Nerýpejte se v její minulosti

Když se dostaneme se ženou do vztahu, máme tendenci poznávat ji ze všech stran. Často však objevíme věci, které bychom raději vědět nechtěli. Vadí nám a vyvolávají v nás hněv či úzkost. Některé věci je zkrátka lepší nerozebírat.

Není někdy lepší nevědět?

Vztah se ženou je pro nás přínosný, jinak bychom do něj nešli. Kromě pravidelného sexu také máme možnost zdokonalit se, poznat nové lidi a spoustu další věcí. Je přirozené, že chceme o naší přítelkyni vědět co nejvíce. Jenže ono to není vždy příjemné. Zvláště když se dostaneme k tématu předchozích vztahů, k situaci před naším seznámením či ke kamarádům a jiným mužům. Podívejme se, jak tyto věci řešit.

Kamarádi a jiní muži

Většina z nás se cítí alespoň částečně ohrožena jinými muži v okolí ženy, zvláště pokud se k nim chová „až příliš mile“. Že na tyto muže trochu žárlíme, je zcela normální a ženy to vědí. Uvědomte si, že žena se s těmito muži zná delší dobu, a i když po ní mohou jít, ona je nechce. Jinak by nebyla s vámi, ale s nimi.

Doporučuji vám, abyste se na kamarády vaší přítelkyně zeptali jednou, pokud vůbec cítíte tu potřebu.

Pokud jí některý z nich nepíše každý den zamilované zprávy, není třeba nijak jednat. Přítelkyně má právo na své soukromí, a pokud vás miluje, nebude se bránit ani tomu seznámit vás s potenciálními soky. Nemá důvod to neudělat.

Situace před seznámením

Před vaším seznámením byla žena pravděpodobně volná a bavila se. V této době v jejím životě zpravidla figurovalo více mužů, potenciálních nápadníků. Když se budete ženy vyptávat na toto období, řekne vám, co se v té době dělo, protože nemá důvod to tajit.

Množství nabídek od různých mužů vás může zaskočit a opět můžete mít tendenci žárlit. Pamatujte, že dotyčnou jste zaujali vy, proto je právě s vámi. Nemá cenu rýpat se v jednotlivých mužích a hanit je. I kdyby se o vaši přítelkyni stále pokoušeli, ona je bude sama odmítat či přímo ignorovat.

Předchozí vztahy

Vaše vyvolená téměř jistě měla vztah již před vámi, popřípadě alespoň románek. Pokud není panna, měla s muži sexuální zkušenosti, což vyvolá žárlivost téměř v každém z nás. Proto se obecně radí, abyste tyto věci neřešili. Pro spokojený život potřebujete vědět pouze tři věci:

 1. S kolika muži dotyčná chodila (abyste věděli, co od ní můžete čekat).
 2. Jak je to dlouho od předchozího rozchodu (abyste věděli, zda již bude z rozchodu vyrovnaná).
 3. Zda se s některým z předchůdců stále setkává či aktivně komunikuje.

Cokoli dalšího už je nejenom zbytečné, ale často i škodlivé vědět. Nepotřebujete znát délku přirození předchozího partnera, délku pohlavního styku, ani co všechno s ním dělala. Váš vztah to rozhodně nezlepší, spíše naopak zhorší. Proto se v této minulosti nerýpejte, i když to svádí.

Vztah živí sobeckost

Když si uvědomíme charakter vztahu, zjistíme, že je v podstatě živen sobeckostí obou partnerů. Dotyční jsou spolu, protože si vyhovují. Může to mít spoustu důvodů, ale na té nejobecnější úrovni lze říci, že se oba shodnou ve výroku: „Vztah s tímto partnerem je pro mě lepší než být bez něj.“ Čili vztah vzniká kvůli potřebám obou jednotlivců. Není v tom žádný altruismus, ani vyšší moc. To nám jenom naše tělo díky vylučovaným hormonům říká, že je dobré být s tímto dotyčným, popřípadě si to logicky myslíme a zdůvodňujeme.

Myslím si, že na toto spousta lidí zapomíná, nebo nad tím schválně přivírá oči. Pak ale zpravidla následuje kruté probuzení ve chvíli, kdy si vaše partnerka uvědomí, že už je pro změnu lepší být bez vás než s vámi. Pamatujte si, že ve vztahu nejste kvůli druhému člověku, ale kvůli sobě. Ve vaší partnerce můžete něco vidět, může vám dávat něco, co vám schází, či máte jiný důvod s ní být. Nikdy s ní ale nemůžete vydržet ve chvíli, kdy si ona naplno uvědomí, že jí bude bez vás lépe než s vámi.

Vraťme se nyní ještě závěrem zpět k oné žárlivosti. Není to v podstatě nic jiného než soubor emocí, který nám říká:„Vztah s touto ženou může být v ohrožení.“ A protože už víme, že vztah s ženou je živen tím, že s ní je náš život lepší než bez ní, ohrožení vztahu ohrožuje nás samotné.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora hezky_hodny

  Diky za článek, je to naprostá pravda..
  Po dlouhé době s čistym svědomím hodnotím 10/10

  Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora nikolajn

  Vztah je živen sobectvím? Tady by asi byla vhodná definice pojmu sobectví. Podmínkou sobectví totiž není pouhá vhodnost či výhodnost něčeho pro nějakou osobu, ale hlavně nevýhodnost nebo ztráta něčeho garantovaného pro druhou osobu, jakožto přímý důsledek jednání osoby první. Pokud ale z něčeho těží obě osoby, a není zde žádná druhá ani třetí strana poškozena, pak se nemůže jednat o sobectví. Těžko by asi někdo vstupoval do vztahu proto, aby byl nějak tracen na svých právech. Jestliže ze vztahu těží oba, pak to není sobectví (pokud ovšem na jejich vztah nedoplatil ještě někdo další).

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora Rodrigo

   Sobectví je podle mě to, když jednám za každých okolností ve svůj prospěch - že je to v některých případech i ku prospěchu toho druhého (např. fungující vztah), je irelevantní.

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora nikolajn

    Tak podle mě je tam při jednání ve svůj prospěch důležité to, jestli beru nebo neberu ohled na jiné, jejichž práva s mým jednáním nějak přímo souvisí. Pokud jednám vždy pro vytěžení maximálního zisku, ale zároveň se řídím hranicemi práv a povinností sebe i ostatních, pak to sobectví není. Sobectví třeba je, když ztroskotám s někým na pustém ostrově, a v noci si potají vezmu pro sebe navíc příděl jídla ze společné zásoby, čímž prostě myslím jen na své blaho, a poškozuju tak garantované právo na rovný příděl ostatních. Pokud si ale například půlku výplaty prochlastám v hospodě, ale nejsem nikomu nic dlužen a neživím rodinu, pak se už nejedná o sobectví. Sobectí je třeba taky nevěra, pokud jeden z partnerů druhého podvádí, řekněme sexuje jinde, je to sobec.

    Reaguj na tento komentář
    Bez nadpisu
     od autora RaShCZ

     Argument chápu, nicméně si nedokážu vybavit žádnou definici sobectví, která by stavěla na nevýhodnosti či poškození druhé osoby. Jednáš tak, že je ti ukradené myšlení či prožívání ostatních lidí, to ano. Ale tím je automaticky nepoškozuješ. Respektive zde by zase bylo potřeba vymezit pojem "poškozování druhých".

     Nechci zabýhat do filozofických diskuzí, a proto ti sem napíšu své vymezení sobectví.

     "Je to jednání, při kterém z jakéhokoli důvodu preferuješ užitek pro svoji osobu před užitkem ostatních bez ohledu na konkrétní podobu."

     Myslím, že tvůj příklad se ztroskotanci do tohoto vymezení zapadá. Stejně tak tam ale zapadá parterský vztah.

     Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora ax

  K čemu že potřebujete vědět počet předchozích partnerů? Když pominu, že vám to stejně holka nemusí říct popravdě, holky mají tendenci si spíš ubírat, kdežto kluci přidávat. Jediné, na co se dá tak nějak spolehnout je zda je panna x není panna, dál to nemá smysl moc řešit. Pak to stejně dopadá spíš tak, že ona nesměle špitne, že měla tři kluky, vy sebevědomě zahlásíte, že vy 10 holek, ale přitom v reálu ona spala s 15 a vy jste těch 10 maximálně políbili a to ještě polovinu jen ve snu. Ptát se na počty je blbost a řídit se těmi počty blbost ještě větší.

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora RaShCZ

   Problémem je, že mladí muži ty počty stejně budou řešit, protože je to zkrátka zajímá. A určitě je lepší, když se na to zeptají jednou, než se v tom nimrat polovinu vztahu. [S03]

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora carlos

    pánové, upřímně - když holka řekne na úvodní schůzce průměrnýmu mladýmu klukovi, že měla 15 nebo třeba 25 partnerů, tak ho tak rozhodí, že se z toho leckdo nevzpamatuje ............
    kdysi jsme počty řešili s mým zkušeným kamarádem - úspěšným proutníkem (měl teda trochu sníženou hranici pro krásu :-) a závěr byl jasnej - když říkat počty partnerek, tak max do 10, z toho nejlíp tak 2 - 3 delší vztahy. Bylo nám tenkrát kolem 25, takže to taky mělo vliv, ale nějak tomu sám furt věřím - Vaší atraktivitu musí ta holka ověřit instiktem a pozicí ve společnosti, chlubení je vyloženě k ničemu a u holek by mohlo i škodit .....
    Ad Rash - polovinu vztahu se v tom nemimráš, stačí naslouchat v nějaké chvilce upřímnosti / fázi cyklu nebo se spolu trochu prdnout a víš na čem seš

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re:
     od autora Caris

     ptát se na úvodní schůzce na počet partnerů ? To by mně tedy nenapadlo [S07]

     Reaguj na tento komentář