Zbavte se svých nálepek: změna role začíná opakovaným chováním

Nálepky z minulosti drží hlavně tam, kde vás lidé znají starým způsobem. Vystoupit z nich nejde jedním prohlášením, ale novým chováním, které se opakuje dost dlouho, aby mu okolí i vy sami uvěřili.

Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Nálepky se nemění tím, že oznámíte novou identitu. Mění se opakovaným chováním. Pokud vás okolí zná jako nesmělého, cynického, nespolehlivého nebo toho, kdo se vždycky stáhne, jeden dobrý den nestačí. Vyberte konkrétní novou reakci a opakujte ji v situacích, kde stará role vznikala.

O co jdenálepky, role, změna chování, sebepojetí a osobní rozvoj
Co pomáhákonkrétní nová reakce, trpělivost, opakování, prostředí podporující změnu a laskavé vyhodnocení chyb
Kdy zpozornětvelké prohlášení bez činů, boj s okolím, návrat ke staré roli po první chybě a snaha změnit všechno najednou

Proč na tom záleží

Nálepky vznikají z opakování. Někdo byl dlouho tichý, jiný přehnaně vtipkoval, další všechno vzdával předem. Okolí si na tuto verzi zvykne a často ji začne očekávat. Změna je pak těžká nejen uvnitř, ale i sociálně.

Užitečný směr je nehádat se s nálepkou, ale ukazovat nové důkazy. Neříkat už nejsem takový, ale v konkrétní situaci jednat jinak. Mluvit o trochu jasněji, přijít včas, neuhnout před otázkou, nevrátit se k výmluvě. Malé důkazy jsou silnější než velké deklarace.

Co sledovat místo domněnek

Sledujte, kdy se stará role spouští. U jakých lidí, v jakém tónu, po jakém pocitu? Pokud znáte spouštěč, můžete vložit nový krok. Změna není lineární. Důležité je, zda se k nové reakci vracíte i po chybě.

Zpozorněte, pokud chcete změnit nálepku tím, že začnete hrát opačný extrém. Nesmělost se nemusí léčit arogancí. Hodnost se nemusí léčit tvrdostí. Zdravější je rozšířit možnosti, ne vyměnit jednu klec za druhou.

Jestli potřebujete stejnou situaci vidět z jiného úhlu, navazuje článek Jak změnit návyky při seznamování bez přetvářky.

Jak postupovat krok za krokem

Použijte jednoduchý plán: stará nálepka, spouštěč, nová věta, nové chování. Například: když mě někdo přeruší, neztichnu úplně, ale řeknu „dokončím myšlenku“. Takový krok je malý, ale opakovatelný.

Některé prostředí vám starou nálepku bude vracet, protože se mu hodí. Nemusíte každého přesvědčit. Někdy je součást změny trávit víc času tam, kde nové chování může vůbec vyrůst.

Jak poznat, že to má smysl

Smysl poznáte podle toho, že se stará role nespouští automaticky. Možná pořád cítíte nervozitu, ale máte víc možností. A lidé kolem vás postupně přestávají čekat jen starou reakci.

Pokud po jedné chybě řeknete „vidíš, jsem pořád stejný“, vracíte se k nálepce. Chyba není důkaz návratu. Důkazem změny je návrat k novému chování po chybě.

Jak se rozhodnout podle situace

SituaceCo to může znamenatCo udělat
Kontakt je oboustrannýsměr může být zdravýpokračovat malým krokem
Roste tlak na dojemmizí přirozenostzjednodušit chování
Druhý člověk ustupujehranice nebo komfort klesajíubrat a dát prostor
Spoléháte na rolivýsledek je křehkývrátit se k realitě
Umíte přijmout reakcidůstojnost zůstávávyhodnotit a jít dál

Až budete mít základní rámec, další praktický krok ve stejném tématu najdete v článku Nalaďte se hudbou: jak si před setkáním pomoci bez hraní role.

Krátký postup: co dělat dál

  1. Pojmenujte konkrétní situaci, kterou chcete zlepšit.
  2. Oddělte fakta od stereotypu, přání nebo dojmu, že musíte vyhrát.
  3. Zvolte malý krok, který druhý člověk může odmítnout bez tlaku.
  4. Sledujte slova, chování, kontext a opakování.
  5. Když odezva slábne, vraťte se k respektu a jednoduchosti.
  6. Po situaci si napište jednu věc, kterou příště uděláte klidněji.

Zdroje a limity

Zdroje používáme k praktickému výkladu prvního dojmu, hranic a komunikace. Cílem je rada pro konkrétní situaci, ne slib jistého výsledku.

Časté otázky

Jak se zbavit nálepky?

Opakovaným konkrétním chováním v situacích, kde stará role vzniká. Berte to jako vodítko, ne univerzální pravidlo. Rozhoduje konkrétní situace, reakce druhého člověka a to, jestli kontakt zůstává klidný a dobrovolný.

Stačí rozhodnutí?

Ne. Rozhodnutí je začátek, důležité jsou opakované důkazy. Berte to jako vodítko, ne univerzální pravidlo. Rozhoduje konkrétní situace, reakce druhého člověka a to, jestli kontakt zůstává klidný a dobrovolný.

Co když okolí změnu nepřijímá?

Nemusíte přesvědčit všechny. Hledejte i prostředí, kde nový vzorec může růst. V takové chvíli nesnažte se situaci přetlačit dalším argumentem. Klidná reakce a schopnost skončit často působí lépe než snaha za každou cenu pokračovat.

Je chyba konec změny?

Ne. Důležitý je návrat k novému chování po chybě. Rozhoduje hlavně kontext, načasování a možnost druhého člověka snadno odmítnout nebo odejít. Pokud je reakce nejistá, krátká nebo napjatá, lepší dojem uděláte tím, že uberete.

Pomůže změna vzhledu?

Může podpořit rituál, ale bez chování sama nestačí. Berte to jako vodítko, ne univerzální pravidlo. Rozhoduje konkrétní situace, reakce druhého člověka a to, jestli kontakt zůstává klidný a dobrovolný.

Komentáře čtenářů

22 komentářů k článku.

Koleno

Jo

tohle mě zaujalo, tedy hlavně pojem atribuční chyba a příměr s holkou a posilovnou. Já tomu říkám laicky první dojem a vždycky dbám na to, aby byl co nejlepší - dostatek času si vyhradit před první schůzkou, abych byl pečlivě upravený, decentně voňavý, bez stresu atd. a s dostatečným sebevědomím. A pak ta jak se píše v článku "atribuční chyba" funguje spolehlivě, holka při druhým rande ví, že sebevědomí tu je a jste pro ní sladkej, nechá se vést. Takže teď už vím, jak se tomu říká odborně ;-)

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Jo

Trochu tě doplním. "Atribuční chyba" je to proto, že přisuzuješ dotyčnému či dotyčné atributy (vlastnosti), které nemá. Tedy pokud jsi běžně upravený, decentně voňavý, bez stresu a holka tě tak vnímá, nejde o atribuční chybu, ale výborně zvládnutý první dojem.

Zobrazit celou diskuzi (20 komentářů) Sbalit komentáře
Anonymní čtenář

A já si vždycky říkal, proč mi klesla nálada a moje vystupování, když jsem byl celý den "ve formě". Tak jednoduché - staré nálepky;-) Napadlo mě, že čas, potřebný ke změně starých nálepek, bude nepřímo úměrný radikálnosti vaší změny. Pokud třeba budu chtít svým bývalkám ukázat, že už nejsem ten "hodný trouba, se kterým to je moc fajn, ale...", tak čím častěji mě někde uvidí líbat se s jinýma holkama, anebo o mě uslyší ze všech stran,jak holky střídám, tím rychleji si ty staré nálepky přelepí novýma... teď neřeším, jestli ty nové nálepky budou lepší nebo horší. Jen chci ukázat, jak to podle mě může teoreticky vypadat. V praxi to ale vyzkoušené nemám:-D

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Ja si hlavne myslim, ze sebevedomy muz nema potrebu ukazovat se pred svyma byvalkama s jinyma zenskyma, jen aby si neco dokazal. :-D

white

"Muž ví, že je velmi silný, a tak úmyslně svolá sraz bývalých spolužáků střední školy s tím, že jim ukáže, jak báječný člověk se z něj stal. Jenže bývalí spolužáci ho stále mají za nemotorného, slabého člověka, který se nedokáže prosadit. Jakmile se muž setká s ostatními, opět se cítí slabý a bezmocný. Opět se do něj všichni naváží, opět je terčem posměchu." Tohle v praxi neplatí- Aspoň u nás, na srazu základky, možná u střední školy, ale ten jsme ještě neměli:))

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re:

No tak samozřejmě, s tím souhlasím;-) psal jsem to čistě jako příklad pro vysvětlení, co mám na mysli.

Klára

Jen malý,nepodstatný dotaz- Ta osoba na ilustračním obrázku je muž nebo žena ?? :-) Můj první dojem z ní zní-"mužatka" :-)

Anonymní čtenář

Zajímavý článek. Nálepkování je opravdu ošemetná věc. Nemusí však působit pouze negativně jak se tu uvádělo v příkladech, ale i v pozitivním směru. Když člověk získá dobrou pověst, může z toho těžit i v momentech kdy už dávno není tím co býval.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

On je tam dost důležitý předpoklad, že jste dotyčného vnímali jako slabého v době jeho studia (tedy, v podstatě ho ostatní šikanovali).

Odpověď Anonymní čtenář

Muž. Popravdě mě ten jeho výraz hodně připomíná kouzelníka. A pokud jsi sledovala seriál IT Crowd, tak v jednom díle chodí Jen s mužem, který také vypadá jako kouzelník, přestože jím není. Jen se s ním poté kvůli tomu rozejde. Lze to vyložit jako trochu přehnaný příklad atribuční chyby. Obrázkem jsem tedy chtěl vyvolat asociaci k tomuto dílu seriálu IT Crowd. Zajímalo by mě, jestli to někomu vytanulo na mysli. :-D

Odpověď ondrad

Re:

Anketa jo? :-D Ne

HS

V clanku postradam zapracovani duleziteho faktoru jako zmena vztahu se spoluzaky behem doby, kdy navstevujete tu skolu. Vsimli jste si, kolik mate byvalych spoluzaku, se kterymi jste si hned nesedli a vytvorili jste si hned nazacatku nejake apatie, ktere dlouho urcovaly pristup k druhemu, ale po case jste zjistili, ze ty apatie jaksi presly k sympatiim ci naopak. Ma zapotrebi zdravy sebevedomy muz predvadenim pred svymi byvalymi spoluzaky ( byt k nim citi silne apatie ) nahanet sve ego ? Terc posmechu na srazu byvale tridy ? To se tam nedela, tam si lide navzajem zjisti, jak se jim vede, pro spestreni se pridaji forky a zavzpomina se na davnou minulost, kterou tu nikdo nechce otevirat a resit staronove konflikty. Navic pokouset se menit pohled mych byvalych kolegu na me ma nejakou cenu ? Jestlize se clovek s nima nestyka casteji ( pravdepodobne se tato cast tridy me hodnoti pozitivne ) doopravdy nema cenu. Kolik lidi z okoli, se kterymi se nestykas tak casto je skutecnych tvych kamaradu, kteri ti popravde povi co si o tobe mysli ? Drtiva vetsina lidi k tomu nepovi nic s tim, ze si timto u tebe nezhorsili sve postaveni.

PhDr Doubrava

To sedí...

Tady je můj příběh pro obveselení. Příroda je [redakčně upraveno], to víme všichni. Osud je její děvka. To už asi víte taky. Ani ten nej nej oblíbenec nemá jisté, že na něj za rohem nečeká potetovanec s kyjem. A teď ke zpárky ke mně. Na gymplu jsem vážil na 190cm 60Kg. Ačkoli fotr i mutr byli atletičtí. No příroda...děfka. Ale byl jsem zdravý a silný. Ale to nic nemění na tom, že jsem byl pro holky lovná zvěř. Debílek pro všední den. Jedno trauma za druhým. Bezesné noci, deprese...atd. Nebudu to rozvádět, hodně z vás to zná. Po pětadvacítce jsem začal přibírat. Po třicítce už jsem měl o skoro třicet kilo víc. Samé svaly. Zmizelo akné, rysy zmužněly, narostly tmavé vousy. Baby teď musím už na prvním rande odstrkovat..néééé, nevytahuj mi ten penis, neh to tam!!! Někteří z vás to znají....ne? No a přesně jak se píše v článku, mě napadlo vyhledat staré mindže a předvést se. Nabarvil jsem si šednoucí vlasy na černo, pečlivě uprail svoje Chuck Norris vousy, trochu pocvičil, koupil drahé sako a rifle a.......a...na srazu jsem byl pro ty lumpy zase ten největší debílek. Nakonec došlo i ke konfrontaci...

Odpověď white

Re: To sedí...

Divné co píšete pane doktore- u nás na srazu základky se sebevědomí odvozuje výhradně z profesních(především ekonomických)úspěchů, jinými slovy někdo např. mohl být na zš sebevětší [redakčně upraveno] a otloukánek, ale dnes jako právník ČEZu je king a spolužák co si na mě zkoušel karate(muaythai a mma tehdy ještě nebylo v módě)a dnes dělá řidiče autobusu před ním klopí zrak pokud vůbec na sraz přijde. Komu se věnují spolužačky je asi taky jasný. Nevěřím, že jsme v tomto tak velká vyjímka.

Odpověď white

Re: Re: To sedí...

překlepy, "na něm zkoušel karate", ne "na mě" mělo být, sory.

Odpověď Kaze

Re:

Mně ten jeho výraz připomíná Mysteryho ;-)

Hunter

Závěr

Z článku mi vyšel naprosto jednoduchý logický závěr - naprosto ideální je se s nikým v životě nevidět víc než 1x :)

Anonymní čtenář

Pěkně vysvětlený "první dojem".

Básník

Je to tak

To je fakt-na střední škole jsem byl takové nemotorné nemehlo-několik spolužáků mě dokonce i šikanovalo. Změna přišla na vysoké škole, kde jsem začal být dost úspěšný. Lidé si o mně myslí, že jsem inteligentnější, než skutečně jsem, mám úspěch u holek (tož studoval jsem "humanitní" fakultu a tam jich byla velká převaha :-). A opravdu-za chvíli máme předvánoční sraz s gymplem. Chodím tam, ale ne příliš rád, protože na mě ostatní nazírají opravdu stále optikou SŠ. Pořád vytahují ty staré "směšné" historky apod. Týká se to především kluků, holky jsou prostě víc vnímavější k nové realitě. Je to tvrdý kontrast sociálních rolí-v práci šéf, který celkem úspěšně řídí 14 lidí (tam nikdo o mé šikaně neví), na srazu gymnázia otloukánek... :-)

Keiss

váha názorů

podle mě je to celkem [redakčně upraveno]. První dojem zanechá mega silný dojem, o tom se nebudu hádat. Ale to, že se nechám ovlivnit názorem jiných lidí - kteří už navíc dávno nepatří do mého- života je naprosto subjektivní. Když sám nevíš kdo jsi, každý si z tebe udělá co chce.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

apatie je netečnost, asi jsi myslel slovo "antipatie" :-)

Odpověď HS

Re: Re:

Ano, ma tam byt antipatie ( nesympaticnost, jisty odpor k nekomu ). Nevim, jestli to byl jenom preklep nebo popleteni pojmu.

Kam pokračovat dál

Od tématu k praktické přípravě

Jestli řešíte kontakt, rande nebo první dojem, další nejbližší krok je příprava na setkání: klid, vzhled, chování a vůně jako drobný detail.