Balení nebo stalking: kde končí zájem a začíná obtěžování

Zájem je v pořádku jen tehdy, když respektuje reakci druhého člověka. Stalking a obtěžování začínají tam, kde pokračujete přes ne, ticho, ústup nebo strach.

Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Rozdíl mezi balením a stalkingem neurčuje síla vašich citů, ale respekt k reakci druhého člověka. Když někdo řekne ne, mlčí, ustupuje, blokuje vás, žádá prostor nebo působí vyděšeně, kontakt končí. Hledání dalších cest, opakované zprávy, čekání před domem, sledování online aktivity nebo obcházení blokace není romantika. Je to tlak.

O co jdebalení, stalking, obtěžování, odmítnutí, hranice, bezpečí a opakovaný kontakt
Co pomáhájedno čitelné oslovení, respekt k odmítnutí, žádné obcházení hranic a schopnost skončit bez výčitek
Kdy zpozornětpokračování po ne, sledování, obcházení blokace, čekání na místech, tlak přes přátele, výhrůžky a dokazování nároku

Proč na tom záleží

Některé staré rady o vytrvalosti pletou romantiku s nátlakem. Vytrvalost je užitečná v práci na sobě, ne v obcházení hranic člověka, který o kontakt nestojí. Pokud druhý člověk nemůže bezpečně odmítnout, nejde o svádění.

Užitečný směr je jednoduchý: čitelnost, jedna přiměřená nabídka a respekt k odpovědi. Když odpověď nepřichází, není to výzva hledat další kanál. Ticho může být také hranice.

Co sledovat místo domněnek

Sledujte chování druhého člověka: zkracuje odpovědi, vyhýbá se, blokuje, prosí o prostor, mění trasu nebo působí ostražitě? To jsou signály, že kontakt není vítaný. Není fér je přepisovat jako tajnou hru.

Zpozorněte, pokud si říkáte, že musíte ukázat opravdovost tím, že vydržíte. Opravdovost se neprokazuje tlakem. Prokazuje se tím, že umíte respektovat ne.

Jestli potřebujete stejnou situaci vidět z jiného úhlu, navazuje článek Ženská sexualita: není jedna podstata, ale konkrétní člověk.

Jak postupovat krok za krokem

Po odmítnutí nedělejte další pokusy přes jiné profily, přátele, pracovní místo nebo náhodné čekání. Pokud jste hranici už překročili, přestaňte a nehledejte omluvu, která znovu otevře kontakt.

Bezpečí druhého člověka má přednost před vaším pocitem nedokončeného příběhu. Zklamání je vaše emoce k zvládnutí, ne důvod zatěžovat někoho dalšího.

Jak poznat, že to má smysl

Smysl poznáte podle toho, že i odmítnutí končí důstojně. Kontakt, který umí skončit, je bezpečný. Kontakt, který se snaží přežít každou hranici, bezpečný není.

Pokud máte nutkání sledovat, kontrolovat nebo obcházet odmítnutí, neřešte další techniku balení. Řešte sebe, podporu a hranice vlastního chování.

Jak se rozhodnout podle situace

SituaceCo to může znamenatCo udělat
Jedno odmítnutíhranice je jasnáskončit kontakt
Ticho po zprávězájem není potvrzenýneposílat sérii zpráv
Blokacekontakt není vítanýneobcházet ji
Čekání u domu nebo prácemůže jít o stalkingokamžitě přestat
Strach druhého člověkapriorita je bezpečíustoupit a nehledat omluvu

Až budete mít základní rámec, další praktický krok ve stejném tématu najdete v článku Jak může dojít k sexu se ženou: bez tlaku, se souhlasem a respektem.

Krátký postup: co dělat dál

  1. Oslovte jen přiměřeně a čitelně.
  2. Po ne nepokračujte.
  3. Ticho neberte jako pozvánku k dalším kanálům.
  4. Neobcházejte blokace ani soukromí.
  5. Nechoďte čekat na místa, kde druhý člověk nemůže snadno odejít.
  6. Když máte nutkání pokračovat přes hranici, vyhledejte podporu a zastavte se.

Zdroje a limity

Zdroje používáme hlavně k souhlasu, hranicím, bezpečí a sexuálnímu zdraví. Cílem je držet radu věcně, bez studu, nátlaku a slibu jistého výsledku.

Časté otázky

Kde končí balení a začíná stalking?

Tam, kde pokračujete přes odmítnutí, ticho, blokaci, ústup nebo strach druhého člověka.

Je vytrvalost romantická?

Ne, pokud obchází hranice. Romantika bez dobrovolnosti není bezpečná.

Můžu napsat z jiného profilu po blokaci?

Ne. Blokace je jasná hranice.

Co když si myslím, že mě jen testuje?

Neberte odmítnutí jako test. Respektujte ho jako odpověď.

Co dělat s nutkáním pokračovat?

Zastavit kontakt, mluvit s důvěryhodným člověkem a řešit vlastní emoce, ne druhého člověka.

Komentáře čtenářů

10 komentářů k článku.

Choroš

Odněkud opsané...

...a k tomu ještě navíc se spoustou stylistických chyb. Utrpení to číst. Jinak stalking je mimořádně zajímavé téma a zasloužilo bysi lepší zpracování.

šikula69

česká mentalita,lidi jsou tu fakt hnusní,kdekoli vyjedu lidi jsou víc komunikativní tady jen každý hrabe sám pro sebe...zachvilku oslovíš holku na ulici,uvidí to policajti a hned máš pendrek na zádech:-O

Zobrazit celou diskuzi (8 komentářů) Sbalit komentáře
Odpověď Anonymní čtenář

Re: Odněkud opsané...

To by mě zajímalo odkud je to opsané, neboť autorka tento článek dle mých pokynů upravovala. :-) A stylistické chyby rádi opravíme, když je napíšeš.

Odpověď choroš

Re: Re: Odněkud opsané...

Rašulo, tak si to přečti důkladně. Spousta formálních nelogičností a toporné verbální kličky. Je to podle mě někde přečtené a toporně přepsané vlastními slovy. Příklad: Verze I: Kde se vzala, tu se vzala, najednou tu stála krásná princezna s chlupatou pí*o*. Verze II: Najednou se princezna odněkud objevila s nedepilovanou vagínou. Uznej sám, co zní lépe.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Re: Odněkud opsané...

Viditelně nečteš články této autorky, že? :-P

Odpověď Choroš

Re: Re: Re: Re: Odněkud opsané...

Celé to je hovadina.

Odpověď Anonymní čtenář

Re: Re: Re: Re: Re: Odněkud opsané...

OK, jestli máš v úmyslu upozornit na konkrétní chyby v článku, sem s tím. Jestli hodláš pouze vířit flame, dělej to na jiném webu. :-)

TasmanDevil

Smysluplný komentář

myslím že tento článek je fajn .. osobně si myslím že tímto velice trpím .. vím to o sobě a jsem si to schopný přiznat ale nevím jak se toho zbavit .. jak myslet na něco normálního jako lidé kolem mě . .už mě to nebaví myslet furt holky holky .. :(

Odpověď TasmanDevil

Re: Smysluplný komentář

jsem většinou doma u [redakčně upraveno] nudím se a nemám do čeho [redakčně upraveno] .. tak jen stopuju lidi a sbírám informace .. aď už legální či nelegální .. dotyčná osoba není den u [redakčně upraveno] a já jsem z toho na větev a celý den nic neudělám a nejsem schopný ani na nic jinšího myslet :| poradíte mi ? ;(

Odpověď Katka

Náhodou, mě se to líbí.