Co žena říká a co tím opravdu myslí (2)

Občas nevíte, co si máte o ženách vlastně myslet. Přítelkyně s vámi nemluví, i když tvrdí, že není naštvaná. Manželka vám řekne, že je vše v pořádku a přitom s ní není rozumná řeč. Proč tohle ženy dělají a jak se s tím vypořádat?

Potřebujete překladač ženské řeči?

Ženy jsou v tomto směru hodně komplikované. Kolikrát si ani neuvědomují, jak moc svým jednáním opačné pohlaví znervózňují. Jejich matoucí chování pramenní bohužel z jejich přirozenosti, tudíž ho nelze nijak efektivně a nastálo ovlivnit. Nezbývá tedy, než se naučit ženy chápat a číst mezi řádky.

Zde je pár příkladů různých situací, které mohou nastat:

Po příchodu z práce/ze školy

Žena říká: Jsem otrávená, šéf mi leze krkem / Nesnáším tenhle předmět, co já na téhle škole dělám…
Myslí si: Vyslechni si moje brblání, potřebuju upustit páru, jinak mi z toho všeho praskne hlava.

Proč to neřekne narovinu?

Nepřikládá důležitost doslovnosti. Očekává od vás, že ji vyslechnete. Vy se ale často dopouštíte té chyby, že nabízíte ženě rozřešení jejích problémů. Myslíte si, že tímhle svým stěžováním si na všechno kolem sebe chce od vás pomoc a řešení. Pak jste čím dál nervóznější a bezradnější, když vám vaše nechtěné rady vyvrací.

Ukážeme si, jak působí chybná a správná reakce:

Ona: „Ta Iveta je strašná ženská. Neustále mele nějaké nesmysly a je jedovatá, dneska jsem už měla chuť jí něco říct.“

Chybná reakce:

Vy: „Tak proč se s ní vůbec bavíš? Choď ven s někým jiným, když je tak otravná…“
Ona: „Ale vždyť já neříkám, že s ní nechci chodit ven. Ona je jinak v pohodě, vůbec ji neznáš!“

Správná reakce:

Vy: „Hm… Kdo ví, co jí přelétlo přes nos."
Ona: „Já nevím, ale muselo to teda být něco pořádného. Ale zas ji docela chápu, protože…“

Tady vidíte, jak špatně můžou zapůsobit nevyžádané rady. Její podrážděné lamentování není žádné volání o pomoc nebo rady. Nedejte proto na pocit, že po vás žena chce, abyste její problémy řešil.

Během konfliktu

Žena říká: Nic mi není / Nic se neděje.
Myslí si: Děje se toho hodně a ty to moc dobře víš.

Proč to neřekne narovinu?

Jelikož předpokládá, že víte přesně, o co se jedná, a jen to nechcete řešit. Vy se přitom málokdy orientujete v tom, co jí zase přelétlo přes nos, a kolikrát by vás ani ve snu nenapadlo, co vaší partnerce vadí tentokrát.

V této situaci nejlépe pomáhá např. sednout si k ní, něžně ji oslovit a dát jí najevo, že očekáváte konkrétnější osvětlení problému. Pokud se setkáte s negativní odezvou, nechte toto řešení na později a zvolte opět ten samý způsob. Rozhodně po ní nekřičte stylem: „Nechápu, co máš zase za problém, jsi protivná jak osina v…“ Vy ji potřebujte ze všeho nejdříve uklidnit, abyste se vůbec dozvěděli, co se děje.

Rozhodování se mezi dvěma možnostmi

Žena říká: Jak chceš. / Dělej, jak uznáš za vhodné ty.
Myslí si: Tvá volba se mi stejně nezamlouvá. Očekávám tedy, že dáš ve finále za pravdu mně.

Proč to neřekne narovinu?

Důvodů může být více: Chce vám udělat radost, proto ustoupí a nechává konečné rozhodnutí na vás. Nebo se nechce hádat, jelikož ví, že hrozí konflikt a chce se mu vyhnout. Málokdy je cokoliv ženě opravdu ryze jedno, lehko to však poznáte z jejího tónu hlasu.

Byla by hloupost zařizovat se pokaždé podle ní, ať už řekne cokoliv. Pokud vám tedy často opakuje, že je to jen a jen na vás, tak to tak jednoduše berte. Něco udělejte podle sebe a jindy se zase zařiďte podle ní.

Je možné, že pokud se rozhodnete dát na ni, bude na vás zkoušet něco ve smyslu: „Ale vždyť ty na ten film, co chci já, přece jít nechceš…“ Už jen z toho jde dost dobře poznat, že má hádavou náladu, a proto jí můžete odpovědět například: „Ale jo. Já totiž právě ani nevím, jestli mám vůbec náladu na ten film, který jsem chtěl vidět původně.“ A je vyřešeno. 

Před večeří / kinem

Žena říká: Sluší mi to? / Líbím se ti?
Myslí si: Řekni mi někdy sám od sebe, že jsem krásná. Dokazuj mi, že o mě stojíš, je to pro mě moc důležité.

Proč to neřekne narovinu?

Je jí to hloupé, nechce se doprošovat vaší přízně. Nás ženy často rozčiluje, že nám chválíte vzhled zrovna, když se samy sobě nelíbíme (po ránu, rozcuchané, neupravené), ale málokdy nás obdivujete, když na sobě opravdu zapracujeme a chceme tu pochvalu slyšet.

Žena potřebuje být dobývána. Pokud tedy vidíte, že se hezky upravila a oblékla, nešetřete komplimenty. Myslíte si, že jí nemusíte vždy znovu říkat, že se vám líbí, protože to přece dávno ví. To ale není pravda, je potřeba svou přízeň v rozumné míře dokazovat neustále. V opačném případě žena pojme podezření, že nic není jako dřív a že už vás tolik nepřitahuje.

Při hádce

Žena říká: Mluv se mnou / Proč mě ignoruješ?
Myslí si: Ubližuješ mi a bolí to. Jsem v koncích, vzteklá a nevím, co dál dělat.

Proč to neřekne narovinu?

Ví, že o to v tu chvíli nestojíte. Ženské fňukání a slzy na vás většinou působí negativně, buď jako snaha o herecký výkon, nebo litování se a manipulace s vámi.

Je důležité vědět, že ženy ve většině případů pláčou právě proto, že jsou už zoufalé. Například neví, jak naložit s vaším pasivně agresivním chováním při hádce. Žena je tedy rozjetá, chce se s vámi o daném problému bavit, a vy buď mlčíte, nebo odsekáváte. V této fázi hádky už nic rozumného nevymyslíte, a jelikož je takřka nemožné ženu přesvědčit, aby zmlkla a přestala to řešit, je nejlepší se pro tuto chvíli sebrat a odejít (projít se někam, projet se autem, jít dělat něco užitečného).

Při úklidu

Žena říká: Dobře, jestli mi chceš pomoct, můžeš umýt nádobí. / Ne, já si nějak poradím.
Myslí si: Jasně že chci pomoct, připadá ti snad, že toho mám málo? A koukej to aspoň udělat pořádně.

Proč to neřekne narovinu?

Ženy v případě pomoci ohledně domácnosti mluví obzvlášť nejistě. Chtějí vypadat jako hospodyňky, které vše zvládnou levou zadní, ale zároveň by si to rády usnadnily. Proto se vyjadřují dost rozporuplně. Do toho jsou ještě nervózní, že se neseberete sami od sebe a nezačnete prostě pomáhat bez řečí. A pokud už to uděláte, tak ne dostatečně dobře a podle jejich představ.

Nejlepším řešením je zajistit, aby takováto situace vůbec nenastala. Rozvrhněte si s partnerkou, kdy, co a jak budete uklízet a dodržujte to. Vyhnete se tím zbytečné podrážděnosti a dusné atmosféře.

Shrnutí na závěr

Jak je vidno, ženy jsou opravdu velmi komplikované bytosti. Snažte se je proto správně chápat, protože mají kompletně jiný styl uvažování, než vy. Mějte na vědomí, že výše uvedené rady platí i pro mnoho jiných situací. Zkuste sami postupně přicházet na to, jak příště zareagovat, abyste se setkali s kladnou odezvou, a domýšlejte si i to nevyřčené. Není to nic lehkého, ale rozhodně se vám to do budoucna vyplatí. Ušetříte si mnohem zbytečných hádek a nedorozumění.

Komentáře