Nebojte se jít na ženy slušně (2)

Tak a máme tu pokračování článku o tom, že slušnost a takt nejsou sprostá slova. Jak jsem slíbila minule, dnes tu máme oslovení „na ulici“, zmínku o hledání partnerky a příklady oslovení včetně krátké úvahy o vykání a tykání.

Jste na ženy slušní? 

Náhodná známost

Pokud se vám líbí nějaká žena na ulici, je postup podobný jako při hledání partnerky na jednu noc, s tím rozdílem, že je více než záhodno vystříhat se dvojsmyslných nebo dokonce oplzlých narážek. Cílem je získat kontakt, nebo dostat dívku do blízké kavárny a zjistit, co by případně mohlo být. Když se rozhovor nevydaří, je jasné, že nic. Nezapomeňte, že holčičky jsou odmala poučovány, že se nemají dávat s nikým cizím do řeči a to se někde musí projevit, takže takové seznámení na ulici má podle mého názoru jen malou šanci. Sama jsem to nikdy nezkoušela a znám jen jeden pár, kde to vyšlo, tam si ovšem slečna dala dost záležet, aby těch „náhodných“ setkání bylo víc než jen jedno.

Partnerka

Kdybych měla mluvit za sebe, řeknu, že kdo nehledá, najde. Když člověk hledá vztah, vytváří si mnohdy různé nereálné představy, nebo představy něčeho, co by mu ve skutečnosti ani nevyhovovalo a může se stát, že kvůli tomu promešká reálnou a zajímavou šanci. Více si ale poradit netroufám, můj jediný vztah, který se dá považovat za dlouhodobý, totiž začal tak kuriózně, že tím bych mohla čtenáře nanejvýš pobavit, těžko však poučit.

Oslovení

Osobně nevěřím na naučené fráze. Buď člověka něco vtipného a originálního napadne, nebo ne. A když ne, tak se nic neděje. Hlavní je slušnost a neútočnost. Někdy takový vtípek může být špatně pochopen a vyvolat obrannou reakci. Vezmeme-li v potaz, jakým způsobem vtipkují muži mezi sebou, bylo by možná nejbezpečnější vtipkování rovnou vyloučit.

Pokud se žena bude cítit oslovením shazována, tak to asi nikam nepovede.

Můj vzorový návrh jak oslovovat:

Neznámá dívka/žena: „Dobrý den, zdá se mi, že váš úsměv odněkud znám. Nepracujete v…?“

Nebo cokoliv jiného na co dokážete navázat. Pokud slečna řekne, že ne, že jste se musel splést a vy na to nemáte co říct, tak máte smůlu. Neučte se oslovení zpaměti, vyberte si něco, co je ve vašem životě běžné a nečiní vám žádné potíže o tom mluvit. Může to být školení, kurz první pomoci, který jste nedávno absolvoval, hodiny angličtiny v jazykové škole…

Obecně si myslím, že není od věci tvářit se, že dotyčná je vám povědomá, protože jste ji zahlédl dříve někde, kde jste neměl šanci ji oslovit. Třeba proto, že tam nebyla dost dlouho, nebo proto, že tam bylo příliš mnoho lidí. I když se netrefíte, je to uvěřitelnější než, když budete tvrdit, že s vámi pracovala pět let na stejném oddělení 

Známá dívka: „Ahoj. Co děláš v pátek?“

A jak ne:

Neznámá dívka: „Ahoj, máš krásný úsměv, nejsi modelka?“ Je to trochu přehnané, a pokud špatně zvolíte hlasovou tóninu, slečna si může myslet, že si z ní utahujete.

Hlasité výkřiky typu: „Ty jo kámo, to je luxusní buchta támhle!“, se nepočítají jako oslovení. A také na ně dost dobře nelze očekávat kladnou reakci.

Známá dívka: „Miluji tě!“, popřípadě: „Nemohu bez tebe žít!“ a podobné citové výlevy (i když to je třeba pravda) mohou přinejmenším zaskočit i když se již znáte nějaký ten pátek.

Vykat nebo tykat?

To záleží hlavně na věku a někdy i na prostředí (v baru je tykání přípustnější než v autobuse). Paradoxně čím je muž starší, tím více by měl upřednostnit vykání. Každý má trochu jiné hranice, ale dle mého názoru se tykání hodí jen mezi mladými lidmi nanejvýš tak do třiceti let. Ve třiceti se i u mužů čeká, že se začnou chovat dospěle… Ale to je samozřejmě nadsázka. Jde spíše o to, že žena nad třicet let je dáma, která už o životě něco ví a něco od něj čeká. Je prostě na místě oslovit ji s určitou úctou a tykat cizímu člověku příliš uctivé není. A pokud muž oslovuje výrazně mladší ženu, neměl by si tykání dovolit už vůbec (s výjimkou výrazně neformálních podniků). Nejen, že to není slušné, ale také to působí, jakože se muž cítí skrze svůj věk nad oslovenou povýšen. A chovat se povýšeně už při oslovení prostě není dobrý začátek. 

Komentáře