Jak si dlouhodobě udržet kvalitní vztah? Víme to!

Udržet dlouhodobě vztah v dobré kondici chce hodně dřiny a odříkání. Je jednoduché skvěle fungovat, když jste čerstvě po uši zamilovaní, ale po deseti patnácti letech manželství láska nekvete ani zdaleka tolik, jako na začátku vztahu.

To neznamená, že byste měli rezignovat na štěstí a smířit se stagnací. I páry, které spolu žijí dlouhá léta, mohou fungovat skvěle po všech stránkách. Mnohdy to chce změnit jen pár maličkostí.

Povídejte si

Zní to sice banálně, ale funguje to. Starost o děti, práce a další běžné aktivity mohou za to, že většina párů na sebe nemá příliš mnoho času. Často se jen pozdraví ráno v posteli. Pak není divu, že mnoho vztahů funguje, jak funguje.

Zkuste si udělat každý den alespoň trochu času na toho druhého a povídejte si spolu o životě, práci nebo o čemkoliv jiném. Pravidelná komunikace vám může jenom prospět.

Mějte pravidelný sex

Milovat se třikrát denně je pro dlouhodobě fungující páry většinou neuskutečnitelné, ale sex alespoň dvakrát týdně by pro vás měl být povinností.

Nejenže se vám po souloži vyplaví do těla hormony štěstí, což má pozitivní vliv na zdraví, a to nejen duševní, ale zároveň si na těch pár minut budete blíž než kdykoliv jindy. I to dokáže upevnit vztah.

Choďte spolu na rande

Zajděte si občas na večeři nebo si vyjeďte na kole.

Samozřejmě, že děti přenechte prarodičům. Díky tomu se z toho nestane další rodinná záležitost, ale milostná schůzka. Nikde není řečeno, že i po patnácti letech společného soužití nemůžete na rande.

Oceňujte svou polovičku

Pro dobré klima ve vztahu je také dobré alespoň občas ocenit toho druhého. Může to být uznání třeba i maličkosti. Samozřejmě, nemusíte udělovat pochvalu za vynesení koše, ale třeba povýšení v práci, nově vymalovaná kuchyně či opravení poličky nějaké to ocenění určitě snesou.

Komentáře