Vyjímečnost či zoufalství?

Někdy chceme udělat něco, abychom se odlišili, byli výjimeční. Jenže když to s vyjímečností neumíme, staneme se lehce zoufalci snažící se odlišit od něčeho, co nám nevyhovuje. Kde je hranice mezi přitažlivou výjimečností a zoufalstvím?

Jste výjimečné nebo zoufalí? 

Před nějakou dobou jsem byl se svojí přítelkyní pozvaný na akci s tancem. Chvíli po příchodu jsem si všiml muže se slunečními brýlemi, čelenkou a dalším oblečením, vše v černé barvě. Ten muž svým oblečením nezapadal mezi ostatní, byl výjimečný. Přestože si ho každý musel všimnout, nikoho jeho odlišnost nezaujala.

Během tanců se lidé postupně spárovali. Tento muž však zůstal sám. On se ale nevzdával a pokoušel se o taneční piruety. Nejdřív uprostřed parketu, pak se postupně přesouval na kraj. Nakonec skončil opřený o zeď a jen se díval na ostatní, kteří tancovali v páru. I když se pak páry rozpadly a na parketu zbylo mnoho slečen bez partnerů, on si s nimi víc jak jeden tanec nedal.

Když jsem odcházel, opět se pokoušel o nějaké piruety. U zdi. Aby nikomu nepřekážel.

Udělal jsem mezi účastnicemi akce menší průzkum ohledně onoho muže. Nejčastější odpověď byla: „Je divnej“, či „Je to blázen“.

Po skončení akce jsem se zeptal na názor své přítelkyně. Její odpověď byla podobná jako odpověď ostatních žen. Po mém dalším vyptávání jsem však měl již jasno, že pod konstatování „Je divnej“ si ženy představovaly spíše „Je to zoufalec“. To mě motivovalo k tomu ujasnit si, kde je vlastně hranice mezi výjimečností a zoufalstvím.

Výjimečnost? V jakém směru?

Není výjimečnost jako výjimečnost. Když přijdete na diskotéku v obleku, budete pravděpodobně výjimeční. Určitě upoutáte pozornost okolí. Lidé si o vás budou myslet, že jste z vyšší společnosti. Pokud tento předpoklad podpoříte také svojí řečí těla a svým jednáním, budou vás ženy považovat za přitažlivé. Jakmile pak budete jednou úspěšní, tedy například si zatancujete s opravdu nádhernou ženou, zvýší se u ostatních žen ještě více vaše sociální hodnocení. Nyní tedy budete výjimečný, přitažlivý a úspěšný k tomu. Můžete si tak při tanci dovolit cokoli, a pokud to ženu nepřinutí k obranné reakci, sklidíte v okolí úspěch.

Nyní se podíváme na situaci muže v černém na taneční akci, který situaci nezvládl. První chyba byly sluneční brýle. Pokud nesvítí slunce, mají ženy pocit, že si muž se slunečními brýlemi na něco hraje, nebo že něco skrývá. Druhou chybou bylo jednobarevné oblečení. Černá je sice výborná barva, ale být celý v černém nepůsobí příliš pozitivně. Muž byl tedy také výjimečný. Ale jeho vizáž, zvláště sluneční brýle, se k charakteru akce nehodila.

Podobně můžete být výjimeční, když přijdete do divadla v pracovním oděvu, ideálně ještě se skvrnami od barvy a dírami. Také se po vás ženy nepřetrhnou.

Obecné pravidlo: Výjimečnost je výborná věc. Ale musí vést k vyššímu společenskému statusu.

Sám nebo s někým?

Lidé mají tendenci hledat ve všem nejjednodušší řešení. Z toho důvodu označí slovem „blázen“ skutečného blázna z psychiatrické léčebny, odvážného člověka, člověka, který se ztrapňuje, zoufalce nebo kohokoli jiného (jde o zjednodušení vyjadřování). Všimněte si ale, že „bláznem“ označujeme většinou jednoho člověka. Jakmile je více lidí stejně podivných, už hledáme jiné vysvětlení.

Jestli se tedy chystáte jít do baru v převleku Kačera Donalda, přemluvte kamaráda, ať jde v kostýmu Rampy Mc´Kváka či Strýčka Skrblíka. Sám byste byl za blázna. Když vás půjde víc, lidé budou hledat jiné vysvětlení, například akci v baru. Kromě toho se také budete mnohem lépe cítit, pokud tam s vámi bude někdo známý.

Vraťme se ale opět k onomu nešťastnému zoufalci předvádějícímu taneční piruety. Pravděpodobně doufal, že svým tancem někoho zaujme. Bohužel se diskvalifikoval už svým oblečením a neměl u sebe ani nikoho jiného, kdo by mu s představením pomohl. Jeho neúspěch tedy pokračoval.

Obecné pravidlo: Pokud máte pochyby, že vaše výjimečnost vede k vyššímu společenskému statusu, zapojte více lidí.

Úspěch

Jakmile jste jednou skutečně úspěšní, mají lidé tendenci napodobovat vás nebo se k vám přidat (či naopak vás zlikvidovat). Chtějí na svoji stranu také získat něco z vaší práce.

Pozor však na to, že úspěch musí být opravdový. To, že si náš zoufalec skutečně s nějakou dívkou zatančil jeden tanec, není úspěch. Úspěch by byl, kdyby s ním ona žena chtěla tancovat stále, dávala mu signály zájmu, nebo kdyby s ní onen muž úspěšně dělal taneční piruety.

Obecné pravidlo: Zoufalec zůstane zoufalcem, i když se mu chvíli daří o něco lépe.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora OffTopic:))

    hodil by sa zoznam veci(napr oblecenia), ktore z cloveka mozu urobit bud zufalca, alebo vynimocneho(chcem sa drzat terminologie z btw vyborneho clanku).

    napriklad keby niekto niekam dosiel cely obleceny v akejkolvek farbe(budem sadista a poviem ruzova), viem si predstavit, ze sam by bol ako idiotko, ale keby dosli 5 chalani takto obleceny, celkom by ma zaujal vas nazor.

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      Konkrétně u růžové si dokážu představit, že by většina lidí zařadila takové muže mezi homosexuály, popřípadě by hledali opět nějakou akci v podniku.

      Seznam věcí, které z tebe udělají zoufalce nebo výjimečného, neexistuje. Vždy totiž záleží na tom, kam jdeš a jak se tam chováš. Každé místo má své specifické požadavky na oblečení (právě proto v článku mimoděk zmiňuji rozdíl diskotéka x divadlo x podnik). Většina lidí to však neřeší a přijde v univerzálním oblečení - džíny, triko, bunda (i když v divadle alespoň někteří nasadí košili).

      Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora El_Amante

      Jak říkal Rash, tak seznam takových věcí neexistuje. Vše záleží jen a jen na tobě. Když dorazíš na diskotéku s obrovským sombrérem a začneš si povídat s každou skupinkou holek, budeš společenský a především- nebudeš se cítit kvůli sombréru trapně, ale naopak z něj uděláš výhodu, potom budeš oblíbený.
      Pokud si ale vezmeš obří sombréro, přijdeš na diskotéku, koupíš si pivo a půjdeš si někam sám sednout(případně ještě budeš mít myšlenky typu "já si to sombréro neměl brát, teď na mě koukají divně"), tak budeš za blázna co si na něco hraje.
      Je to hlavně o přístupu, ne o oblečení! ;-)

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re:
       od autora Jirka

        "já si to sombréro neměl brát, teď na mě koukají divně". Tak tohle si živě představuju. Dík moc, teď si mě fakt rozesmál. :D :D

        Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora ax

    Pěkný článek. Když jsem viděl nadpis, úplně nejdřív mě napadlo, že bude o jednom nejmenovaném dlouholetém přispěvateli [S04]

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora antioidipus

    No to všechno dokazuje jednu starou věc - na ženské dělá větší dojem forma než význam. Když se odlišuje jeden člověk, je to pro ně bláznosvství, když to dělá více lidí, je to styl. Vlastní hodnotu nebo význam nějakého jevu ženy nikdy nepromýšlí, smysl je pro ně jen počet či množství. Proto taky většina vztahů na téměř identickou strukturu co se týče námluv, ústupků, vazalství, frekvence sexuality apod.


    Ovšem ty sluneční brýle, to je fakt hrůza. Dobře si vzpomínám že před pár lety bylo takové období kdy lidi nenosili sluneční brýle na očích ale na hlavě - na vlasech. Bylo to celkem často vidět třeba v nějakých televizních talkshow, kde ve studiu seděl chlap se slunečními brýlemi[S02]... jsem uvažoval jestli mu hrabe nebo co... a teďkom je zas občas někoho vidět s brýlemi s barevnými skly, nad tím jsem se taky už párkrát pozastavil...

    Reaguj na tento komentář
vec nazoru
 od autora tarzn

    "Černá je sice výborná barva, ale být celý v černém nepůsobí příliš pozitivně" - nesuhlasim. Posobi to elegantne. Hlavne na tanecnych akciach. Mat ale cierne okuliare, to uz je pre mna zufalec.

    Reaguj na tento komentář
RaSh
 od autora buddy

    No, tak ono jde o to, že to co je většinou lidí považováno za výjimečné, nemusí ukazovat, že by člověk byl lepší než ostatní a stejně tak to, co většina považuje za zoufalé, nemusí ukazovat, že dotyčný by byl horší, než okolí.

    Je to stále jen o tom dozvědět se jak na to (tím jsou tyto stránky přínosné) a pak se rozhodnout, jestli se hodlám v té či oné konkrétní věci přizpůsobit a vyhovět požadavkům okolí.

    Osobně rozlišuju lidi na výjimečné nebo zoufalé podle podstatnějších věcí, než podle toho, jak kdo tancuje, nebo jak se oblékne. Např. holka, která se odhodlá na netu psát své zkušenosti v seznamování, včetně těch nepovedených, je podle mě docela výjimečná. Protože takových moc není. Naopak např. ti, kdo se vyžívají v urážení a shazování druhých na netových diskuzích, to jsou pro mě zoufalci...

    Jenže bohužel...aby člověk zaujal druhého, nemůže dělat to, co sám považuje za správné, ale to, co je zajímavé pro ty, které chce zaujmout[S03]

    Reaguj na tento komentář
    Re: RaSh
     od autora Lvíče

      A co je prosímtebe tak hrdinného a výjimečného na tom anonymně někde na internetu popsat své zkušenosti v seznamování, včetně těch nepovedených? :) Jo až sem Terry dá svou fotku a něco skutečného o sobě, pak budiž. Takhle mi to přijde na absolutně stejné úrovni jako ty diskuse.

      A to urážení a shazování druhých - nerad ti otevírám oči, ale děláš úplně to samé, urážíš je a shazuješ, když o nich takhle veřejně píšeš, že jsou pro tebe zoufalci :)

      Reaguj na tento komentář
      Lvíče
       od autora buddy

        Hrdinného?...nic...já někde píšu o hrdinství?
        A výjimečné? Ano. Píše tu nějaká další články s podobnou tématikou? Ne...takže je to výjimečné, ne?[S03]

        Že dělám to samé? Jistě[S08]...Já se nedržím názoru, který je bohužel stále populárnější, že reagovat na špatné chování špatným chováním ze mě dělá stejně špatného člověka jako je ten, na kterého špatně reaguju...:o) Neurážím nikoho, kdo sám do té doby nikoho neurážel...

        Reaguj na tento komentář