavy.

   V případě, že spolu v minulosti něco měli, je nějaké znepokojení pochopitelné. V obou případech ale záleží hlavně na důvěře. Pokud máte obavy i přesto, že vás vaše přítelkyně ujistí, že jde o minulost a nic víc, zkuste něco vypozorovat z toho, jak o dotyčném mluví, jestli si s ním píše, jestli spolu ještě flirtují nebo ne. [B]V případě, že se žena opravdu rozhodne nechat minulost minulostí, poznáte to sami, stejně tak pokud si chce s tímto "kamarádem" udržovat nějaké sympatie i nadále.[/B]

   Pak máte možnost říct své přítelkyni, že se vám nelíbí, že by měla jít na akci s lidmi, mezi nimiž bude i on. A pak už je jen na ní, jak se zachová, nebo jak zaargumentuje. Rozhodně ale není na místě nějaké zakazování a omezování, to by od vás jednoho dne akorát tak utekla.

   Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Juss

  Ono je vždycky nejlepší než člověk zaujme k takové věci nějaký postoj představit si sám sebe v opačné situaci. Co by asi chtěl slyšet a co by rozhodně slyšet nechtěl. Jinak souhlas absolutně se vším v tom článku. Kdysi mi muž zakázal aby k nám chodila jedna moje kamarádka a protože jsme spolu chodili krátce a já byla hodně zamilovaná, s tou kamarádkou jsem se přestala stýkat. Dodnes si myslím, že jsem jí ublížila a mrzí mě to.

  Reaguj na tento komentář
dotaz
 od autora lunnkas

  zajímalo by mně koho fotíte pro fotky do článků [S07]
  není v tomto článku na fotce náhodou RaShCZ ?

  Reaguj na tento komentář
  Re: dotaz
   od autora RaShCZ

   Většina fotek pochází z databank, takže na nich určitě nejsem já. [S03]

   Reaguj na tento komentář
Svata pravda
 od autora Kid

  Jo ne vsichni lidi musi kazdemu sednout...taky uz sem se parkrat zachoval ne zrovna vhodne, a moc ku prospechu to nebylo...ted se aspon snazim abych se choval nejak rozumne i kdyz obcas je to dost tezke odhadnout...jinak moc pekny clanek;-)

  Reaguj na tento komentář
Quo vadis Svadeni.cz?
 od autora Básník

  Tak zdravím po roce a jen dodávám, články jsou pořád o tom samém, být sám sebou a mít přirozenou dávku sebevědomí. Zbytek už zařídí žena. Přiznám se, že od té doby, co přestala psát Terry, mě tento server už neoslovuje[S09]

  Reaguj na tento komentář
  Re: Quo vadis Svadeni.cz?
   od autora RaShCZ

   Shodou okolností tu je článek vytvořený od Terry vydaný ani ne před rokem s fotkou pořízenou speciálně pro něj. [S04] Jinak záběr webu se bude dost rozšiřovat. [S03]

   Reaguj na tento komentář
  Re: Quo vadis Svadeni.cz?
   od autora ax

   Pokud ti chybí články jak od Terry, zkus Bravo...

   Reaguj na tento komentář
Připomínka k fotoarchivu
 od autora Básník

  A taky mě dráždí ty anglosaský fotky:-) Jsem Čech a uvítal bych něco z našich luhů a hájů:-) Myslím, že by se našlo hodně příznivců, kteří by rádi poslali něco ze svého soukromého archivu. Dneska se většina lidí exibuje na FB, tak proč ne?

  Reaguj na tento komentář
  Re: Připomínka k fotoarchivu
   od autora RaShCZ

   No, ona podstatná část fotek skutečně z našich luhů a hájů pochází. Problém je v tom, že ti málokdo pošle kvalitní fotku s tématikou, kterou zrovna potřebuješ...

   Reaguj na tento komentář