Sezení na rande: poloha u stolu mění atmosféru

Sezení ovlivňuje vzdálenost, oční kontakt, soukromí i tlak. Dobrá volba není trik, ale způsob, jak usnadnit rozhovor a nechat druhému prostor.

Ilustrační situace pro první rande: klidný první dojem, upravenost, respekt a přiměřená osobní vůně
Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Na rande nerozhoduje sezení samo o sobě, ale může výrazně změnit atmosféru. Sedět naproti sobě působí příměji a někdy formálněji, vedle sebe nebo do rohu může být uvolněnější, ale také intimnější. Nejlepší volba záleží na hluku, prostoru, fázi schůzky a pohodlí druhého člověka. Cílem není manipulovat, ale vytvořit takové místo, kde se dobře mluví, nikdo se necítí zablokovaný a kontakt může vznikat přirozeně.

O co jdesezení na rande, poloha u stolu, oční kontakt, vzdálenost, atmosféra, komfort a první schůzka
Co pomáhávybrat místo s pohodlnou vzdáleností, dobrým rozhovorem, možností odejít a bez přílišného tlaku
Kdy zpozornětzablokování úniku, příliš těsná vzdálenost, teatrální taktiky, sezení, kde se druhý cítí pozorovaný nebo tlačený

Proč na tom záleží

Sezení na rande se někdy popisuje jako technika na úspěch. Starší rámec by z tématu snadno udělal návod na výkon nebo jistý trik. Užitečnější je začít realitou: co je vidět, co je domněnka a co může druhý člověk bez tlaku odmítnout.

Lepší je chápat ho jako práci s komfortem. Praktický směr je: vybrat místo s pohodlnou vzdáleností, dobrým rozhovorem, možností odejít a bez přílišného tlaku. Takový postup je čitelnější pro čtenáře i pro druhého člověka.

Co sledovat místo domněnek

Všímejte si, jestli se rozhovor uvolňuje a druhý člověk má prostor. Sledujte opakování, slovní odpověď, řeč těla, kontext, možnost říct ne a to, zda se situace po vašem kroku zklidní, nebo naopak ztuhne.

Špatně zvolené místo může zbytečně zvýšit napětí. Varovné je: zablokování úniku, příliš těsná vzdálenost, teatrální taktiky, sezení, kde se druhý cítí pozorovaný nebo tlačený. V takové chvíli nepomůže další intenzita, ale návrat k hranicím a bezpečí.

Jestli potřebujete stejnou situaci vidět z jiného úhlu, navazuje článek První rande: jak ho vést klidně, bezpečně a bez tlaku.

Jak postupovat krok za krokem

Navrhněte místo a klidně se zeptejte, jestli je druhému příjemné. Začněte malým krokem, který je přiměřený situaci a nevyžaduje od druhého člověka okamžitou odměnu.

Dobrá atmosféra neruší osobní prostor. Souhlas, hranice a možnost změnit názor platí i tehdy, když už jste spolu flirtovali, psali si, sedíte u jednoho stolu nebo jste ve vztahu.

Jak poznat, že to má smysl

Smyslem je snadnější rozhovor, ne pocit, že jste někoho takticky dostali do pozice. Dobrý výsledek není ten, kde za každou cenu pokračujete. Dobrý výsledek je více jasno, méně tlaku a další krok, který je v pořádku pro oba.

Když je druhý nervózní nebo se odtahuje, změňte uspořádání. Pokud se opakuje nátlak, stud, strach, bolest, zdravotní riziko nebo pocit povinnosti, neřešte taktiku. Řešte bezpečí, domluvu a případně odbornou pomoc.

Jak se rozhodnout podle situace

SituaceCo to může znamenatCo udělat
Druhý člověk kontakt vracísituace může pokračovatzůstat čitelný a netlačit
Odezva je slabá nebo nejistázájem není potvrzenýzpomalit a dát prostor
Vzniká tlak na rolimizí přirozenostvrátit se k jednoduchému chování
Někdo se cítí zaskočenýkrok byl příliš velkýomluvit se a ubrat
Opakuje se zmatekchybí jasná domluvapojmenovat hranice a očekávání

Až budete mít základní rámec, další praktický krok ve stejném tématu najdete v článku Jak nepokazit první rande: chyby, které zbytečně zvyšují tlak.

Krátký postup: co dělat dál

  1. Nejdřív pojmenujte, v jaké situaci jste a co druhý člověk skutečně ví.
  2. Zvolte menší krok, který jde snadno odmítnout nebo upravit.
  3. Sledujte opakovanou odezvu, ne jednu zdvořilou reakci.
  4. Nepřidávejte intenzitu jen proto, že se bojíte ticha nebo odmítnutí.
  5. Když se objeví trapnost, tlak nebo zmatek, vraťte se k jednoduché větě a hranici.
  6. Po odmítnutí neobhajujte ego. Ukažte, že umíte skončit důstojně.

Rychlý rámec pro první rande

Tuhle situaci je užitečné číst prakticky: nejdřív pochopit kontext, potom zvolit klidné chování a až nakonec řešit detaily prvního dojmu. U tématu první dojem nejvíc pomáhá konkrétní příprava, čitelnost, respekt k reakci druhého člověka a schopnost netlačit na výsledek.

SituaceCo pomáháKdy zpozornět
První kontaktkrátká věta, odstup, konkrétní důvoddlouhý scénář, tlak, blokování cesty
První dojemčistota, klid, oblečení, jemná vůněpřehnaný parfém, role, snaha ohromit
Slabší odezvazpomalit a dát prostorpřesvědčování nebo opakované pokusy

Kde má smysl řešit vůni a feromony

Vůně patří až za základní přípravu. Pokud je člověk upravený, čistý, klidný a respektuje reakci druhého, může jemná osobní vůně nebo neparfémované feromony doplnit první dojem. Pokud ale chybí hygiena, ohleduplnost nebo schopnost přijmout nezájem, žádný produkt to neopraví.

Pokračovat na přehled feromonů podle situace až ve chvíli, kdy máte srovnaná realistická očekávání.

Zdroje a limity

U prvního rande nerozhoduje jeden trik ani dokonale zvolený podnik. Zdroje níže podporují důraz na první dojem, klid, oboustrannost, hranice a přiměřenou osobní přípravu.

Doporučený další krok

Připravte rande bez zbytečného tlaku

Pokračujte k tomu, co se dá opravdu ovlivnit: místo, tempo, rozhovor, upravenost, vůně a schopnost přijmout, jak se druhý člověk cítí.

Jak zvládnout první rande krok za krokem

Časté otázky

Co je hlavní praktická rada?

Začněte situací, ne trikem. Dobrý první dojem vzniká z čitelnosti, klidu, upravenosti a respektu k reakci druhého člověka.

Co udělat jako první?

Zkontrolujte kontext, vlastní tempo, odstup a to, jestli má druhý člověk prostor reagovat dobrovolně.

Kdy raději zpomalit?

Když je odezva krátká, nejistá, vyhýbavá nebo když prostředí samo vytváří tlak.

Jakou roli hraje vůně?

Vůně doplňuje čistotu a upravenost. Nemá zakrývat nervozitu, špatnou hygienu ani chybějící respekt.

Mají smysl feromony?

Mohou být jemný doplněk osobní vůně, ale nezaručí zájem ani nenahradí komunikaci a oboustrannost.

Kam pokračovat dál?

Vyberte další článek podle situace: první dojem, první rande, oslovení nebo realistické použití feromonů.

Komentáře čtenářů

11 komentářů k článku.

Anonymní čtenář

zpetene muzu rict, ze podvedome sem se vyhybal sedet vedle sebe. stul jsem jako barieru nechapal a mnohdy se stalo ze jsme se koukali do oci, drzeli se za ruce a tekli nam sliny po brade po 30min - stul nestul. kdyz nas ale okonosti donutili sedet vedle sebe, tak se perfektne cte rec tela podle jeji polohy. u jedne jsem si tak po 4 randeti uvedomil ze mi tam psenka nepokvete - kdyby mohla otocila by se snad zady - chtela kamrada :-> takze dobrej hint - toho typu, je to preci jasny, ale sam bych na to neprisel :->

Anonymní čtenář

Co naproti a potom proti sobě?

A co to naplánovat tak, že byste šli do kavárny s malejma stolečkama, tam si sedli proti sobě. Po hodině se můžete přesunout někam na skleničku nebo do parku na lavičku a tam si sednout vedle sebe? Podle mě to spojuje výhody obou přístupů. Proti sobě mi přijde jsko taková klasika, kterou některý holky podvědomě vyždujou. Na druhou stranu je to hrozně nepraktický. Kavárna tedy uspokojí jejich potřebu romantiky a trošku to nakousne. Když už je uvolněnější atmosféra, tak jde si přisednout vedle. Mimochodem, posunutí židle - je to jednak galantní, dál to má výhodu, že můžete rozhodnout, kde bude děvče sedět.

Zobrazit celou diskuzi (9 komentářů) Sbalit komentáře
Darken

Na prvním rande by se nemělo určitě sedět vedle sebe, ale spíše naproti sobě u menšího stolečku, řekněme v kavárně. Jak je to hospůdka a je to větší vzdálenost, letmé dotyky a svádění se neprojeví. Sedět zpříma s dobrými nehty (ženy se na mužské ruce hodně dívají) a flirtovat. Pak doporučuji jít ven, kde si můžete sednout mírně vedle sebe. Navíc, i venku už ji kluk může chytnout za ruku (ale ten moment musí vystihnout a nečekat na něj).

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Co naproti a potom proti sobě?

Ano, pokud je ten stoleček opravdu malý, tak by to tak šlo. Když bude dostatek času, tak v tom nevidím nic špatného. Problém je ten, že dívku to může po nějaké době přestat bavit a už se jí nikam jednoduše chtít nebude. Když si sedneš vedle ní, tak vždy můžeš zůstat dostatečně daleko, pokud uvidíš, že není uvolněná. Záleží hlavně na tobě, jaké posazení preferuješ. Vedle sebe (nenásilně) je však nejlepší. Jestliže pozveš dívku do kavárny, kde jsou malé stoly a židle, tak jsi udělal docela slušnou botu. Zásadně vybírej takové kavárny, kde je sofa pro dva lidi. Napadá mne jediný případ, kdy je lepší sednout si naproti sobě a tím případem je, pokud jdeš se ženou na večeři při svíčkách. Tam je posazení naproti sobě vyžadováno. Ovšem pozvat ženu na večeři na první schůzku ti v žádném případě nedoporučuji.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Viz moje reakce na Killera. U tebe se mi zdá, že bys na to šel moc opatrně. Slavíš s touto taktikou úspěch?

niki

RaSh

Proč nedoporučuješ na první schůzce pozvat ženu na večeři?

Odpověď Anonymní čtenář

Re: RaSh

Proč žena příjíma pozvání na rande? Protože se chce s mužem seznámit nebo protože chce večeři zdarma? Pokud je to to druhé, tak nemá cenu jakkoli pokračovat. Neplatí to pouze o večeři, ale pozvání a dárcích všeobecně. Pokud chce žena muže, tak by ho měla chtít bez nároku na jakékoli dárečky a pozvání. Jinak je to zlatokopka. Navíc některé ženy mohou pozvání na večeři odmítnout, protože se bojí, jakou protislužbu bude po nich muž za to chtít. Další zápor restaurace také souvisí s onou zavázaností - žena může přijmout od muže pozvání na další schůzku jen proto, že se mu cítí vděčná za onu večeři. Nebo protože doufá, že opět bude podobné pozvání (to již hraničí se zlatokopkou). Samotný muž ji však nepřitahuje a jejich vztah nemá naději na pokračování (což však ví pouze žena). Sečteno a podtrženo: Restaurace rozhodně nezavrhuji, ale dříve než na třetí schůzku bych do nich nešel.

niki

Existuje i možnost, že strávíte pěkný večer a pak se jdete najíst. Platívá většinou muž.:-)

Koleno

hmm

Jak to tady pročítám, docházím k názoru, že pro svůdníky přes čtyřicet jsou některá pravidla už jinak, zejména tehdy, když vztahy navazují se zhruba stejně starými ženami. Nikdy na prvním rande ne jinak než vedle sebe, souhlas, ale do L nevadí, předpokladem je, že ne na židlích, ale na sofa nebo pohovce či lavici (ne tvrdé, ale s polštářkem či podsedákem). Restaurace také nevadí, když jste na pohovce vedle sebe (jsou takové, každý by měl mít vytipovanou) a nevadí i nějaké jídlo, pokud se dá ďobat průběžně u rozhovoru (ne guláš nebo svíčková, ale něco malého sladkého, ovoce, obložený talíř). Pokud rande trvá déle než dvě hodiny, považuju takové občerstvení za nutnost, prázdný žaludek partnerky může vyvolat nevoli, naopak drobný zákusek, zmrzlina, občerstvení navodí dojem, že se budete o patnerku starat a naznačujete, že se budete s ní dělit i o jídlo. Takové občerstvení ženu nezavazuje ale naopak podnítí. Mě se podobné postupy osvědčují a Rashův názor, že si žena nezaslouží absolutně nic krom zaplacení kávy nebo sklenky vína naprosto odmítám. Při delší první schůzce je jednoznačně investice nějaké koruny do jídla přímo povinnost.

Odpověď lamka

Re: hmm

povinna investice nejake koruny je pouze v bordelu :D

Odpověď HS

Re: hmm

Doporucuji faymanovsky pristup. Nekupovat ji nic, dokud neodpovi ano na otazku : " Vyspis se se mnou ? "