Kde a jak se seznámit v přírodě: klidné prostředí, krátký kontakt

Příroda může usnadnit přirozený rozhovor, ale lidé tam často hledají klid. Oslovení má být krátké, situační a snadno ukončitelné.

Ilustrační situace pro oslovení v konkrétním prostředí: klidný první dojem, upravenost, respekt a přiměřená osobní vůně
Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Příroda působí jako ideální místo k seznámení, ale ne každý člověk tam chce být oslovován. Nejdřív neřešte perfektní hlášku, ale vhodnost situace. V přírodě je největší výhoda společný kontext, ale zároveň je potřeba respektovat klid a osobní prostor. Dobré oslovení je krátké, srozumitelné a nechává druhému člověku možnost nereagovat bez trapnosti. Když se kontakt vrací dobrovolně, můžete pokračovat. Když ne, je lepší skončit včas.

O co jdeseznámení v přírodě, park, výlet, procházka, oslovení, klid, hranice a první kontakt
Co pomáhánavázat na situaci, držet krátký kontakt a nezasahovat do odpočinku, samoty nebo bezpečí
Kdy zpozornětoslovování na opuštěném místě, blokování cesty, dlouhé vyptávání, komentáře k tělu nebo ignorování toho, že chce člověk pokračovat dál

Proč na tom záleží

Příroda působí jako ideální místo k seznámení, ale ne každý člověk tam chce být oslovován. Starší návody často řešily hlavně odvahu a techniku. Jenže u míst a situací rozhoduje i kontext: jestli člověk spěchá, pracuje, je s přáteli, chce mít klid nebo je v prostředí, kde se běžně mluví s cizími lidmi. Bez toho se i dobře myšlené oslovení může změnit v tlak.

Užitečnější směr je navázat na situaci, držet krátký kontakt a nezasahovat do odpočinku, samoty nebo bezpečí. Místo snahy získat reakci za každou cenu se ptejte, zda kontakt dává smysl pro oba. Dobrá situace vám pomáhá, špatná situace vás nutí přidávat výkon a vysvětlování.

Co sledovat místo domněnek

Silnější odezva je konkrétní a dobrovolná: druhý člověk se ptá zpět, nezkracuje odpovědi, neuhýbá tělem, nemá jen pracovní zdvořilost a nevypadá, že hledá únik. Slabá odezva je krátká, neutrální, unavená nebo čistě zdvořilá.

Zpozorněte při oslovování na opuštěném místě, blokování cesty, dlouhé vyptávání, komentáře k tělu nebo ignorování toho, že chce člověk pokračovat dál. V takové chvíli nepomůže vtip navíc ani další přesvědčování. Respekt k prostoru je důležitější než touha dokončit připravený plán.

Jestli potřebujete stejnou situaci vidět z jiného úhlu, navazuje článek Kde a jak se seznámit: vybírejte situace, ne jen lidi.

Jak postupovat krok za krokem

Začněte neutrálně k prostředí: cesta, počasí, pes, výhled nebo krátká praktická otázka.. Pokud reakce otevře dveře, pokračujte jednou lehkou otázkou. Pokud se dveře neotevřou, stačí poděkovat, popřát hezký den a odejít. To není selhání, ale dobré zacházení se situací.

Hranice v prvním kontaktu chrání obě strany. Vy neztrácíte důstojnost přemlouváním a druhý člověk nemusí hledat obranu. Čím veřejnější nebo pracovnější prostředí, tím kratší, jemnější a snáz ukončitelný by měl kontakt být.

Jak poznat, že to má smysl

Úspěch není jen číslo, rande nebo dlouhý rozhovor. Úspěch je i to, že jste poznali vhodnost situace, udělali jeden čitelný krok a přijali odpověď bez hořkosti. Právě tak se buduje praxe, která je použitelná i příště.

Pokud máte pocit, že musíte situaci zachránit za každou cenu, zmenšete krok. Lidé se seznamují nejlépe tam, kde mohou reagovat svobodně. Kde svoboda chybí, tam technika nepomůže.

Jak se rozhodnout podle situace

SituaceCo to může znamenatCo udělat
Je otevřené veřejné místokontakt je bezpečnějšíkrátce začít
Je opuštěné místomůže působit nebezpečněneoslovovat
Pokračuje v chůzichce jít dálnechat být
Zastaví a ptá seodezva je silnějšínavázat

Až budete mít základní rámec, další praktický krok ve stejném tématu najdete v článku Kde a jak se seznámit v hospodě: společenskost ano, nátlak ne.

Krátký postup: co dělat dál

  1. Nejdřív zhodnoťte prostředí: má druhý člověk čas, prostor a možnost odejít nebo odmítnout?
  2. Začněte krátkou větou, která navazuje na situaci a nevytváří tlak na okamžitou odpověď.
  3. Po první reakci sledujte, zda se kontakt vrací dobrovolně: otázkou, úsměvem, delší odpovědí nebo vlastním návrhem.
  4. Pokud je reakce krátká, pracovní, zdvořilá nebo unavená, nepřidávejte další pokusy.
  5. U pracovních rolí berte zdvořilost jako součást práce, ne jako automatický signál zájmu.
  6. Ukončete kontakt slušně dřív, než se z něj stane přemlouvání nebo překážka.

Rychlý rámec pro oslovení v konkrétním prostředí

Tuhle situaci je užitečné číst prakticky: nejdřív pochopit kontext, potom zvolit klidné chování a až nakonec řešit detaily prvního dojmu. U tématu výběr místa a situace nejvíc pomáhá konkrétní příprava, čitelnost, respekt k reakci druhého člověka a schopnost netlačit na výsledek.

SituaceCo pomáháKdy zpozornět
První kontaktkrátká věta, odstup, konkrétní důvoddlouhý scénář, tlak, blokování cesty
První dojemčistota, klid, oblečení, jemná vůněpřehnaný parfém, role, snaha ohromit
Slabší odezvazpomalit a dát prostorpřesvědčování nebo opakované pokusy

Kde má smysl řešit vůni a feromony

Vůně patří až za základní přípravu. Pokud je člověk upravený, čistý, klidný a respektuje reakci druhého, může jemná osobní vůně nebo neparfémované feromony doplnit první dojem. Pokud ale chybí hygiena, ohleduplnost nebo schopnost přijmout nezájem, žádný produkt to neopraví.

Pokračovat na přehled feromonů podle situace až ve chvíli, kdy máte srovnaná realistická očekávání.

Zdroje a limity

U oslovení nejde jen o první větu. Zdroje níže používáme hlavně k prvnímu dojmu, vhodnému kontextu, osobnímu prostoru a tomu, aby měl druhý člověk možnost kontakt snadno ukončit.

Doporučený další krok

Vyberte situaci, kde oslovení působí přirozeně

Pokud už víte, že na kontextu záleží, pokračujte k tomu, kde a jak první kontakt začít tak, aby nepůsobil rušivě, tlačeně ani jako naučená role.

Jak působit přirozeněji při prvním kontaktu

Časté otázky

Je to dobré místo pro seznámení?

Ano, pokud situace dovoluje krátký kontakt a druhý člověk může snadno nereagovat nebo odejít. Místo samo o sobě úspěch nezaručí.

Jak začít rozhovor přirozeně?

Krátkou větou k situaci, ne nacvičenou scénou. Cílem je otevřít kontakt, ne druhého člověka zahltit.

Kdy raději neoslovovat?

Když člověk spěchá, pracuje, je pod tlakem, má sluchátka, je v úzkém prostoru nebo jasně nechce kontakt.

Co sledovat po první větě?

Jestli se odpověď vrací dobrovolně. Krátká, zdvořilá nebo nejistá reakce znamená ubrat a kontakt ukončit.

Má smysl řešit vůni nebo feromony?

Jen jako detail upravenosti. Vůně nesmí být silná a nikdy nenahrazuje odstup, respekt a schopnost přijmout ne.

Kam pokračovat dál?

Podle situace pokračujte na článek o oslovení, prvním rande nebo celkovém prvním dojmu.

Komentáře čtenářů

17 komentářů k článku.

Anonymní čtenář

S tím military stylem bych byl opatrnej. Třeba moje mladá ho zrovna dvakrát nemusí a neni zdaleka jediná. I když do toho lesa na tom asi na tom zas tak nezáleží.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Tak když nepůjdeš do lesa s 58čkou, mačetou a třemi granáty, tak by neměla nic říkat. V tom lese si myslím, že je naopak výhodnější nosit oblečení splývající s okolím než svítit třeba červenou či růžovou na kilometr daleko. A záleží jaký máš zase vzorek. Některé se třeba víc líbí klasické 95tky, jiné třeba Woodlandy a jiné německé BW.

Zobrazit celou diskuzi (15 komentářů) Sbalit komentáře
Anonymní čtenář

...a navic prumerna prazanda bude dost vykulena z toho, ze neco jako priroda vubec existuje :-P

Anonymní čtenář

No podívejme, Moon se nám přesunul z diskuze na hlavní stránky.;D Jakože si normálně nečtu, kdo je autorem, ale hned podle stylu psaní jsem poznal, že to není Rashovo dílko.:) Jinak k tématu, oblečení bych zvolil úplně normální, sice ne úplně to, co by sis vzal do klubu, ale prostě takový pohodářský, aby i z tebe cítila tu pohodu. Military styl, na to se většina holek nechytá. Maskáče ee, znám jednoho takovýho borce, co chodí jakože zálesácky a za pasem má kudlu větší než je moje předloktí, ale upřímně... je to hroznej tragéd. :D Bohužel on si zřejmě myslí, že tímhle stylem holky okouzluje tak mocně, že samy bez sebe nemohou s ním ani mluvit, jak jsou šokovány.:D Pokud ji chceš udělat přírodovědeckou přednášku, tak to ani nemusíš jít s holkou, kterou potenciálně balíš, ale i s kamarády. Jako je pěkné, že o prostředí kolem sebe něco zajímavého víš (a holky z vesnic to rády ocení), ale obyčejná holka z města to moc nedocení. Nechci tím samozřejmě zahrnout všechny holky z města, to rozhodně ne, ale podle mě to vnitřně vycítíš, jak moc je s přírodou spjata.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Vždyť v pořádku, lepší je balit ty neprůměrné.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Možná budou ještě další dvě témata, již je mám napsané. :-D Oblečení - dodávám to pouze jako tip, ne něco jako preferovaný způsob. Pokud půjdu prvně, tak si maskáče samozřejmě nevezmu, ty třeba až když spolu chodíme. Kolikrát jsem měl třeba tepláky a mikinu, ona třeba taky. Takže není problém. Zálesák - pozor, ne každý v unifomrě vypadá dobře. Nošení takové velké kudly je na některých lidech k pousmání a z militárního hlediska, je takový nůž v přírodě NEPOUŽITELNÝ !! Navíc nože se nosí skrytě u pasu. Holka - píšeš " obyčejná holka z města to moc nedocení ". Máš pravdu - jinak se k přírodě bude stavět meštačka z paneláků a jinak vesničanka, co tam chodí každý den na procházku. Rozeznáš srnčí boky od zaječích? :-P. Jak to vypadá, vědí už děti v mateřské školce. Rozzenáš třeba rozdíl mezi vyrytou pneumatikou a vyrytou zeminou od divočáka s určením stáří? Nebo rozlišíš stopu srnca a divočáka (jsou si podobné). Když si to vemeš, jsou to praktické věci, které mohou zachránit život. Ehm, někde v městkým parku nebo často navštěvovaných zónách je Ti to na nic, někde daleko od civlizace se to už bodne. Komunikace - v lese dá mluvit o čemkoliv, i třeba o sexu.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re:

Tak je rozdíl hodina biologie a je rozdíl poblíž ní žít. Např. když se v hodinách učí třeba rostliny nebo houby, tak většinu v reálu nepoznáte, když je neuvidíte. To se týká hlavně obyvatel měst.

white

"zkuste někdy jít s ní v maskáčích a kanadách, ženy mají vojenské rády" Tady bych si dovolil velmi nesouhlasit, protože normální ženy "maskáče a kanady" a další vojenské relikvie přímo odpuzují. Pokládají člověka nosícího tyto věci za přinejlepším infantilního a přinejhorším úchyla. Ať si autor představí jak se bude cítit v přírodě s dívkou do které se plánuje dostat, na sobě zálesácké maskáče a kanady a najednou okolo půjde sympatický mladý muž v moderním outodorovém oblečení... a dívka bude samozřejmě srovnávat. Vyjímka může být samozřejmě, když budu balit kolegini ze skautskýho oddílu ale jinak maskáče nikdy!:))

Odpověď white

Re:

kriste... pravopis a překlepy...

Anonymní čtenář

Infatilní myslíš jako dětský?? Jako že maskáče nosí malé děti a velkým klukům to nesedne?? Tak vojáci nenosí makáče od Vietnamců..:-D

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

Tak tak... ale holky moc poš.uky co si hrajou na vojáky(a jedno jaký maskáče maj)moc nemusej. Můj problém to není, jen přátelská rada:-)

Anonymní čtenář

přidám se k maskáčům

Jako voják to můžu potvrdit je jen málo holek co vojáky žerou, a je jedno jeslti si na ně někdo jen hraje nebo jim je doopravdy

Anonymní čtenář

army styl

.. tak to je fakt, i mně řekla kamaradka, že v maskačích působim asexuálně... Nyní spiš použivam oblečení laděné do černa, jako unoverzalní, když jdu se psem za město. Ale "minimačetu" nosim i když umístenou diskrétně. V našich lužních lesich se občas hodí. Ovšem na první schuzku se psem a s divkou, bych šel v civilu.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: army styl

Na první rande si je samozřejmě nevemu, a potom se zeptám, jaký má na ot názor. V soukromí si je budu nosit a spolu si vemu něco jinýho. Velká otázka vkusu.

Básník

Nebezpečím je, že Vás žena bude mít za úchyla!

Případně za jiného násilníka-samotná žena (tzn. i bez doprovodu psa) v přírodě má strach z každého neznámého osamoceného muže. To je pud sebezáchovy. Pokud nesvírá v kapse kudlu nebo pepřák, jistě už přemýšlí, čím vám rozdrtí varlata;-)

Odpověď white

Re: Nebezpečím je, že Vás žena bude mít za úchyla!

tak tak... jak kniha mluvíš. A kdo bude úchyl spíš- poš.uk v maskáčích kerej zná druhy srnčích bobků nebo borec v moderních outdórovejch(to je slovo):) hadrech?:)

Strex

Smaž tu radu a vše bude OK

Doporučuji ti smazat tu radu o těch army hadrách a jinak dobrý článek (podívej se kolik lidí v komentářích věnovalo čas kritice a to jen na jedno téma......)