Nemoc zvaná manipulace

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč mají manipulátoři potřebu manipulovat? Jaká síla je vede k tomu, aby se snažili lidem okolo sebe dělat ze života peklo? Odpověď na tyto otázky nám poskytne nálada.

Proč manipulátoři manipulují?

Každý člověk je rád, když se mu daří. Zkrátka má dobrou náladu, a proto je šťastný. Čas od času sice nastane „den blbec“, kdy se nám nic nedaří, ale většinou to není tak často. Zdraví lidé se zkrátka baví. Doma, v práci, v zábavním podniku…

Nálada manipulátorů probíhá však jinak. Jeden den jsou ve velké depresi, druhý den v mírnější depresi, třetí den mají náladu téměř neutrální. Problém však je, že se za normálních okolností nedostávají do oblasti pozitivní nálady.Zatímco zdravý člověk si udržuje mírně pozitivní náladu, manipulátoři se permanentně pohybují v oblasti mírně negativní nálady. Pozitivní náladu dosáhnou mimo jiné právě manipulací.

Cílem takové manipulace jednoduše řečeno „vysát“ z vás dobrou náladu. Když se jim to povede, zažívají euforii. Jejich nálada se prudce zvedne do roviny pozitivního prožívání, avšak za poměrně krátkou dobu opět klesne.

Manipulátoři však nechtějí vaši náladu zhoršit. Chtějí, aby se cítili alespoň stejně dobře jako vy. Primárním cílem manipulátora je zlepšit svoji náladu podle zákona vyrovnávání nepohodlí (= lidé ve skupině vyrovnávají svoji náladu na stejnou hodnotu). Toto se děje na nevědomé úrovni a manipulátor si to neuvědomuje. On si pouze uvědomuje, že jste šťastní více než on. Právě toto zjištění ho nutí udělat příslušná opatření, kterými se pokusí zvýšit svoji náladu na úkor té vaší.

Proto, máte-li partnera manipulátora, můžete si všimnout jednoduchého pravidla. Když jste ve špatné náladě, tak se vás snaží podporovat. Naopak, jste-li v dobré náladě, udělá vám nějakou schválnost.

Pomoc, jsem manipulátor

Jestliže je pro vás typické, že máte neustále špatnou náladu a pouze občas zažíváte doslova pocity euforie, je možné, že jste manipulátor. Od lidí se držíte spíše stranou, a když už někam jdete, „neumíte“ se bavit.

Nutno dodat, že manipulátoři se neprojevují manipulací, ale právě nezdravým způsobem prožívání (u slova manipulace došlo k posunutí významu). Euforii vám nemusí přinášet pouze manipulace, ale také mnohem závažnější věci jako třeba sexuální delikty, krádeže atd. V takovém případě je pomoc odborníka nezbytná a neodkladná.

Fakt, že neprožíváte svůj život jako většina zdravých lidí ale nemusí znamenat naprosté zatracení. Naopak se pro někoho může manipulativní prožívání stát hnacím motorem jeho úspěchu. Pokud u manipulátora vyvolává pocity euforie například sláva a uznání, bude mít mnohem větší sílu do své práce než zdraví lidé. Bohužel se manipulátor musí stále hlídat, protože v momentě, kdy dosáhne svého úspěchu, lehce následuje strmý a bolestivý pád do deprese.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora yipee

  Tohůe fakt nebo si to autor vymyslel ? :) Nikdy jsem o tom neslyšel, ovšem docela to odpovídá.

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora RaShCZ

   Nevymyslel. Je to sestavené na základě informací, které jsem dal dohromady od několika autorů.

   Reaguj na tento komentář
Otevrenost manipulatora
 od autora HS

  Vetsinu manirulatoru, ktere jsem potkal, vubec nebyli uzavreni a na kraji spolecnosti. Naopak casto byli zabavni, do spolecnosti vzdy zapadli. Ve skupine lidi, vzdy byli stredem, coz bylo pro ne idealni misto manipulatora. Svoji pozici posilovali na vsech frontach, at uz neomezenou moci nad skupinou, vhodne propojeni ruznych mych skupin, oddanosti svych stoupencu, postupne niceni rivalu a odpurcu podane tak, ze je manipulator jednoznacny vitez, ktery se jenom pouze branil.

  Reaguj na tento komentář
  Re: Otevrenost manipulatora
   od autora History

   To co popisuješ ty není to, co popisuje autor článku. Ty popisuješ člověka, ke kterému dav vzhlíží a přisuzuje mu autoritu a on toho pak zneužívá ve svůj prospěch. dá se tomu říka manipulace, ale automaticky to není manipulátor.

   Výraz manipulátor se mi pro popisovanou skupinu osob v článku nelíbí. Je to spíš taková škodolibost, radost z vlasního úspěchu na úkor ostatních. To podle mě není manipulace.

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re: Otevrenost manipulatora
    od autora RaShCZ

    to HS

    To, co popisuješ, skutečně není případ manipulátora v původním chápání (viz článek: [I]Nutno dodat, že manipulátoři se neprojevují manipulací, ale právě nezdravým způsobem prožívání (u slova manipulace došlo k posunutí významu).[/I] ).

    to Faith

    Ono závisí na konkrétním příkladu. Samozřejmě, pokud ti někdo podrazí nohu, aby ti zhoršil náladu a sám si jí zlepšil, asi to nebude ten správný případ. Oproti tomu pokud tvoje přítelkyně úmyslně očerňuje tvého kamaráda a ty si nevšímáš toho, že mluví kraviny (třeba protože jsi momentálně v období zamilovanosti), lze již o manipulaci mluvit. Budeš mít z jejích slov špatnou náladu a ona tě začne utěšovat.

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re: Otevrenost manipulatora
     od autora Jir

     já bych jen dodal, že někdy tihle lidé bývají označování jako "energetičtí upíři" [S08]

     Reaguj na tento komentář
Jsem manipulátor
 od autora prox

  Ahoj, precetl jsem si ten clanek a fakt to na me sedi. Teda nejsem zadnej hajzl co rad skodi lidem, ale to s tou naladou je presny. Mam naladu bud neutralni nebo spatnou, malokdy dobrou. Na wikipedii jsem si nasel definici manipulatara a temer vsechny body sedi. Nevim co si mam o tom myslet, je to dobre nebo spatne? Jestlize spatne co proti tomu delat, jak se naucit zdrave prozivat?

  Reaguj na tento komentář
  Re: Jsem manipulátor
   od autora RaShCZ

   Určitě je dobře, že sis to uvědomil. Pokud to na tebe opravdu sedí a můžeš ve svým životě najít situace, kdy tě tvoje prožívání negativně ovlivňilo, tak je na čase začít na sobě pracovat. Popravdě, manipulátorů existuje obrovské množství, ale málokterý si uvědomuje, že na jeho prožívání je něco jiného než na prožívání jiných lidí.

   V první řadě zvaž, zda ses ve svém životě někdy dostal do dlouhotrvající špatné nálady, kdys myslel třeba i smrt. Protože pokud ano a děje se to často, může jít o deprese. To bych být tebou neváhal s návštěvou psychiatra, který ti pomůže nejvíce.

   Pokud se tvoje nálada projevuje spíše ve vztahu k okolním lidem, jde o manipulaci. Zde ti pravděpodobně psychiatr nepomůže (i když zkusit ho můžeš). Pokus se vědomě ovlivnit několik věcí:

   - neboj se přímo vyjadřovat své pocity (Teď jsi mě opravdu urazil, že mě posíláš k psychiatrovi. Takovouhle radu mi může dát každej de..l.)

   - neboj se dávat průchod své agresi (slovně i tělesně, ale ne na lidech, pokud to není nezbytně nutné)

   - najdi si někoho, kdo ti bude zvyšovat náladu, nejlépe pěknou a hodnou ženskou

   - buď svým vlastním pánem (osamostatni se především od rodičů -> máme tendenci dávat jim vinu za mnoho věcí)

   - nauč se zklidňovat (pokud cítíš, že se dostáváš do zápalu, dej si pauzu, vydechni si, srovnej si myšlenky)

   - měj svůj vlastní názor a stůj si za ním

   ...

   Upřímně, přiznám se, že se mi nechce psát všechno, co mě napadne. [S04] Takže ti dám jinou radu. Najdi si 30 znaků manipulátora dle Isabelle Nazare-Aga (je to i na té tvé wikipedii) a zapřemýšlej nad jednotlivými body, jak bys na nich mohl zapracovat. Například teď koukám, že bod 4 (Nesděluje jasně své požadavky, potřeby.) řeší moje první a druhá odrážka. Podobným stylem zkrátka postupuj a zkus do svého chování postupně zakomponovat nová pravidla.

   Taktéž ti doporučuji sledovat i nadále tento web. Chystám velmi rozsáhlý projekt, který pomůže nejenom tobě.

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re: Jsem manipulátor
    od autora kaldera

    Dobrý den Rashcz. Zajímavý článek a i dobrá odpověď. Na jedné straně Ti držím palce pro Tvůj projekt. Tvoje články si vždy velmi rád přečtu. Na druhé straně Tě prosím: buď opatrný. Velmi. Cesta do pekel často bývá dlážděna dobrými úmysly. Pokud jsem vybaven schopností se dobře vyjadřovat, mám i velkou zodpovědnost. Zde to čtou i velmi mladí chlapci, kteří mohou něco vzít nezdravě vážně...

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re: Jsem manipulátor
     od autora Jir

     tak ať si mladí chlapci pročtou i zbytek webu, kde jsou články o morální hygieně a myšlení správného chlapa [S03] ať si to dají správně do souvislostí

     Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re: Jsem manipulátor
     od autora RaShCZ

     Děkuji za reakci a souhlasím.

     Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Jir

  Mě osobně by zajímala jedna věc, doufam, že se tu sejde dostatek rozumých názorů :)

  Jedna slečna (nazvu ji pracovně A), kterou znám, má manipulátora(ku)(pracovní název B) v kanceláři, jsou tam samy dvě. Dotyčný objekt B má neustále špatnou náladu a dělá přesně to, co tu Rash popisuje. Slečna A před B nemá kam utéct a v rámci udržování vztahů na pracovišti vpodstatě musí toto snášet a trpět.

  Slečna A je velikej smíšek, ale manipulátorka B se jí neustále snaží srážet její výbornou náladu na svou úroveň. B trpí pravděpodobně depresema a co hůř, systematicky cpe svoje "problémy" slečně A. Podle vyjádření A se B neustále tváří nepříjemně, načež si stěžuje, že ji každej nesnáší (jaký div???). Prostě B je v začarovaném kruhu, což by mi zas tolik nevadilo, kdyby se neustále nesnažila slečnu A manipulovat. Došlo to tak daleko, že B tvrdí slečně A, že je její jediná kamarádka (pouze z toho důvodu, že naslouchá a snaží se jí z dobré vůle alespoň naslouchat) a pravidelně se dožaduje i její mimopracovní společnosti, kdy do ní láduje svoje negativní emoce. Slečna A je z toho docela špatná (asi jste pochopili, že slečna A mi není úplně lhostejná [S08]) a já jí pak musím dodávat pozitivní emoce, což mi sice nijak nevadí, ale vadí mi, že ji někdo manipuluje. Já tenhle problém nikdy neřešil, mám dostatečně silnou psychickou bariéru, abych takovéhle lidi odfiltroval, vlastně se ode mě veškeré pokusy o manipulaci tak nějak odráží. Slečna A je ale citlivé stvoření a já bych jí nějak rád pomohl.

  Navrhl jsem slečně A, že bych někdy s ní šel na posezení s manipulátorkou B (kde bych samozřejmě rozjel něco jako demanipulační proces), což ona ale odmítá s tím, že B nemá lidi moc v lásce a že by mě nejspíš nesnesla (ano chápete to správně, B prostě akceptuje jen ty lidi, kteří pozitivně reagují na její manipulace). Nejsem žádný agresor, ale nejsem ani pasivní, prostě se vždycky snažím jednat asertivně. No a já teďka řeším dilema, jak to vlastně celé řešit. Mám se spolehnout na psychickou odolnost slečny A a prostě ji v tom nechat (což se mi v souladu s jednáním správného chlapa vůbec nelíbí), nebo mám dál tlačit a snažit se tenhle problém nějak rozhýbat i za cenu toho, že by to chvilkově mohlo být pro slečnu A nepříjemné ?

  Předem díky za všechny relevantní názory.

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora RaShCZ

   Řešení: Promluv si se slečnou A a zeptej se, zda sama vnímá chování slečny B jako problém. Pokud ano, pak navrhni tři řešení.

   1) Nechť se slečna A naučí B ignorovat a omezí s ní komunikaci pouze na minimum nezbytné k vykonávání práce.

   2) Nechť slečna A požádá o přeložení nebo si nadřízenému stěžuje na svoji spolupracovnici.

   3) Nechť slečna A změní zaměstnání.

   Ty jí můžeš poskytnout maximálně rady. Pokud by ses do toho vměšoval sám víc, akorát by se to časem obrátilo proti tobě.

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora Jir

    Slečna A rozhodně vnímá toto chování jako problém, což je správné. Jsem rád, že jsi zareagoval právě tak, jak jsi zareagoval. Dík, máme zjevně naprosto stejnej pohled na věc.

    1) Slečnu A se rozhodně snažím přimět k ignoranci manipulativního chování slečny B, jenže tomuhle se A brání s tím, že si nemůže dovolit "špatné vztahy na pracovišti". Z toho je patrné, že manipulativní pokusy slečny B došly už tak daleko, že slečna A vnímá zkresleně co je dobrý vztah na pracovišti a co je jednostranná psychická šikana. Slečna A je opravdu vyjímečná žena (vím sakra dobře proč mi není lhostejná) a snaží se chovat ke všem přátelsky (zde vidím kámen úrazu), dala by se dokonce charakterizovat jako Slečna Správná (podle Teorie Zájmu z blogu SomeoneCZ).

    2)Vzhledem k povaze zaměstnání slečny A toto není dost dobře možné, nebudu vysvětlovat dál, berte to jako konstantu.

    3)V tomto vidím jediné možné řešení, dokonce i slečna A tohle přiznává a akceptuje jako jediné možné řešení, nicméně je to běh na delší trať a nebude to ze dne na den. A v tom právě vidím další problém ... jak dlouho ještě bude schopná toto snášet, než by se toto mohlo negativně projevit na její osobnosti.

    Rady se jí snažím poskytovat co nejrelevantnější a s patřičným nadhledem. Vměšovat se tedy do toho víc nebudu a nezbývá mi nic jiného, než dodávat slečně A pozitivní emoční impulsy s vědomím, že na druhé straně mi je slečna B od slečny A "žere a krade". Dík za reakci Rashi.

    Reaguj na tento komentář
    Bez nadpisu
     od autora RaShCZ

     Toť otázka. Je tebou nazvaná Slečna Správná skutečně Slečna Správná, pokud si nechává vysát od jiných lidí tebou poskytnutou energii, protože si není schopna vybudovat hranice? Zajímalo by mne, jak dlouho jí ty budeš moci poskytovat psychickou podporu, aniž by si na to slečna nezvykla a tebe to psychicky nevysílilo.

     A druhá námitka - pokud slečna akceptuje odchod jako jediné možné řešení, proč se předtím nepokusí o variantu 1? Přecejen odchod je až poslední možnost. Pokud by došlo ke zhoršení vztahů na pracovišti vinou varianty 1, alespoň by to byla další motivace k odchodu. Ale také by se přeci mohl vyřešit problém bez nutnosti jakéhokoli odchodu.

     Mám podezření, že tvá Slečna Správná souhlasila s variantou 3 především kvůli tomu, že jakožto jediná varianta z výběru nevyžaduje okamžitý zásah. Tedy, slečna v podstatě odkládá řešení problému a zároveň tobě naznačuje, že se situací bude něco dělat. Ale kdy? Je tak otázkou, zda tě právě Slečna Správná dle Teorie zájmu nemanipuluje. Osobně bych se být tebou podíval na znaky manipulace.

     Reaguj na tento komentář
     Re:
      od autora Jir

      Slečna A za rok dodělá školu a stávající zaměstnání opouští. To ber jako nastavenou konstantu. Školu dělá při zaměstnání, chce to ten rok nějak v poklidu doklepat. Proto se Ti může zdát, že se problém nesnaží řešit, ale úhýbá před ním. Neuhýbá.

      Děkuji Ti za všechny dodané informace, vpodstatě jsi mi potvrdil vše, co jsem považoval za správné řešení.

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re:
       od autora aurelian

       Nesouhlasim s tebou a nemas pravdu. Slecna A pred problemem uhyba, to, ze tam bude jen jeden rok je vymluva. Co kdyz z nejakeho duvodu fe firme nakonec zustane? Co kdyz pak nastoupi nekde jinde a dostane se do stejne situace?

       Je to neprijemne, ale tyto sitauce je nutne se naucit resit primo. Tohle je idealni sitauce, kde by si to mela zkusit.

       Reaguj na tento komentář
Já znal jednu...
 od autora white

  vzhledově velmi velmi neatraktivní, neutrálně řečeno, :)) která svými mimořádnými sociálními dovednostmi dokázala zcela ovládnout(pohlavní stykem s ředitelem, sbírání kompromitujících informací na zaměstnance kteří ji nebyli po chuti atd.) chod menší firmy a na konec ji byla svěřena i téměř strategická rozhodování:))(že to skončilo ekonomickým krachem a majitel žijící v zahraníčí se nestačil divit je jasný:)) Tomu říkám manipulace.-)

  Reaguj na tento komentář