Naslouchání v hádce

Obvyklá hádka probíhá tak, že na sebe partneři jeden přes druhého bezhlavě křičí. Tato hádka nejen, že nic nevyřeší, ale naopak může dokonce prohloubit propast mezi oběma partnery. V hádce bychom měli vědět, že nám náš partner bude naslouchat a nepřerušovat nás.

Mají vaše hádky smysl?

„Pokud chceme, aby naše debata k něčemu vedla, musí být nejprve splněny určité vnější podmínky.

  • Je třeba mít dost času, vědět, že nás během rozhovoru nebude rušit telefon (vypněte ho!), být skutečně k dispozici, tedy nespěchat, i když v televizi budou dávat dobrý film… Nejjednodušší je domluvit se předem a společně se rozhodnout, že tento večer věnujeme rozhovoru: „Potřebuji, abys mě vyslechl. Hodilo by se ti to příští středu v devět večer?“  „Ne, ve středu máme nějakou akci ve škole. Spíš ve čtvrtek.“ „Dobře, Tak ve čtvrtek v devět.“
  • Sedět v pohodě.
  • Rozhodnout se, kdo bude mluvit jako první. Ideální je střídat se, aby nezačínal pokaždé jeden a týž zúčastněný.

Mluví jen jeden

Mluví vždycky jen jeden, dokud neřekne: „To je všechno.“

Ten, kdo poslouchá, tedy nedělá nic jiného. Neklade otázky, nekomentuje a vystříhá se gest a obličejů, které bývají stejně výmluvné jako slova.

Výhody tohoto jednoduchého pravidla jsou zjevné.

Umožňuje nám to:

  • mluvit, aniž bychom se museli drát o slovo nebo mít strach, že nás ten druhý přeruší;
  • vyjádřit se beze strachu z bezprostřední impulzivní reakce partnera;
  • vyjádřit, co potřebujeme;
  • mluvit svým tempem, třeba i s pauzami a odmlkami, které potřebujeme. Odmlky jsou zvláštně důležité. Dávají možnost tomu, kdo mluví, aby překonal povrchní úroveň vyjádření a dostal se k hrubší vrstvě svého já, která bývá citlivější.

Stádium výčitek, jež bylo možné volně vyjádřit, je překonané. Teď lze společně sdílet emoce a to vztahu velmi prospívá. Proč je to tak důležité? Protože na této úrovni je možné se k sobě přiblížit. Když partner slyší výčitky, dostává se do defenzivní pozice. Když projevíme své city, může se partner uklidnit a bude mít větší chuť nám naslouchat.

Pozor…

Pozor na to, aby ten, kdo mluví jako druhý, mluvil tak, jako by byl první, a nereagoval na to, co slyšel. Jinak vzniká nerovnováha mezi tím, kdo se projevil, protože byl první na řadě, a jeho partnerem, který jen reaguje na to, co slyšel, místo aby také projevil sám sebe.

Když se vyjádří oba partneři, můžeme začít rozhovor, vzájemné vyjasňování a reakce.“ (1)

Jak se dobře pohádat s partnerem

Hádky jsou nevyhnutelnou součástí vztahu. A přece je většina z nás nenávidí. Kniha „Jak se dobře pohádat s partnerem“ odhaluje příčiny hádek a říká nám, jak bychom se měli v hádkách chovat. Jak vážně máme brát slova a výpady, které v hádce zazněly? Lze je vzít zpět? V jedenácti kapitolách se dozvíte například nejčastější témata hádek, fáze hádky, skryté motivace hádek, jak spolu souvisí hádka a sexualita, jak se hádkám vyhnout či v čem mohou být prospěšné. Máte problémy s hádkami? Tato kniha vám je pomůže vyřešit.

Knihu můžete objednat zde

Komentáře