Seznámení na vysokoškolské koleji: sousedství není pozvánka k tlaku

Kolej přináší blízkost a opakovaný kontakt, ale také soukromí. Důležité je neplést si dostupnost s pozváním a nevyužívat bydlení jako tlak.

Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Vysokoškolská kolej může být dobré místo k seznámení jen tehdy, když oslovení nepřeruší něco důležitého a druhý člověk má snadnou možnost říct ne. Nejde o to najít trik na konkrétní prostředí. Jde o to poznat správný okamžik, začít krátce, sledovat odezvu a ustoupit hned, jak kontakt nepůsobí oboustranně. V přirozeném prostředí vyhrává lehkost, respekt a schopnost nechat situaci odeznít.

O co jdeseznámení na koleji, vysokoškoláci, sousedství, soukromí, společné prostory, hranice a opakovaný kontakt
Co pomáhávyužít společné prostory, kolejní akci, kuchyňku nebo běžnou domluvu bez vstupování do soukromí, ale držet kontakt krátký, čitelný a snadno odmítnutelný
Kdy zpozornětklepání na pokoj, čekání u dveří, tlak na sousedku nebo využití bydlení jako záminky, blokování cesty, opakované vyčkávání, dotek bez odezvy nebo snaha proměnit běžnou situaci v tlak

Proč na tom záleží

Vysokoškolská kolej svádí k dojmu, že stačí být odvážný a využít příležitost. Jenže veřejné nebo poloveřejné prostředí má svoji logiku: lidé tam často něco řeší, jsou se skupinou, pracují, spěchají nebo si chrání soukromí. Čtenář proto nepotřebuje seznam balicích vět, ale rozhodovací rámec, kdy je kontakt přirozený a kdy už ruší.

Užitečný směr je začít od kontextu. Pokud existuje přirozený důvod ke krátké větě, využijte ho. Pokud žádný není, nevyrábějte ho násilně. Dobré oslovení v takové situaci je spíš lehké otevření dveří než pokus okamžitě získat číslo, rande nebo potvrzení vlastní hodnoty.

Co sledovat místo domněnek

Silnější signál je aktivní odezva: druhý člověk odpoví víc než jedním slovem, ptá se zpět, zůstává uvolněný a nevyhledává únik. Slabý signál je uhýbání, krátká odpověď, pohled ke skupině, krok stranou nebo snaha vrátit se k původní činnosti. V takové chvíli je lepší skončit dobře než přidávat výkon.

Zpozornět má smysl hlavně u situací, kde je druhý člověk omezený prostředím: nemůže snadno odejít, je obsluhující, cvičí, učí se, je opilý, čeká na dopravu nebo je v uzavřené skupině. Tam má i zdánlivě nevinná věta větší tlak než na neutrálním místě.

Jestli potřebujete stejnou situaci vidět z jiného úhlu, navazuje článek Seznámení ve škole: přirozeně, bez tlaku a trapného čekání.

Jak postupovat krok za krokem

Začínejte jen ve společném prostoru a držte kontakt tak, aby se člověk mohl kdykoliv vrátit do svého soukromí.. Pokud přijde uvolněná reakce, přidejte jednu krátkou otázku nebo návrh, který jde snadno odmítnout. Pokud je reakce vlažná, poděkujte a nechte to být. První kontakt nemá dokazovat vytrvalost, ale ověřit, jestli se energie vrací i z druhé strany.

Hranice je jednoduchá: nečekejte na člověka opakovaně na stejném místě, neblokujte cestu, nepoužívejte skupinu jako tlak a nevyvozujte zájem z pouhé zdvořilosti. Zdvořilá odpověď může znamenat jen snahu ukončit situaci bez trapnosti.

Jak poznat, že to má smysl

Dobrý výsledek není jen získané číslo. Dobrý výsledek je i krátký příjemný kontakt, který nikoho nezatížil. Pokud se rozhovor přirozeně rozvine, můžete nabídnout další krok. Pokud ne, zůstane po vás dojem člověka, který umí zaujmout i ustoupit.

Jestli se při oslovení spoléháte hlavně na moment překvapení, pravděpodobně jste příliš daleko od oboustrannosti. Lepší je hledat situace, kde je možné navázat normální rozhovor a kde odmítnutí nebude pro druhého člověka nepříjemná past.

Jak se rozhodnout podle situace

SituaceCo to může znamenatCo udělat
Společná kuchyňkakontext je přirozenýkrátký rozhovor
Pokoj a chodbasoukromí je citlivéneklepat kvůli balení
Kolejní akcekontakt může růstdržet lehkost
Odmítne sousedkabudete se vídat dálrespektovat

Až budete mít základní rámec, další praktický krok ve stejném tématu najdete v článku Seznámení v zábavním parku: lehkost, skupina a bezpečný odstup.

Krátký postup: co dělat dál

  1. Nejdřív si ověřte, jestli je situace pro oslovení vhodná a druhý člověk má možnost snadno odejít.
  2. Začněte krátce a konkrétně, bez role, nátlaku a dlouhého vysvětlování.
  3. Sledujte odezvu: odpověď, tělo, tempo, pohled i to, zda druhý člověk kontakt sám vrací.
  4. Při nejistotě zpomalte. Nejasná odezva není výzva tlačit víc.
  5. V prostředí typu vysokoškolská kolej berte zdvořilost jako zdvořilost, ne automaticky jako zájem.
  6. Když se kontakt nevrací dobrovolně, ukončete ho důstojně a nechte prostor.

Zdroje a limity

U oslovení nejde jen o první větu. Zdroje používáme k prvnímu dojmu, vhodnému kontextu, osobnímu prostoru a možnosti kontakt snadno ukončit.

Časté otázky

Je kolej dobré místo k seznámení?

Ano, ale jen ve společném a dobrovolném kontextu.

Mám klepat na pokoj?

Ne kvůli balení. Pokoj je soukromí.

Co funguje lépe?

Společná akce, kuchyňka nebo krátký běžný rozhovor.

Co když odmítne?

Respektujte to, protože se budete dál potkávat.

Je sousedství výhoda?

Jen pokud nezvyšuje tlak a nebere druhému soukromí.

Komentáře čtenářů

18 komentářů k článku.

FUE

Gentleman

docela pekny clanek, ale tak uplne s nim nesouhlasim. myslim si ,ze se k zenam chovam dost galantne a odezva je prakticky vzdy stejna. v naproste vetsine mych "pokusu" to skonci pratelstvim. "kdyz ty jsi moc hodnej" rikaji. a zacne chodit s nejakym hovadem, se kterym se v zapeti rozejde. tak mi rekni co je lepsi. byt hodny nebo mit zenskou? J

konvoj

naprosto zbytecny clanek

naprosto o nicem,naprosto zbytecne a naprosto zcestne...ale tak kdyz to nekdo chce cist...

Zobrazit celou diskuzi (16 komentářů) Sbalit komentáře
Odpověď lenka

Re: Gentleman

Myslím, že lepší je být "hodný" a najít si ženskou na dýl... (píšeš, že s "hovadem" se v zápětí rozejde), takže záleží na tobě, na co máš žaludek a co je tvou prioritou

Odpověď lenka

Re: naprosto zbytecny clanek

asi si to pár lidí přečte :-D

Odpověď FUE

Re: Re: Gentleman

moji prioritou je byt hodny...na to druhe zaludek fakt nemam (zkousel jsem ale radsi jsem z toho vycouval).

Odpověď lenka

Re: Re: Re: Gentleman

tak potom se musíš snažit dál... :-)

Anonymní čtenář

No ja s kamosem obcas udelam u koleji piknik, pricemz ja zvu kolemjdouci divky, aby se za nami zastavili. Prekvapive se vzdycky k nam nekdo prida :)

Tomajda

Pěkný

Pěkný článek, je vidět že mluví zkušenosti! A pokud to opravdu v tom baru funguje takto, tak jsem asi rád že nemám žádnou ochlastu barovou.

Tomajda

Pěkný..

Holku, neřímá, že je to něco špatnýho, ale přece když chci holku tak aby byla něčím vyjmečná a né tuctová jako všechny tam ty bídy. Hold člověk se splete...no tak chlastejte..

Odpověď radar

Re: Re: Re: Re: Gentleman

Podle mě je nejlepší zlatá střední cesta - být hodný a pozorný, zároveň trochu drzý...

Brand

Google this: "AMOG", "Alpha mail", "Nice guy", "LJBF", "Boyfriend Destroyer". A neserte ma uz s takymito priblblymi clankami. Jak vobec moze zena pisat o baleni?

Odpověď Administrator

Re:

Pravě proto, že je to žena. A prosim příště bez urážek.

Brand

Nikoho neurazam. Ale zena nemoze pisat o baleni. Tak ako zakaznik nemoze pisat o marketingu a divak o tom ako si predstavuje idealny film. Zeny povedia nieco ako: "doneste nam kvety, otvarajte dvere, zaplatte za mna drink, pozvite ma do kina, budte mily..." Ale to nefunguje. Ony si len myslia, ze to funguje. Myslia si, ze taki chlapi ich zaujimaju. LENZE TO PROSTE NIE JE PRAVDA.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

2 Brand ...ale může. Pro holky je svádění daleko přirozenější než pro kluky. Maj to prostě od přírody a nemusej se to ani učit. A myslím, že každá rada pro kluky dobrá. Jinak žádná holka si nemusí odůvodňovat proč se jí někdo líbí, nebo ne. Ani si vytvářet nějakou šablonu, do který budeš nebo nebudeš pasovat. Prostě to pozná, a to hned. Takže jakmile tě jednou odmítne, nevěř tomu, že by později změnila názor.

Brand

"Takže jakmile tě jednou odmítne, nevěř tomu, že by později změnila názor." - toto asi nominujem na myslienku roka. Ty chces povedat ze si na nikoho nikdy nezmenila nazor? Na kluka alebo na holku - to je jedno.

Odpověď Anonymní čtenář

Re:

2 Brand To je vidět, že se vůbec nevyznáš v holkách ;). Rozhodujeme se podle emocí, intuice, máme prostě šestý smysl a vnímáme jinak než vy. Můžu na někoho sice změnit názor, ale pokud mě podvědomě nepřitahuje, stejně ho budu odmítat. První dojem je nejdůležitější a když nezaboduješ hned a nějaká tě přímo odmítne, nedělej si zbytečné iluze do budoucna.

Dan

Brand má pravdu. Sice ne 100%, protže žena psát o balení může, jsou to pro nás užitečné postřehy, stejně jako pro marketingové oddělení je jako zlato názor zákazníka. Nicméně tento článek je skutečně naprosto o ničem! Vůbec žádná rada, nic... prostě jen 5 nesmyslů s mlhavou pointou bez jakýchkoli rad a postupů a otevřeným koncem... Jakoby autorka psávala srdceryvné příběhy do Bravo Girls! Stejně tak souhlas s tím, že žena může změnit názor.. Znám pár týpků, kterým je ženská schopna vylít ho obličeje drink, ale on ji stejně ukecá a pak s ní skončí v posteli. A klidně i napodruhé, kdy už ta ženská ví, že je děvkař, stejně ji znovu ukecá :D

Lukasscrx

lidi všichni jsme stejní holky kluci to je jedno každý má rád impulzivní sex přeskočí jiskra a je jedno kde to je najednou člověk ani nevi co mele a už je ruka v nohavu a jsou to vztahy jenom na chvilku a když holka nechce tak si najde milion výmluv a nemá cenu řešit jenom svoje chyby ale taky počítat s tím že tě asi nechce a je jedno jestli jsi moc hodný nebo jsi jen kamarád to jsou jenom výmluvy některé holky jsou fajn a některé ne ale co si budem vykládat dojde druhá hezčí a máš prostě chuť a ona taky a je hotovo:-Da zase dokola to je prostě život užívej dokud to jde a buď prozíravý.Dávej bacha nic nedej najevo dokud sama nezačne trošku nahazovat by ses divil v ten moment jak je máš v p.či tak tě nejvíc chťejí je to zajímavé ale je to tak.U mě to bohužel tak funguje:-D