Když si muži radí o ženách: pomoc ano, cynismus a triky ne

Kamarádi si mohou v seznamování pomoct, ale ne tím, že z žen udělají protivníka. Dobrá rada vede k respektu, čitelnosti, odvaze a přijetí odmítnutí.

Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Pomáhat si v seznamování je dobré, pokud rada vede k větší slušnosti, odvaze, čitelnosti a respektu. Špatná pomoc dělá z žen problém, podporuje cynismus, ponižování nebo triky. Kamarád vám má pomoct vidět realitu, ne jen krmit ego nebo omlouvat tlak.

O co jdemužská podpora, rady o ženách, kamarádi, seznamování, respekt a hranice
Co pomáháupřímná zpětná vazba, respekt k ženám, práce na sobě, menší kroky a schopnost přijmout ne
Kdy zpozornětcynismus, objektifikace žen, rady k nátlaku, posmívání se odmítnutí, alkoholová kuráž a potvrzování výmluv

Proč na tom záleží

Mužské rady o ženách se mohou snadno změnit v uzavřený kruh výmluv. Jeden muž se cítí odmítnutý, druhý mu nabídne zkratku nebo cynickou větu, a nikdo se nepodívá na skutečné chování.

Užitečný směr je podporovat odvahu a odpovědnost. Pomoc není to, že kamarádovi řeknete, že všechny ženy jsou stejné. Pomoc je říct mu, kde tlačil, kde byl nejasný a kde se zbytečně shodil.

Co sledovat místo domněnek

Sledujte, co rada způsobí. Po dobré radě je člověk klidnější, konkrétnější a méně útočný. Po špatné radě má větší vztek, víc triků a menší schopnost respektovat odmítnutí.

Zpozorněte, pokud se skupina mužů baví o ženách jako o kořisti, bodování nebo problému k poražení. Taková kultura zhoršuje první dojem i bezpečí.

Jestli potřebujete stejnou situaci vidět z jiného úhlu, navazuje článek Psychologie balení: méně rolí, víc klidu, respektu a reality.

Jak postupovat krok za krokem

Dobrá kamarádská pomoc má tři kroky: vyslechnout fakta, oddělit domněnky od reality a navrhnout jeden konkrétní další krok. Například omluvit se, netlačit, zlepšit profil, nebo příště říct větu jednodušeji.

Loajalita ke kamarádovi neznamená omlouvat jeho nátlak. Někdy je nejlepší pomoc říct: tady už jsi překročil hranici.

Jak poznat, že to má smysl

Smysl poznáte podle toho, že se mužská podpora nemění v pohrdání ženami, ale v lepší chování mužů. To je užitečné pro všechny. Dobrá rada pomůže kamarádovi uklidnit se, pochopit situaci, přijmout odmítnutí a jednat férově. Špatná rada ho jen utvrdí v tom, že problém je vždycky na druhé straně.

Pokud vám rady kamarádů zanechávají víc vzteku než klidu, změňte zdroj zpětné vazby. Potřebujete realitu, ne davové ego. Ptejte se lidí, kteří umějí říct i nepříjemnou věc: že jste tlačili, neposlouchali, brali odmítnutí osobně nebo si pletli zájem s dostupností. Taková zpětná vazba sice není pohodlná, ale je použitelná.

Jak se rozhodnout podle situace

SituaceCo to může znamenatCo udělat
Kamarád popíše faktadá se poradit konkrétněptát se dál
Zobecňuje všechny ženyutíká od realityvrátit ho ke konkrétní situaci
Tlačil po odmítnutíhranice byla překročenaříct to přímo
Potřebuje odvahupomůže malý kroknacvičit větu
Skupina podporuje cynismuszhoršuje chováníodejít z rámce

Až budete mít základní rámec, další praktický krok ve stejném tématu najdete v článku Jak pracovat s myšlenkami při seznamování: nejsou to vždy fakta.

Krátký postup: co dělat dál

  1. Radit začněte fakty, ne stereotypem.
  2. Neomlouvejte kamarádův nátlak.
  3. Podporujte malé konkrétní kroky.
  4. Oddělte odmítnutí od hodnoty člověka.
  5. Nedělejte ze žen protivníka.
  6. Dobrá rada má zlepšit chování, ne jen ego.

Zdroje a limity

Zdroje používáme k partnerské komunikaci, hranicím a zdravým vztahům. Proto rozlišujeme přitažlivost, očekávání a dlouhodobé chování.

Časté otázky

Je dobré radit si s kamarády o ženách?

Ano, pokud rada vede k respektu, konkrétnosti a lepšímu chování.

Co je špatná rada?

Cynismus, stereotypy, nátlak, ponižování nebo omlouvání překročených hranic.

Jak pomoct kamarádovi po odmítnutí?

Vrátit ho k faktům, uklidnit ego a navrhnout jeden konkrétní krok.

Mám mu říct, že tlačil?

Ano, pokud překročil hranici. To je skutečná pomoc.

Pomůže produkt?

Jen jako detail upravenosti. Základ je chování a respekt.

Komentáře čtenářů

11 komentářů k článku.

white

standard zdejších

článků je sice nižší... nicméně toto je nadstandardní [redakčně upraveno]...

Odpověď Anonymní čtenář

Re: standard zdejších

Nelze než souhlasit.

Zobrazit celou diskuzi (9 komentářů) Sbalit komentáře
Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: standard zdejších

já bych spíše řekl že 90% článku tu bývá tak nějak furt dokola...tento mezi ně tak uplně nepatří. A pokud si nějaký z těch co furt sedí u [redakčně upraveno] přečte to co je v tom článku napsané a zamyslí se nad tím možná mu to i pomůže..

Anonymní čtenář

jeee zas aitaci...

Zdravim,nechci je nijak branit nebo je naopak do neceho nutit,ale myslite ze jsou tak lini? Nerekl bych spousta jich tam sedi ptz uz tolikrat narazili ze uz jsou beznadejni. Sebevedomi muzete mit jake chcete ale zeny se za vami proste neotoci...nazorny priklad muj kamarad,lev salonu ze by barney stinson zavidel,ale co z toho, kdyz mu zatim vsechny povedely ze kamaradstvi staci. Pak tedy radeji se bavi jinak, mozna jsou u [redakčně upraveno] i mene nestastni...co je na tom sedet u [redakčně upraveno] vlastne spatneho...denne u nich sedi miliony lidi...

Odpověď Anonymní čtenář

to: hanszch

Nic proti Tvému kamarádovi, ale zase takový lev salonu to nebude. Barney by mu rozhodně nezáviděl, tím jsem si jistej. ;)

Odpověď Anonymní čtenář

Re: to: hanszch

upřímně člověk si říká jestli někteří lidi sem chodí ze srandy nebo to myslí vážně:-D

Anonymní čtenář

Ale jak nejlépe?

Vše je to pěkné a dává to smysl. Co ale dělat, když člověk není šťastný, spíše zarmoucený a nelze z toho ven? Jak si dodat sebevědomí a štěstí? V práci jsem dosáhl svého cíle, sportuju... v podstatě vytyčené cíle jsem dosáhl ale stále nejsem šťastný a proto nemůžu jít zhroucený a nešťastný s přetvářkou balit ženské. Co dělat když se člověk točí do kola a nemůže ho nic nakopnout?

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Ale jak nejlépe?

Zašel bych k odborníkovi.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Ale jak nejlépe?

Nutno dodat, že jsem půl roku po 3 letém vážném vztahu. Nechci se vracet a chci se z toho co nejrychleji dostat.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Ale jak nejlépe?

Jakej je na tohle odbornik? Prasek co ti napise ti stejne nepomuze,leda naplni kapsu farmaprumyslu, docela drahe placebo s ne moc hezkymi vedlejsimi ucinky. Nemyslim to zle...vykecat diru dohlavy si zadarmo muzes i jinde nez u odbornika.

Lukáš

Já bych chtěl další video / rozhovory / balení

To by mohla nová redakce posunout:)