Jemnější muž má šanci: přitažlivost bez hraní tvrdé role

Jemnost není slabost. Problém vzniká až tehdy, když se spojí se ztrátou hranic, studem nebo snahou všem vyhovět. Jak zůstat laskavý a čitelný.

Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Jemnější muž nemusí předstírat tvrdost, aby měl šanci ve vztazích. Přitažlivost nestojí jen na drsnosti. Laskavost, empatie a citlivost mohou být silné, když je doprovází sebeúcta, vlastní názor a hranice. Problém není jemnost, ale omlouvání sebe, strach říct ne a snaha získat přijetí tím, že se vzdáte vlastního prostoru.

O co jdejemnější muž, maskulinita, sebeúcta a hranice
Co pomáháspojit jemnost s jasností, hranicemi a klidným sebevědomím
Kdy zpozorněthrát tvrdost, stydět se za citlivost nebo zaměnit laskavost za podřízenost

Proč na tom záleží

Téma jemnější muž, maskulinita, sebeúcta a hranice se dá snadno zkrátit na jednu radu, ale čtenáři většinou nepomůže další univerzální poučka. Potřebuje poznat, co je v jeho situaci opravdu vidět, co si jen domýšlí a jaký další krok může udělat bez zbytečného tlaku na sebe nebo na druhého člověka.

Užitečný směr je: spojit jemnost s jasností, hranicemi a klidným sebevědomím. Tím se dostanete z dojmu, role nebo starého zvyku k něčemu, co jde ověřit v praxi.

Co sledovat místo domněnek

Jedna reakce ještě není celý příběh. Více napoví opakování: jak se druhý člověk chová, když má prostor říct ne, když se objeví konflikt, když něco nevyjde nebo když potřebujete jasnější domluvu. Právě tam se ukazuje rozdíl mezi zdravým kontaktem a rolí, kterou člověk chvíli hraje.

Zpozornět má smysl hlavně tehdy, když se opakuje: hrát tvrdost, stydět se za citlivost nebo zaměnit laskavost za podřízenost. V takové chvíli nepomůže silnější výkon ani další vysvětlování. Pomůže zpomalit, vrátit se k faktům a chránit hranice.

Jestli potřebujete stejnou situaci vidět z jiného úhlu, navazuje článek Hodný kluk bez hranic: proč laskavost nestačí bez sebeúcty.

Jak postupovat krok za krokem

Začněte jedním malým krokem: pojmenovat jednu situaci, kde se kvůli přijetí zmenšujete. Malý krok je lepší než velké rozhodnutí v afektu, protože rychle ukáže odezvu a přitom neničí prostor pro pokračování.

Pokud se situace po vašem kroku zpřesní, pokračujte. Pokud se z ní stává tlak, mlžení, stud nebo snaha někoho přemoci, vraťte se zpět. Cílem není dokázat vlastní hodnotu jednou reakcí druhého člověka. Cílem je zůstat čitelný, respektující a zároveň nezradit sebe.

Jak poznat, že to má smysl

Smysl má takový postup, po kterém máte víc klidu a víc reality. Nemusí hned přinést vztah, odpověď nebo vyřešený konflikt, ale měl by ukázat, co je další krok a co už by bylo jen tlačení na výsledek.

Pokud se po každém pokusu cítíte menší, zmatenější nebo víc zodpovědní za emoce druhého člověka, není to známka, že máte přidat. Je to signál, že je potřeba přehodnotit hranice, tempo nebo celý způsob kontaktu.

Jak se rozhodnout podle situace

SituaceCo to může znamenatCo udělat
Jste citlivý a máte hranicedobrá kombinacedržte obojí
Bojíte se říct nejemnost se mění v podřízenosttrénujte malé odmítnutí
Hrajete drsnější rolipůsobí to neudržitelněvraťte se k pravdivosti
Někdo vaši jemnost shazujenejde o bezpečný kontaktnastavte odstup

Až budete mít základní rámec, další praktický krok ve stejném tématu najdete v článku Nedovolte vztahu ovládat váš život: hranice nejsou boj proti ženám.

Krátký postup: co dělat dál

  1. Přestaňte brát jemnost jako vadu.
  2. Nesnažte se kopírovat cizí maskulinitu.
  3. Trénujte jasné ano a ne.
  4. Pečujte o tělo i vzhled bez pózy.
  5. Vybírejte lidi, kteří respektují citlivost.
  6. Nenechte laskavost sklouznout do sebeobětování.

Zdroje a limity

Zdroje používáme k praktickému výkladu prvního dojmu, hranic a komunikace. Cílem je rada pro konkrétní situaci, ne slib jistého výsledku.

Časté otázky

Je jemnost u muže problém?

Ne. Problém je spíš ztráta hranic, stud nebo snaha všem vyhovět.

Musím působit tvrději?

Ne. Lepší je být jasnější, pravdivější a pevnější v hranicích.

Může být citlivost přitažlivá?

Ano, pokud je spojená s klidem, sebeúctou a respektem.

Jak nebýt jen hodný kluk?

Říkejte zájem i nesouhlas přímo a nedělejte ze služby skrytý obchod.

Co když mě za jemnost někdo shazuje?

Je to informace o bezpečí kontaktu. Nemusíte dokazovat hodnotu někomu, kdo vás ponižuje.

Komentáře čtenářů

12 komentářů k článku.

white

Nějak mi uniká

... o čem ten dlouhej text je. Z titulku bych čekal návod jak má balit zženštilý chlap/chlapec ženy/dívky, aby měl úspěch. Nic takového jsem tam nenašel:(

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Nějak mi uniká

Ten článek má viditelně tolik rozměrů, že se jednotlivá poselství mezi sebou ztrácí. :-D Napíšu to v bodech. :-) 1. To, že jsme muž či žena, neznamená, že se skutečně musíme cítit jako muž či žena. 2. Pokud jsme muž a necítíme v sobě "mužské vlastnosti" (vyjmenované v článku), nemá cenu snažit se hrát na dominantního chlapáka. 3. U žen je totiž situace stejná, a protože platí, že protiklady se přitahují, vždy časem si najdeme někoho, komu se bude líbit právě naše odlišnost. 4. -> Tím, že si budeš na něco hrát, akorát docílíš toho, že budeš narážet na ženy, které ti nebudou vyhovovat. To je hlavní poselství týkající se balení. Na další věci v článku budu později navazovat. :-)

Zobrazit celou diskuzi (10 komentářů) Sbalit komentáře
Anonymní čtenář

najít své původní já... mužské a ženské vlastnosti... nepotlačovat svou přirozenost... ano, podobnou rétorikou je popsáno velké množství knih, které dnes vycházejí jako na běžícím páse a které radí, jak konečně správně žít. Až na ten přehlížený detail, že se absolutně nepokoušejí podat nějakou věrohodnou definici toho, co to je "mužské", "ženské", či alespoň "já". Samozřejmě nepodávají ani návod na to, jak se mám ke své vlastní přirozenosti, či ke svému pohlaví dostat - jak jej detekovat, jak uzřít nějaké ty vnitřní proudy nebo tlaky či co. Vsadím se, že by mi po krátkém výslechu autoři těchto knih odpověděli, že přirozené je nakonec vlastně cokoli, co se mi hodí či líbí. A tak to obvykle končí jen nějakým letmým nástřelem několika pojmů, jako "dominantní", "nezávislý", "bojovný", "milá", "závislá" atd., v naději, že si každý už tyto pojmy nějak po svém vysvětlí, ať už znamenají cokoli. A v tom je ten vtip - jakýkoli podobný pojem lze totiž bez větších obtíží aplikovat na charakteristiku kteréhokoli pohlaví, stačí si jen šikovně poupravit situaci a perspektivu (podle potřeby ženu můžeme snadno označit jako dominantní v manželství, intrumentálně zručnou v kuchyni či na zahrádce atd.

Odpověď white

Re:

Dokud čůráš ve stoje, jo to ok. BTW požádejte zaměstnavatele, ať vám v rámci genderový vyrovnanosti na ten [redakčně upraveno] přidělá jenu mušli, budeš mit po problému.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: záchodové prkýnko

Takhle je to téměř se vším - ženy si usmyslí, že by jim v něčem mělo být vyhovováno, protože "se to prostě tak sluší". Osobně jsem silně proti takovým a podobným zvyklostem. Záchod používá žena i muž a před jeho užitím si ho každý upraví podle své potřeby - tzn. pán si prkýnko zvedne a vykoná potřebu. Proč by ale muži měli složitě vykonávat dva úkony (prkýnko nahoru a pak zase dolů) a žena by si měla jen pohodlně přijít a o nic se nestarat? Do té mísy dělá to samé, co muž. Tedy pokud jí vadí zvednuté prkýnko, tak má ruce, aby jej sama dala dolů. Tímto sklápěním prkénka se muž zbytečně podřizuje, protože pro ženy je toto jakási zažitá samozřejmost, za kterou se mu nikdy vděku nedostane ;-) Toť můj názor.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: záchodové prkýnko

ale tady nejde až tak o logiku věci, ale spíše o to, jestli je chlapské dobrovolně ustoupit ze svých zásad či názorů pro blaho někoho jiného, někomu udělat radost, která nic nestojí (pokud se ovšem jedná o nějakou podobnou hloupost, ne nic důležitého). Když to udělám, nebudu nařčen, že nejsem dominantní? Co udělá správný chlap, když ho žena požádá o podobnou drobnou laskavaost v její (mírný)prospěch a jeho (mírný) neprospěch? Bude se řídit rozumem nebo citem? Jak poznám, co je žádoucí mužské rozhodnutí? Poradí mi vždy spolehlivě rozum?

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

No, já nebudu řešit záchodové prkýnko, ale raději se zaměřím na onu první část. :-) A klidně ti ony definice napíšu: "Mužské" je to, co se v naší společnosti ustálilo jako mužské (tedy mužské v ČR není to samé jako mužské v Japonsku), a to jak biologicky (penis), tak sociálně (soubor přiřazovaných vlastností). Definice "ženského" je analogická a co se týče "já", tak stačí jen hledat. :-) Další části tvého příspěvku zavání skepticismem až nihilismem, proto se k nim nebudu vyjadřovat. Aneb zpochybňovat se může cokoli v podstatě donekonečna, aniž by to mělo jakýkoli přínos. Mimochodem, zítřejší článek se ti bude líbit. ;-)

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Re: záchodové prkýnko

Chlapské je umět se rozhodovat. Čili je na tobě, zda se rozhodneš podle zásad etiky či podle jakéhokoli jiného přesvědčení. :-)

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re:

"já" stačí jen hledat? svatá prostoto:-) inu, skepticismus je na místě, o všem je nutné pochybovat, zvláště v době, kdy někdejší nedostatek informací je nahrazen jejich přemírou, nekontrolovatelným bujením informací. pak už je těžké rozlišit smysl od balastu. a v takové žni pak už snadno vznikají všelijaká spásná vysvětlovací schémata, polovědecké večné pravdy, někdy někde někým nějak testovaná a zaručeně ověřená fakta, velká vyprávění o počátku a původu všeho... ovšem, aby nedošlo k nedorozumění, neříkám, že se to týká zrovna tohoto článku. koneckonců co taky vytknout názoru typu "není to ani to, ani ono, ale obojí";-)

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Re:

Holt člověk věří tomu, čemu chce věřit. :-) [odkaz skryt]

Odpověď Anonymní čtenář

Jestli tam máte kromě prkénka i víko tak prostě zavři obojí. Kolegyně ti nebudou moci vynadat za prkénko, ale stejně se budou muset ohnout.

Odpověď Dexi

Re:

Jedna baba radí - kašli na dojmy a dělej to tak, jak chceš ty. Jsou ženy, kterým je opravu šumák, jestli je prkénko nahoře nebo dole a já jsem jedna z nich :-)