Mysteryho technika

Můžete číst spoustu materiálů o tom, co dokážou skuteční baliči, ale dokud to neuvidíte na vlastní oči, neuvěříte. Jeden z nejznámějších pickuperů, Mystery, předvádí své umění Neillu Straussovi, když přebírá v baru známému herci ženu. Vyšlo mu to výborně.

Chcete vidět mistra v akci?

„Myslel jsem, že se otočíme a půjdeme pryč. Pak jsem si ale všiml, že Mystery zamířil ke čtveřici v rohu místnosti, usazené na dvou polstrovaných lavicích u skleněného stolku. Jedním z mužů, kteří seděli vedle sebe, byl Scott Baio, herec, jehož nejvíc proslavila role Chachi v seriálu Happy Days. Naproti nim seděly dvě ženy – bruneta a odbarvená blondýna, která působila dojmem, jako by vypadla rovnou ze stránek časopisu Maxim. Její silikonová prsa se vzdouvala pod ustřiženým bílým tričkem, jehož spodní část zůstávala viset vysoko ve vzduchu a odhalovala tak břicho, zpevněné náročným cvičením. Dívka patřila k Baiovi. Pochopil jsem, že právě ji si Mystery zvolil za svůj cíl.

O jeho záměru nemohlo být pochyb, protože ženě nevěnoval žádnou pozornost. Otočil se k ní zády a ukazoval něco Scottu Baiovi a jeho kamarádovi – dobře oblečenému a opálenému třicátníkovi, který vypadal, že je cítit vodou po holení.

Popošel jsem kousek blíž.

„Opatrně s nima,“ říkal zrovna Baio, „stály čtyřicet tisíc dolarů.“ Mystery měl v ruce Baiovy hodinky, které opatrně položil na stůl. „A teď se dívejte“, řekl, „Stáhnu břišní svaly, zvýším proudění kyslíku do mozku a…“

Mystery zamával oběma rukama nad hodinkami a jejich vteřinová ručička se zastavila. Počkal patnáct vteřin, pak znovu mávnul rukama a hodinky – a spolu s nimi Baiovo srdce – se opět probudily k životu. Čtyřčlenné publiku nadšeně aplaudovalo.

„Ukaž ještě něco,“ žadonila blondýnka.
Mystery ji odrazil s požitím negu. „Ta je ale náročná,“ řekl a obrátil se na Baia. „Takhle se chová pořád?“

Byly jsme svědky skupinové teorie v praxi. Čím víc Mystry soustředil svůj výstup na oba muže, tím urputněji se blondýnka dožadovala jeho pozornosti. Mystery ji ale pokaždé odrazil a pokračoval v rozhovoru se svými novými známými.

„Už v podstatě nikam nechodím,“ svěřoval se Mysterymu Baio. „Už mě to nebere. A taky jsem na to moc starej.“

O několik minut později vzal Mystery blondýnku konečně na milost. Natáhl se k ní, blondýnka mu vložila ruce do dlaní a Mystery jí začal číst z ruky. O téhle technice jsem už slyšel. Říká se jí „slepé čtení“. Ten, kdo čtení provádí, sděluje druhému nejrůznější truismy o jeho osobě, ke kterým nepotřebuje vědět nic o jeho osobnosti, ani o prostředí, z kterého pochází. V terénu se každá dovednost, jakkoliv esoterická, proměňovala v nástroj moci.

S každou Mysteryho trefou klesala blondýnčina čelist níž a níž. Nakonec se ho začala vyptávat na jeho práci a mediumní nadání. Mystery se v každé odpovědi snažil zdůraznit své mládí a nadšení pro životní radosti, ze kterých Baio podle svých vlastních slov už vyrostl.

„Připadám si starej,“ nastražil Mystery návnadu.
„Kolik ti je?“ zeptala se.
„Dvacet sedm.“
„To nejsi starej. To je ideální věk.“
Měl ji tam, kde potřeboval.

Potom mě Mystery zavolal a pošeptal mi něco do ucha. Chtěl, abych si povídal s Baiem a jeho kamarádem a soustředil na sebe jejich pozornost, zatímco on bude dál pracovat na blondýně. Poprvé jsem se tak octl v roli křídla – tenhle termín si Mystery vypůjčil z filmu Top Gun, stejně jako slova cíl a překážka.

Pokoušel jsem se svést s oběma muži nevázanou konverzaci, ale Baio, který nepřestával nervózně pokukovat po Mysterym a po své dívce, mě brzy přerušil: „Řekni mi, že se mi to jen zdá a že se mi ten chlap ve skutečnosti nesnaží přebrat holku!“

O deset dlouhých minut později Mystery vstal, vzal mě kolem ramen a společně jsme z klubu odešli. Venku vytáhl z kapsy své bundy ubrousek, na kterém bylo napsané dívčino telefonní číslo. „Prohlídl sis jí dobře?“ řekl potom. „Kvůli tomu tuhle hru hraju. Dneska jsem použil všechno, co jsem se naučil. Všechno to směřovalo k tomuhle okamžiku. A zabralo to.“ Mystery zářil spokojeností. „Na ukázku by to ušlo, co myslíš?“

Další důkaz jsem nepotřeboval. Vyfouknout celebritě – bývalé nebo stávající – holku přímo před nosem by nedokázal ani Dustin. Mystery byl skutečný mistr.“ (1)

Hra

Kniha, která odstartovala šílenství kolem pickupu. Tak by se dala stručně charakterizovat Hra. Sledujeme počínání Neilla Strausse, který se z průměrného nevýrazného novináře postupně stává jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších svůdníků. Zezačátku musí zápasit pouze se svým strachem, postupně však řeší úplně jiné problémy. Dostává se do víru intrik, úspěchů, depresí, megalomanských projektů. Hra samotná neobsahuje přímý návod na balení, i když se ho často dotýká. Tento román se stal modlou, kterou zná téměř každý svůdník.

Komentáře

Časy se mění
 od autora Rend

    Byly doby, kdy tohle byla široko daleko nejlepší metoda a každej na ní ujížděl, ale časy se mění. Dneska jsou lepší (a přirozenější!) věci, než jedna rutina za druhou. Byl to myslím sám Mystery, kdo řekl, že je potřeba mít v hlavě více jak 1000 rutin [S03]

    Reaguj na tento komentář