Metoda „potřebuji poradit“: kdy je přirozená a kdy působí jako záminka

Požádat o radu může být přirozený začátek, pokud ji opravdu potřebujete. Jakmile jde jen o masku, druhý člověk rychle pozná tlak nebo scénku.

Ilustrační situace pro oslovení a první kontakt: klidný první dojem, upravenost, respekt a přiměřená osobní vůně
Autor: Publikováno Aktualizováno

Rychlá odpověď

Žádost o radu jako první věta funguje jen tehdy, když je krátké, pravdivé a druhý člověk může bez potíží odmítnout. Oslovení nemá být scénka, která někoho zatlačí do odpovědi, ale jednoduchý začátek kontaktu. Čím méně se schováváte za techniku, tím snáz se ukáže skutečná odezva.

O co jdemetoda potřebuji poradit, oslovení, první věta, záminka, pravdivost, přirozený začátek a respekt
Co pomáházačít krátce, pravdivě a nechat druhému člověku prostor odpovědět i odmítnout
Kdy zpozornětfalešná záminka, předstíraný problém, dlouhé zdržování nebo přechod do balení bez odezvy, dlouhé vysvětlování, hraní role, falešná anketa nebo pokračování po slabé odezvě

Proč na tom záleží

Starší návody často stavěly oslovení jako metodu. To snižuje strach, ale zároveň může z druhého člověka udělat objekt pokusu. Modernější a užitečnější přístup je jiný: vědět, co chcete říct, říct to jednoduše a nepředstírat důvod, který není pravdivý.

Dobrá první věta nepotřebuje být geniální. Potřebuje být srozumitelná, krátká a vratná. Vratná znamená, že člověk může odpovědět ne, usmát se a odejít bez toho, aby musel řešit vaše zklamání nebo další přemlouvání.

Co sledovat místo domněnek

Odezvu nepoznáte jen podle slov. Sledujte, zda se druhý člověk zastaví dobrovolně, odpoví uvolněně, položí otázku zpět nebo prodlouží kontakt sám. Pokud odpovídá jen ze slušnosti, dívá se pryč nebo zkracuje prostor, berte to jako dostatečnou informaci.

Varovné je, když se technika stane důležitější než člověk. Jakmile řešíte hlavně to, jestli jste postup provedli správně, snadno přehlédnete, že druhý člověk se v kontaktu necítí dobře.

Jestli potřebujete stejnou situaci vidět z jiného úhlu, navazuje článek Jak oslovit ženu nebo dívku: první věta má být krátká a bezpečná.

Jak postupovat krok za krokem

Použijte žádost o radu jen tehdy, když je pravdivá, krátká a po odpovědi umíte normálně poděkovat i odejít.. Pokud přijde dobrá odezva, můžete přidat jednu konkrétní otázku nebo návrh. Pokud ne, nepřidávejte další vrstvu scénky. Dobré oslovení je silné právě tím, že umí skončit včas.

Oslovení není smlouva. Ani úsměv, odpověď nebo zdvořilost neznamenají povinnost pokračovat. Respekt k nejasné nebo odmítavé reakci je součástí dojmu, který po sobě necháváte.

Jak poznat, že to má smysl

Smysl má takový postup, po kterém se cítíte odvážnější, ale ne tvrdší. Učíte se začít kontakt a zároveň unést, že ne každý začátek povede dál. To je pro seznamování cennější než jedna naučená věta.

Pokud potřebujete skrýt záměr za složitou záminku, zkuste raději menší pravdu. Například: zaujala jste mě, nechci rušit, jen jsem vás chtěl pozdravit. Taková věta může být obyčejná, ale je čitelná a nepůsobí jako past.

Jak se rozhodnout podle situace

SituaceCo to může znamenatCo udělat
Radu opravdu potřebujetevěta je přirozenázeptat se krátce
Jen hrajete scénkudůvěra klesánepoužívat
Odpoví a usměje semůže být prostornavázat lehce
Odpoví stručněchce skončitpoděkovat

Až budete mít základní rámec, další praktický krok ve stejném tématu najdete v článku Jaký typ oslovení je nejlepší: vyberte podle situace, ne podle triku.

Krátký postup: co dělat dál

  1. Nejdřív si ověřte, jestli je situace pro oslovení vhodná a druhý člověk má možnost snadno odejít.
  2. Začněte krátce a konkrétně, bez role, nátlaku a dlouhého vysvětlování.
  3. Sledujte odezvu: odpověď, tělo, tempo, pohled i to, zda druhý člověk kontakt sám vrací.
  4. Při nejistotě zpomalte. Nejasná odezva není výzva tlačit víc.
  5. Po jedné první větě nepokračujte v metodě, ale v normálním rozhovoru.
  6. Když se kontakt nevrací dobrovolně, ukončete ho důstojně a nechte prostor.

Rychlý rámec pro oslovení a první kontakt

Tuhle situaci je užitečné číst prakticky: nejdřív pochopit kontext, potom zvolit klidné chování a až nakonec řešit detaily prvního dojmu. U tématu první dojem nejvíc pomáhá konkrétní příprava, čitelnost, respekt k reakci druhého člověka a schopnost netlačit na výsledek.

SituaceCo pomáháKdy zpozornět
První kontaktkrátká věta, odstup, konkrétní důvoddlouhý scénář, tlak, blokování cesty
První dojemčistota, klid, oblečení, jemná vůněpřehnaný parfém, role, snaha ohromit
Slabší odezvazpomalit a dát prostorpřesvědčování nebo opakované pokusy

Kde má smysl řešit vůni a feromony

Vůně patří až za základní přípravu. Pokud je člověk upravený, čistý, klidný a respektuje reakci druhého, může jemná osobní vůně nebo neparfémované feromony doplnit první dojem. Pokud ale chybí hygiena, ohleduplnost nebo schopnost přijmout nezájem, žádný produkt to neopraví.

Pokračovat na přehled feromonů podle situace až ve chvíli, kdy máte srovnaná realistická očekávání.

Zdroje a limity

Zdroje níže používáme k praktickému výkladu prvního dojmu, hranic a přiměřené osobní přípravy. Cílem není slib jistého výsledku, ale čitelnější chování v konkrétní situaci.

Doporučený další krok

Z otázky udělejte přirozený první kontakt

Když použijete záminku s prosbou o radu, musí rychle přejít do normálního rozhovoru. Další krok je naučit se číst odezvu, netlačit a působit upraveně bez hraní role.

Jak být atraktivnější bez hraní role

Časté otázky

Co je hlavní praktická rada?

Začněte situací, ne trikem. Dobrý první dojem vzniká z čitelnosti, klidu, upravenosti a respektu k reakci druhého člověka.

Co udělat jako první?

Zkontrolujte kontext, vlastní tempo, odstup a to, jestli má druhý člověk prostor reagovat dobrovolně.

Kdy raději zpomalit?

Když je odezva krátká, nejistá, vyhýbavá nebo když prostředí samo vytváří tlak.

Jakou roli hraje vůně?

Vůně doplňuje čistotu a upravenost. Nemá zakrývat nervozitu, špatnou hygienu ani chybějící respekt.

Mají smysl feromony?

Mohou být jemný doplněk osobní vůně, ale nezaručí zájem ani nenahradí komunikaci a oboustrannost.

Kam pokračovat dál?

Vyberte další článek podle situace: první dojem, první rande, oslovení nebo realistické použití feromonů.

Komentáře čtenářů

17 komentářů k článku.

čumim

čumim

Když vidim, takovou, symp. slečnu... to nemyslíš vážně, tohle jí říct po několika minutách hovoru, tak na to kafe pude jen pokud je to Ku*va. Jak prohlásila jedna kamarádka, tohle mi říct, sem přesvědčená o tom, že je to úchyl. další její postup bych popsal asi tak, že to dost bolí, takže: vzhůru do terénu:-)

Anonymní čtenář

Ahoj, no je opravdu hrozně důležité,jak to podáš. Pokud to vizní křečovitě a strojeně,máš pravdu moc neuspějeješ.Pokud to ale dobře zahraješ a bude to vypadat, že tě to právě napadlo až při pohledu na ni,šanci určitě máš.Samozřejmě záleží na denní době, náladě dané slečny...atd.faktorů je fakt hodně. Pravda je, že přesně tenhle konkretní příklad v praxi vyzkoušený nemám, ale až, jak píši bude vhodná situace, prubnu to a dám vědět.:-)

Zobrazit celou diskuzi (15 komentářů) Sbalit komentáře
Odpověď Prokop Buben

Re: čumim

Proboha, nejste nejak moc upjaty/a... a ta vase kamaradka taky? Kolik je vam, sedmdesat? Prece absoloutne zalezi na tom jak ten clovek pusobi. To stejne se da rict sympatacky nebo absolutne vlezle a protivne... ale o tom to prece je vzdycky.:-(

Anonymní čtenář

Rosemann

Neříkej, že nějakou slečnu ihned pozveš a přitom nemáš žádnou trému!?

Odpověď Cloony

Re: Rosemann

Ahoj, no je to hodně o momentálním stavu sebevědomí a náladě. Občas člověk trému mívá před oslovením. Jakmile se ale prolomí ledy a slečnu oslovíš, tak je to už v pohodě a tréma bývá fuč. Také záleží na denní době. Je i vědecky prokázáno, že lidé se večer mnouhem raději seznamují než ráno - a to je fakt. Chvíli trvá než se člověk ten den nastartuje :-D

Inka

Oslovení na ulici?

Ono je to spíš tak, že když chlap nečekaně na ulici pozve ženu na kafe, ona je zaskočená a automaticky řekne "Ne!" a třeba ji to za rohem i mrzí, ale tak to prostě chodí. Možná i proto, že se chlapi ptají nelogickými otázkami "NEŠLA byste na kafe?" - odpoví "NE! Nešla..." Záporné otázky ovlivňují odpovědi, to je prokázané. Takže se spíš ptejte "Dala byste si se mnou kávu?" a ptejte se až po pár prohozených větách, kdy pochopí, že nejste úchyl a opadne z ní prvotní šok z oslovení na ulici...:-)

Odpověď Anonymní čtenář

Věčná pravda

U ženy musíte nejdříve vzbudit důvěru a pocit, že od Vás nehrozí žádne nebezpečí:-(, ale naopak jen může očekáváta něco příjemného. Je hrozně obtížné někoho zaujmout běhme třeba jen 30 sekund (mezi dvěmi zastávkami). Minimální doba jsou tak 3 minuty. Teprve potom má smysl dotyčnou někam zvát.:-D

roman

co to je chlap?

pánové podívejte se do otova slovníku na slovo chlap a zvažte jeho další použití:-D

Odpověď pavel

Re: čumim

myslím,že to funguje v pohodě...pokud člověk není absol odpudivej:-)

Bouchač

Jdeme na kafčo ??? :-) Ahoj, ale já kafe nepiju, co mám dělat ?! Slečno, nezašla by jste se mnou na sodofku ?? :)

CHATA

Namlouvání

S tímto přístupem nemám dobré skušenosti,spíše to funguje opačně než co mužům radí ženy.A nebo jsou zadané či vdané.:-D

Maja

jejda

mě by na to nějákej kluk určo sbalil no :-)

klara

hmm

Mě by na to nezbalil, celkem souhlasim s tim nazorem, ze si holka bude myslet, ze je to úchyl. Protoze ta veta je prilis dokonalá, nez aby si holka mohla myslet, ze ho to napadlo prave ted a jak to vypada pripraveně - neco je shnilého v království dánském - a zdrhám pryc. proste holka nechce byt balena na ulici pokud to vypadá pripravene, protoze je to a)úchyl, b) balí tak někoho patrně petkrát denně. Je to treba [redakčně upraveno] ale holka má mnohem radej pocit, ze tohle ten kluk bezne nedela, ale ona je tak vyjimecna, ze to zkusi.

Pavlínka

Mám jasnou odpověď:-)

Já bych to teda vytušila o co mu jde a řekla bych nakonec. Že vy jste mě zeptat úmyslně.:-) Jinak ozvěte se někdo moje ICQ je [telefon skryt]můžeme pokecat:-)

Odpověď Greenhorn

Re: čumim

No podle toho jestli se chce seznamovat nebo ne... :) jinak určitě dobře napsaný... :) :-P

Jakub_x

to uz zname

to jste opsali z knihy Jak na Zeny? Jestli ne tak je to náhoda jak Brno, protoze tam to bylo skoro stejne...

Anonymní čtenář

Pokračování

Já teda osobně bych dělal (pokud to opravdu nepotřebuju vědět), že se zajímam o to, kudy kam. Pak bych slečně řekl něco ve stylu: "už tu bloudím celkem dlouho a někam bych si šel sednout. Rád bych vás pozval na kafe, co vy na to?" Mohlo by to být myšleno jako protislužba za její pomoc. Nebo by se taky dalo zareagovat tak, že řeknete: "Ty jo, to je docela dost složitý. Jestli máte čas, tak bych byl rád, kdybyste mi ukázala, kde to je. Jinak tady asi zase budu bloudit" A pokud bude souhlasit, můžete jí během chůze pozvat na kafe. Třeba tak, když zahlídnete první kavárnu a řeknete, že byste si na chvíli odpočinul (něco si vymyslete) a že jí zvete. Podle mě to je celkem nenásilné pozvání a mě to většinou zabralo. Jenže já, když takhle někoho oslovím s prosbou o pomoc, tak to je pravda :) Až pak mě napadne, že bych jí mohl někam pozvat. Je důležité myslet na to, že za ní nejdete jí sbalit nebo se seznámit, ale že fakt potřebujete pomoct.