Kombinujte teorii a praxi

Problematika teorie a praxe je známá již spousty a spousty let. Někteří dávají přednost teoretickému poznávání, někteří zase vlastní zkušenosti, praxi. Obě dvě mají své výhody i nevýhody. Která je tedy ta lepší?

Dokážete propojit teorii s praxí? 

V dnešní době je velmi mnoho teoreticky vzdělaných lidí, kteří mají sice výborné znalosti, avšak do praxe jsou téměř nepoužitelní. Teorie je dobrá k tomu, že se můžete dozvědět spoustu důležitých a užitečných informací ihned. Můžete také čerpat ze zkušeností jiných lidí, kteří si prošli stejnou situací, kterou si procházíte nebo kterou si hodláte projít vy. Avšak samotná znalost teorie vám ještě nezaručuje úspěch. Můžete do detailu rozebrat a analyzovat určitou situaci, vykládat dlouhé hodiny o ženách a balení, ale to ještě neznamená, že jste sami v dané oblasti úspěšný. Jedno nepsané pravidlo říká: pokud nic neuděláte, nic se nestane. Hezké na tomto pravidlu je, že funguje naprosto vždy a všude.

Opakem teorie je praxe, osobní zkušenost. Oproti teorii se danému tématu totiž věnujete osobně vykonáváním určité činnosti.

Je to výborný způsob jak se něčemu naučit. Uděláte chybu, poučíte se z ní a příště už to uděláte lépe. V tom je celé kouzlo zkušenosti. Uděláte něco špatně a poučíte se, že to máte příště udělat jinak. A naopak osvědčené způsoby budete pak dále praktikovat. Zkušenost vás vždycky změní, ať už více či méně. Je to efektivní, ale má to i jednu nevýhodu. Osobní zkušenost je sice výborná škola, avšak její školné je mnohdy příliš vysoké. Některé chyby se totiž nedají zvrátit a mohou mít neblahý dopad na některou část vašeho života. Sice se poučíte, ale bude vás to stát určitou cenu.

Jak se říká, zkušenost je nesdělitelná. Každý si to své musí prožít a poučit se na „vlastní triko“. Oproti teorii pracuje osobní zkušenosti na bázi emocí. Zkušenost si sami prožijeme, zatímco teorii pouze nastudujeme. Existuje však jeden fenomén, který nám obě oblasti alespoň trochu přibližuje.

Zrcadlové neurony

V roce 1990 objevili italští neurologové zajímavý fenomén. Určité oblasti mozku totiž ukládají vzpomínky na motorické průběhy pohybů a mohou je opakovat, aniž by samy musely tuto zkušenost zažít. Náš mozek si tedy ukládá dokonce i ty vzpomínky na průběh určitých činností, které jsme sami neprováděli. Za tuto schopnost může speciální skupina neuronů v našem mozku, tzv. „zrcadlové neurony“. Zjednodušeně řečeno, tyto zrcadlové neurony nám umožňují napodobovat činnosti, které vidíme u druhých. Zároveň také ukládají zkušenosti jiných lidí, o nichž jsme slyšeli nebo četli, jako naše vlastní zkušenosti. Z tohoto pohledu je to tedy výborná pomůcka. Můžete třeba pozorovat nějakého velmi úspěšného svůdníka a jen pozorováním se ledacos naučit. Zrcadlové neurony nám pomohou dělat velmi rychlé pokroky, ale pořád zde platí pravidlo, že pokud nic neuděláte, nic se nestane. Dokud neuvedete věci do praxe, nemá teorie nebo učení se pozorováním žádný význam.

Systém pro změnu

Pokud se rozhodnete pro osobní změnu, je nejlepší zkombinovat jak teoretickou, tak i praktickou stránku. Můžete samozřejmě přeskakovat z jedné konkrétní věci ke druhé, ale efektivita nebude příliš velká. Já osobně dávám přednost tzv. „systému pro změnu“. Jde o to, že si rozplánujete a seřadíte postupy, které vás k vaší změně dovedou. Jedná se tedy skutečně o systém. Pokud ho budete dodržovat, váš pokrok bude rychlejší a efektivnější.

Knihy. Čtěte knihy osobnostního růstu (psychologie, emoční inteligence, balení žen atd.). Knihy vám dodávají konkrétní rady a konkrétní informace, které můžete využít v praxi. Důležité věci si v knize podtrhávejte, později je tak můžete snadněji najít. Kniha osobního růstu se nečte jednou, ta se studuje. Neustále se tedy k ní vracíte a pročítáte si vámi podtržené informace, aby se vám zakořenily do podvědomí. Pokud si knihu přečtete pouze jednou, zapamatujete si z ní jen zanedbatelné minimum informací. Dejte si cíl, že každý den budete takovou knihu číst 15-20 minut.

Články. Na tomto webu můžete najít spoustu zajímavých a důležitých článků. Zde platí podobné pravidla jako u knih. Každý den se rozhodněte přečíst alespoň jeden článek. Můžete si z něj i dělat výpisky do zvlášť zavedeného sešitu a později se k nim vracet. Zároveň si znovu přečtěte článek, který jste četli předchozí den. Lépe si tak zapamatujete uvedené rady.

DVD z CSD konference. Zde dostáváte konkrétní rady od úspěšných mužů. Výhodou DVD je, že zvukové a vizuální vjemy vám přechází do podvědomí rychleji, než když čtete knihu. Informace zde podané jsou převážně praktického rázu a mohou vám být velmi nápomocné.

Diskuze. Ať už se jedná o diskuze na webu nebo jen živá debata s kamarádem, nebojte se podělit se o své zážitky, chyby, zkušenosti atd. Pohled druhého člověka je vždy na rozdíl od toho vašeho nezaujatý a může vám hodně předat a objasnit. Pokud zároveň vy sami máte již zkušenosti s něčím konkrétním, nebojte se poradit druhému člověku. Vaše sebevědomí se tím také upevní. Nikdy se však nesnažte působit jako chytrák, který všechno ví nejlépe. Je totiž rozdíl mezi sebevědomím a arogancí.

Pozitivní promlouvání. O tomto tématu vyšel samostatný článek „Přeprogramujte své podvědomí“. Vytvořte si své vlastní pozitivní věty, které vám budou sedět na míru a říkejte si je nahlas 5x ráno, 5x odpoledne a 5x večer před spaním. Dejte si to jako svůj každodenní cíl.

Akce. Dejte si závazek, že každý den oslovíte alespoň 5 žen. Pro více stydlivé bude na začátek stačit cíl oslovit 3 ženy denně. Nemusíte oslovovat za účelem získání kontaktu, ale třeba si jen tak popovídat. Alespoň nebudete zpočátku tak nervózní. Pokud se bude oslovení vyvíjet dobře, můžete si o kontakt říct. Pokud ne, můžete odejít. Důležité je, že ženu oslovíte. Po určité době si můžete zvednout laťku na oslovení 10 žen denně. Toto se však netýká jen samotného oslovování, ale i následné pozvání na schůzku, samotnou schůzku, zvyšování zájmu, škádlení, svádění atd. Trénujte praxí. Jděte do akce. Čím víc žen oslovíte a pozvete na schůzku, tím se budete cítit více sebejistí.

Vytvořte si takovýto svůj denní systém. Napište si na každý den seznam těchto postupů, které hodláte splnit, a odškrtávejte si je. Je to velice efektivní způsob jak docílit osobní změny v co nejkratší době. Vytvořte si takovýto systém na každý den a stanovte si jako cíl ho splnit. Pak už vám nic nebude bránit ke změně, po které toužíte. Na závěr si shrneme jednotlivé kroky.

Každý den:

  1. Kniha – min. 20 minut
  2. Článek – nový + článek, který jste četli předešlý den
  3. DVD – min. 30 minut
  4. Diskuze – proberte alespoň jedno téma z předchozího dne týkající se vaší zkušenosti se ženami
  5. Pozitivní promlouvání – 5x ráno, 5x odpoledne, 5x večer
  6. Akce – oslovte alespoň 3-5 žen každý den

Zdroje

Pierre FRANCKH, Zákon rezonance, ANAG, Český Těšín 2010

Komentáře

Dobrý článek
 od autora Maxx

    Opravdu dobře zpracovaný článek, díky za něj! [S03] Trime, piš častěji.

    Reaguj na tento komentář