Manipulace ve vztahu: jak poznat tlak převlečený za lásku

Manipulace ve vztahu často nevypadá jako otevřený útok. Poznáte ji podle tlaku, viny, dvojích pravidel, zmatku a ztráty pocitu, že můžete svobodně říct ne.

Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Manipulace se pozná podle opakovaného tlaku, viny, strachu a ztráty prostoru rozhodovat za sebe.

Co řešítemanipulace ve vztahu
Užitečný směrpojmenovat vzorec a hledat bezpečnou podporu
Kdy ubratizolace, kontrola, výhrůžky, zlehčování a přebírání viny oběti

Co si odnést hned

  • Začněte tím, co je v situaci skutečně vidět: pojmenovat vzorec a hledat bezpečnou podporu.
  • Neodvozujte celou svou hodnotu z jedné reakce, ticha nebo odmítnutí.
  • Jasná věta je lepší než dlouhé vysvětlování, které má druhého přesvědčit.
  • Zpomalte vždy, když se objevuje izolace, kontrola, výhrůžky, zlehčování a přebírání viny oběti.
  • Když téma souvisí se zdravím, úzkostí, bolestí, infekcí nebo bezpečím, patří do hry i odborná pomoc.

Když někdo hledá manipulace ve vztahu, většinou nechce obecné poučení. Potřebuje vědět, co v konkrétní situaci udělat, čeho si všímat a kdy je lepší zvolnit. Právě proto tenhle článek drží praktický směr: pojmenovat vzorec a hledat bezpečnou podporu.

Důležité je nepřeklopit téma do výkonu. Jakmile se hlavním cílem stane vyhrát, dokázat hodnotu nebo donutit druhého člověka k reakci, začne vznikat přesně to riziko, kvůli kterému podobné situace často selhávají: izolace, kontrola, výhrůžky, zlehčování a přebírání viny oběti.

Co je tady skutečná otázka

Skutečná otázka nezní jen manipulace ve vztahu. Přesnější je: jak se v téhle situaci zachovat tak, aby byl kontakt čitelný, dobrovolný a bezpečný pro obě strany. To platí u flirtu, vztahu, sexuálního tématu i u práce se stresem nebo sebehodnotou.

Prakticky pomáhá rozdělit situaci na fakta, domněnky a další krok. Fakta jsou to, co se opravdu stalo. Domněnky jsou příběh, který si k tomu doplníte. Další krok má být malý, slušný a vratný.

Když se v tématu otevírá širší souvislost, další přirozený krok je Pravidla manipulace ve vztahu: vzorce, signály a obrana hranic.

Jak postupovat v praxi

Začněte od nízké obtížnosti. Místo velkého rozhodnutí nebo dramatického vysvětlení si vyberte jednu konkrétní větu, jeden návrh nebo jedno pozorování. Cílem není působit dokonale. Cílem je zůstat čitelný a nepřidávat tlak tam, kde už je nejistota.

SituaceLepší směrRiziko
První krokpojmenovat vzorec a hledat bezpečnou podporuVelké gesto nebo tlak na rychlou odpověď.
OdezvaSledujete slova, tělo, tempo i možnost říct ne.Vybíráte jen signály, které potvrzují vaše přání.
Když je nejistotaZpomalíte, pojmenujete situaci a necháte prostor.Pokračujete i přes izolace, kontrola, výhrůžky, zlehčování a přebírání viny oběti.

Kdy zpomalit

Zpomalit je dobré vždy, když se objevuje izolace, kontrola, výhrůžky, zlehčování a přebírání viny oběti. V tu chvíli už nejde o lepší techniku, ale o bezpečí a respekt. Krátká pauza, jednodušší věta nebo ukončení kontaktu bývá lepší než další snaha vysvětlovat a zachraňovat dojem.

U zdravotních a psychologických témat je navíc důležité nepřepínat článek do role odborné pomoci. Pokud se potíže opakují, zhoršují, bolí, zasahují do běžného života nebo se týkají infekcí, násilí či bezpečí, je na místě vyhledat kvalifikovanou pomoc.

Pokud chcete po základním vysvětlení pokračovat dál, navazuje článek Jak poznat manipulátora ve vztahu: vzorec, dopad a hranice.

Krátký postup: co dělat při podezření na manipulaci

  1. Sledujte opakovaný vzorec, ne jednu nepříjemnou větu.
  2. Zapište si situace, ve kterých jste ustoupili hlavně ze strachu, viny nebo zmatku.
  3. Nastavte malou konkrétní hranici a sledujte reakci.
  4. Nechoďte do nekonečného dokazování, že máte právo se cítit zraněně.
  5. Pokud se objevuje strach, vyhrožování, izolace nebo kontrola, řešte bezpečí a podporu zvenčí.

Manipulace se pozná podle dopadu

Manipulativní chování může být na první pohled milé, starostlivé nebo zraněné. Proto je zavádějící ptát se jen na to, jestli druhý člověk „to myslel špatně“. Důležitější je dopad: máte po rozhovoru větší jasno, nebo větší zmatek? Můžete říct ne, nebo se bojíte trestu, ticha, výsměchu či obvinění?

Jednorázová neobratnost není totéž co manipulace. Varovný je vzorec: opakovaně se omlouváte za věci, které jste neudělali, měníte své hranice ze strachu a druhý člověk používá vaši nejistotu jako páku. V takové situaci nepomáhá být ještě vstřícnější. Pomáhá zpomalit, pojmenovat hranici a zapojit podporu mimo vztah.

Zdroje a limity

Zdroje používáme k partnerské komunikaci, hranicím a zdravým vztahům. Proto rozlišujeme přitažlivost, očekávání a dlouhodobé chování.

Časté otázky

Jak začít, když řeším manipulace ve vztahu?

Začněte konkrétní situací a malým krokem: pojmenovat vzorec a hledat bezpečnou podporu. Nepřidávejte tlak na výsledek.

Co je nejčastější chyba?

Nejčastější chyba je ztratit respekt k odezvě druhého člověka a pokračovat i ve chvíli, kdy se objevuje izolace, kontrola, výhrůžky, zlehčování a přebírání viny oběti.

Jak poznám, že mám pokračovat?

Pokračujte jen tehdy, když je odezva oboustranná, konkrétní a druhý člověk má pořád skutečný prostor zpomalit nebo odmítnout.

Kdy raději vyhledat odbornou pomoc?

Když téma souvisí s dlouhodobou úzkostí, bolestí, infekcí, násilím, ztrátou bezpečí nebo výrazně zasahuje do běžného života.

Pomůže jedna univerzální věta?

Ne. Jedna věta může otevřít kontakt, ale rozhoduje kontext, tón, tempo, respekt a schopnost přijmout odpověď.

Komentáře čtenářů

18 komentářů k článku.

Anonymní čtenář

Tohůe fakt nebo si to autor vymyslel ? :) Nikdy jsem o tom neslyšel, ovšem docela to odpovídá.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Nevymyslel. Je to sestavené na základě informací, které jsem dal dohromady od několika autorů.

Zobrazit celou diskuzi (16 komentářů) Sbalit komentáře
HS

Otevrenost manipulatora

Vetsinu manirulatoru, ktere jsem potkal, vubec nebyli uzavreni a na kraji spolecnosti. Naopak casto byli zabavni, do spolecnosti vzdy zapadli. Ve skupine lidi, vzdy byli stredem, coz bylo pro ne idealni misto manipulatora. Svoji pozici posilovali na vsech frontach, at uz neomezenou moci nad skupinou, vhodne propojeni ruznych mych skupin, oddanosti svych stoupencu, postupne niceni rivalu a odpurcu podane tak, ze je manipulator jednoznacny vitez, ktery se jenom pouze branil.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Otevrenost manipulatora

To co popisuješ ty není to, co popisuje autor článku. Ty popisuješ člověka, ke kterému dav vzhlíží a přisuzuje mu autoritu a on toho pak zneužívá ve svůj prospěch. dá se tomu říka manipulace, ale automaticky to není manipulátor. Výraz manipulátor se mi pro popisovanou skupinu osob v článku nelíbí. Je to spíš taková škodolibost, radost z vlasního úspěchu na úkor ostatních. To podle mě není manipulace.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Otevrenost manipulatora

to HS To, co popisuješ, skutečně není případ manipulátora v původním chápání (viz článek: [I]Nutno dodat, že manipulátoři se neprojevují manipulací, ale právě nezdravým způsobem prožívání (u slova manipulace došlo k posunutí významu).[/I] ). to Faith Ono závisí na konkrétním příkladu. Samozřejmě, pokud ti někdo podrazí nohu, aby ti zhoršil náladu a sám si jí zlepšil, asi to nebude ten správný případ. Oproti tomu pokud tvoje přítelkyně úmyslně očerňuje tvého kamaráda a ty si nevšímáš toho, že mluví [redakčně upraveno] (třeba protože jsi momentálně v období zamilovanosti), lze již o manipulaci mluvit. Budeš mít z jejích slov špatnou náladu a ona tě začne utěšovat.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Re: Otevrenost manipulatora

já bych jen dodal, že někdy tihle lidé bývají označování jako "energetičtí upíři" :-P

Anonymní čtenář

Jsem manipulátor

Ahoj, precetl jsem si ten clanek a fakt to na me sedi. Teda nejsem zadnej [redakčně upraveno] co rad skodi lidem, ale to s tou naladou je presny. Mam naladu bud neutralni nebo spatnou, malokdy dobrou. Na wikipedii jsem si nasel definici manipulatara a temer vsechny body sedi. Nevim co si mam o tom myslet, je to dobre nebo spatne? Jestlize spatne co proti tomu delat, jak se naucit zdrave prozivat?

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Jsem manipulátor

Určitě je dobře, že sis to uvědomil. Pokud to na tebe opravdu sedí a můžeš ve svým životě najít situace, kdy tě tvoje prožívání negativně ovlivňilo, tak je na čase začít na sobě pracovat. Popravdě, manipulátorů existuje obrovské množství, ale málokterý si uvědomuje, že na jeho prožívání je něco jiného než na prožívání jiných lidí. V první řadě zvaž, zda ses ve svém životě někdy dostal do dlouhotrvající špatné nálady, kdys myslel třeba i smrt. Protože pokud ano a děje se to často, může jít o deprese. To bych být tebou neváhal s návštěvou psychiatra, který ti pomůže nejvíce. Pokud se tvoje nálada projevuje spíše ve vztahu k okolním lidem, jde o manipulaci. Zde ti pravděpodobně psychiatr nepomůže (i když zkusit ho můžeš). Pokus se vědomě ovlivnit několik věcí: - neboj se přímo vyjadřovat své pocity (Teď jsi mě opravdu urazil, že mě posíláš k psychiatrovi. Takovouhle radu mi může dát každej de..l.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Jsem manipulátor

Dobrý den Rashcz. Zajímavý článek a i dobrá odpověď. Na jedné straně Ti držím palce pro Tvůj projekt. Tvoje články si vždy velmi rád přečtu. Na druhé straně Tě prosím: buď opatrný. Velmi. Cesta do pekel často bývá dlážděna dobrými úmysly. Pokud jsem vybaven schopností se dobře vyjadřovat, mám i velkou zodpovědnost. Zde to čtou i velmi mladí chlapci, kteří mohou něco vzít nezdravě vážně...

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Re: Jsem manipulátor

tak ať si mladí chlapci pročtou i zbytek webu, kde jsou články o morální hygieně a myšlení správného chlapa :-) ať si to dají správně do souvislostí

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Re: Jsem manipulátor

Děkuji za reakci a souhlasím.

Anonymní čtenář

Mě osobně by zajímala jedna věc, doufam, že se tu sejde dostatek rozumých názorů :) Jedna slečna (nazvu ji pracovně A), kterou znám, má manipulátora(ku)(pracovní název B) v kanceláři, jsou tam samy dvě. Dotyčný objekt B má neustále špatnou náladu a dělá přesně to, co tu Rash popisuje. Slečna A před B nemá kam utéct a v rámci udržování vztahů na pracovišti vpodstatě musí toto snášet a trpět. Slečna A je velikej smíšek, ale manipulátorka B se jí neustále snaží srážet její výbornou náladu na svou úroveň. B trpí pravděpodobně depresema a co hůř, systematicky cpe svoje "problémy" slečně A. Podle vyjádření A se B neustále tváří nepříjemně, načež si stěžuje, že ji každej nesnáší (jaký div???). Prostě B je v začarovaném kruhu, což by mi zas tolik nevadilo, kdyby se neustále nesnažila slečnu A manipulovat. Došlo to tak daleko, že B tvrdí slečně A, že je její jediná kamarádka (pouze z toho důvodu, že naslouchá a snaží se jí z dobré vůle alespoň naslouchat) a pravidelně se dožaduje i její mimopracovní společnosti, kdy do ní láduje svoje negativní emoce.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Řešení: Promluv si se slečnou A a zeptej se, zda sama vnímá chování slečny B jako problém. Pokud ano, pak navrhni tři řešení. 1) Nechť se slečna A naučí B ignorovat a omezí s ní komunikaci pouze na minimum nezbytné k vykonávání práce. 2) Nechť slečna A požádá o přeložení nebo si nadřízenému stěžuje na svoji spolupracovnici. 3) Nechť slečna A změní zaměstnání. Ty jí můžeš poskytnout maximálně rady. Pokud by ses do toho vměšoval sám víc, akorát by se to časem obrátilo proti tobě.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re:

Slečna A rozhodně vnímá toto chování jako problém, což je správné. Jsem rád, že jsi zareagoval právě tak, jak jsi zareagoval. Dík, máme zjevně naprosto stejnej pohled na věc. 1) Slečnu A se rozhodně snažím přimět k ignoranci manipulativního chování slečny B, jenže tomuhle se A brání s tím, že si nemůže dovolit "špatné vztahy na pracovišti". Z toho je patrné, že manipulativní pokusy slečny B došly už tak daleko, že slečna A vnímá zkresleně co je dobrý vztah na pracovišti a co je jednostranná psychická šikana. Slečna A je opravdu vyjímečná žena (vím sakra dobře proč mi není lhostejná) a snaží se chovat ke všem přátelsky (zde vidím kámen úrazu), dala by se dokonce charakterizovat jako Slečna Správná (podle Teorie Zájmu z blogu SomeoneCZ). 2)Vzhledem k povaze zaměstnání slečny A toto není dost dobře možné, nebudu vysvětlovat dál, berte to jako konstantu. 3)V tomto vidím jediné možné řešení, dokonce i slečna A tohle přiznává a akceptuje jako jediné možné řešení, nicméně je to běh na delší trať a nebude to ze dne na den. A v tom právě vidím další problém ... jak dlouho ještě bude schopná toto snášet, než by se toto mohlo negativně projevit na její osobnosti.

Odpověď Anonymní čtenář

Toť otázka. Je tebou nazvaná Slečna Správná skutečně Slečna Správná, pokud si nechává vysát od jiných lidí tebou poskytnutou energii, protože si není schopna vybudovat hranice? Zajímalo by mne, jak dlouho jí ty budeš moci poskytovat psychickou podporu, aniž by si na to slečna nezvykla a tebe to psychicky nevysílilo. A druhá námitka - pokud slečna akceptuje odchod jako jediné možné řešení, proč se předtím nepokusí o variantu 1? Přecejen odchod je až poslední možnost. Pokud by došlo ke zhoršení vztahů na pracovišti vinou varianty 1, alespoň by to byla další motivace k odchodu. Ale také by se přeci mohl vyřešit problém bez nutnosti jakéhokoli odchodu. Mám podezření, že tvá Slečna Správná souhlasila s variantou 3 především kvůli tomu, že jakožto jediná varianta z výběru nevyžaduje okamžitý zásah. Tedy, slečna v podstatě odkládá řešení problému a zároveň tobě naznačuje, že se situací bude něco dělat. Ale kdy? Je tak otázkou, zda tě právě Slečna Správná dle Teorie zájmu nemanipuluje. Osobně bych se být tebou podíval na znaky manipulace.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Slečna A za rok dodělá školu a stávající zaměstnání opouští. To ber jako nastavenou konstantu. Školu dělá při zaměstnání, chce to ten rok nějak v poklidu doklepat. Proto se Ti může zdát, že se problém nesnaží řešit, ale úhýbá před ním. Neuhýbá. Děkuji Ti za všechny dodané informace, vpodstatě jsi mi potvrdil vše, co jsem považoval za správné řešení.

white

Já znal jednu...

vzhledově velmi velmi neatraktivní, neutrálně řečeno, :)) která svými mimořádnými sociálními dovednostmi dokázala zcela ovládnout(pohlavní stykem s ředitelem, sbírání kompromitujících informací na zaměstnance kteří ji nebyli po chuti atd.) chod menší firmy a na konec ji byla svěřena i téměř strategická rozhodování:))(že to skončilo ekonomickým krachem a majitel žijící v zahraníčí se nestačil divit je jasný:)) Tomu říkám manipulace.-)

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re:

Nesouhlasim s tebou a nemas pravdu. Slecna A pred problemem uhyba, to, ze tam bude jen jeden rok je vymluva. Co kdyz z nejakeho duvodu fe firme nakonec zustane? Co kdyz pak nastoupi nekde jinde a dostane se do stejne situace? Je to neprijemne, ale tyto sitauce je nutne se naucit resit primo. Tohle je idealni sitauce, kde by si to mela zkusit.

Další krok

Pokračovat bezpečně dál

U citlivých témat je lepší nejdřív řešit hranice, souhlas a vztahový kontext. Produktové zkratky sem nepatří.