Zdokonalte své vyjadřování (2)

V minulém dílu jsme si ukázali zjednodušené jednosměrné komunikační schéma. Zároveň jsme si řekli něco o redundanci a entropii. Nyní se podíváme to, jak tyto věci využít při balení.

Umíte se správně vyjadřovat?

Nejspíše každý ze čtenářů tohoto článku někdy psal ženě SMS. Textová zpráva je považována za velmi nedokonalý nástroj svádění. Kvůli absenci diakritiky musíte používat hodně redundantních sdělení, která v konečném důsledku mohou vyvolat dojem, že jste velmi nezajímavý člověk. Jednoduše ženu přestanete bavit.

Na druhou stranu nemůžete být v SMS hodně entropičtí, protože pak může dojít k nepochopení zprávy. Jak byste si třeba vyložili zprávu: „Jedu blbe.“ Pokud vám tuto zprávu známý poslal bez kontextu, může znamenat, že zabloudil, že jede pomalu, či dokonce že vás uráží.

No, dobře, použijeme trochu redundance: „Dnes vecer nedorazim.

Zabloudil jsem, a nez se vymotam, bude rano.“ Taková zpráva již sice má hlavu a patu, ale chybí v ní prvky fatické komunikace. Můžete si tedy o odesílateli říci, že je to hulvát, když se neumí ani omluvit či pozdravit.

Takže to zkusíme ještě jednou: „Ahoj Petre. Omlouvam se, ale dnes vecer nedorazim. Zabloudil jsem, a nez se vymotam, bude rano. RaShCZ“ Taková zpráva je již naprosto v pořádku. Teď ji srovnáme s původním sdělením. To má 10 znaků. Verze rozšířená o redundanci má 66 znaků. Konečná podoba s prvky fatické komunikace má znaků 102. Limit pro odeslání jedné SMS je 160 znaků.

Chcete-li si vaší vyvolenou svádět pomocí SMS, musíte si být velmi dobře vědomi toho, že umíte vytvořit jednoznačné sdělení (pokud není víceznačnost žádoucí), které zároveň v ženě vyvolá díky entropii zvědavost. Proto je svádění pomocí SMS tak těžké.

Komunikace prostřednictvím internetu

Všiml jsem si, že spousta lidí, která mi píše kvůli určité věci, nejprve používá zcela zbytečně fatickou komunikaci. Vypadá to asi takto:

„Ahoj.“
„Ahoj. Co potřebuješ?“
„Jak se máš?“
„Jde to. Co potřebuješ?“
„Hele neznáš…“

Většině lidí nestačí fatický pozdrav, potřebují ještě otázku, na kterou již podvědomě očekávají odpověď: „Dobře,“ „Jde to“ atd. Otázku: „Jak se máš?“ doporučuji používat pouze tehdy, máte-li o danou osobu opravdový zájem. Pokud od ní jen něco chcete, a nebudete případnou odpověď dále rozvíjet, nepoužívejte ji.

Problém je, že pokud se budete dlouho držet v úrovni vysoce redundantní komunikace, budete nudní. Většinu dívek přestane bavit si s vámi psát. Právě kvůli tomuto nebezpečí se všeobecně doporučuje, aby zprávy byly krátké a výstižné. V krátkých zprávách je menší riziko nadměrného výskytu redundantních sdělení.

Několikrát se na webu opakovalo, že chcete-li být úspěšní, musíte být výjimeční. Vlastnost „výjimečnost“ je v podstatě převlečená schopnost vštěpovat sdělení entropii. Ta tak podněcuje zvědavost. Kdybyste si měli vybrat, na který ze dvou inzerátů odpovíte, který to bude?

1. Ahoj. Jmenuji se Nataša, je mi 20 let a bydlím v Brně. Mám střední postavu, hnědé vlasy i oči.
2. Ahoj. Hnědooká tygřice z Brna hledá svého páníčka. Pozor, škrábu. :)

Většina z vás určitě vybrala číslo 2. Proč? Protože mezi inzeráty, kde se spousta žen popisuje podobně jako Nataša, je jeden výjimečný. Nečekali jste ho, byl pro vás entropický. Tudíž ve vás vyvolal větší zájem než ostatní.

Dávejte si pozor na to, aby ve vašich psaných sděleních byl vždy dostatek entropie. Tím si zaručíte úspěch.

Komunikace tváří v tvář

Komunikace face to face se od psaných projevů poněkud odlišuje. Jak víte z komunikačního modelu z minulého článku, existuje zde vyšší riziko šumu a dezinterpretace. Navíc žena nevnímá pouze obsah sdělení, ale také jeho formu. Od výšky hlasu až po to, jak jste oblečený, či jaký výraz máte. Zde působí více nonverbální než verbální komunikace. Přesto byste však neměli dopustit, aby se žena s vámi nudila, když s ní mluvíte.

Kvůli již zmiňovanému riziku dezinterpretace je potřeba zapojit poněkud více redundance. Navíc, tempo řeči (toku informací) určuje ten, kdo mluví. Jakmile to přežene s entropií, přestane příjemce sdělení vnímat, protože nestačil sledovat.

Zásada v mluveném projevu tedy zní: Vyhýbejte se duševně náročnějším tématům hovoru, pokud nejsou vyžadována. Když už od vás někdo požaduje entropická sdělení, proložte je redundancí.

Například, mluvíte-li se ženou o tom, jak se uzavírá kupní smlouva (protože ji to téma zajímalo), proložte sdělené informace něčím, co každý zná. „V takové smlouvě samozřejmě nesmí kupní a prodejní strana, jejich osobní údaje, přičemž stačí datum narození místo rodného čísla. To víš, rodné číslo ti může někdo zneužít. Proto se řeklo, že už tam být nemusí…“

Shrnutí

Je velmi důležité dodržovat vždy vyvážený poměr mezi entropií a redundancí. Pokud to přeženete s redundancí, budete nudní, či v horším případě hloupí a předvídaví. Naopak, budete-li používat přílišnou entropii, žena vám neporozumí. Nestihne vás sledovat.

Nutno dodat, že každý z nás považuje za ideální jiný poměr entropie a redundance. Proto, nesedne-li vám po této stránce vyhlédnutá žena, nevěště hlavu. S tou příští si porozumíte lépe.

Komentáře