Co (ne)dělat po rozchodu

Ta bolest při vzpomínce na bývalého partnera je, jako by nám někdo bodal nůž přímo do srdce. Téměř každá situace nám připomíná společně prožité chvíle. Je to tak skličující, že nejsme schopni jíst ani spát. Dělat cokoliv je tak náročné.

Chcete za rozchodem udělat tlustou čáru?

Že je vám to povědomé? Ano, to jsou zcela běžné stavy, které jsou zapříčiněny rozchodem. První týden, tedy týden sebeobviňování, výčitek a největšího smutku je asi ten nejhorší a nejemotivnější vůbec. Napadá nás spousta afektovaných řešení, která později ve velké většině s odstupem času dokážeme vyhodnotit, jako hlouposti a spontánní reakce, které často situaci ještě zhoršily.

Zkusme se proto, prosím, vyvarovat takovému ukvapenému chování. Zde máme přehled těch nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme po rozchodu:

1. Řešení alkoholem

Největší hloupostí je opít se a v ovíněném stavu kontaktovat bývalého partnera. Vězte, že tímto si partnera jednak nezískáte zpět, ale hlavně se krásně znemožníte a ještě ke všemu tím u něj klesnete. Nemluvě o tom, že ráno je stav ještě o to horší, kromě parádní kocoviny přijdou také další výčitky způsobené chováním předešlého dne v potroušeném stavu.

2. Vracení dárků

Ano, je potřeba odpoutat se od minulosti, ale vracení dárků, které jsme dostali k různým příležitostem, jako výročí, narozeniny, či Vánoce by nás později mohlo hodně mrzet. Nejlepším řešením je dát vše do krabice a pečlivě uložit tak, abychom předměty připomínající rozpadlý vztah neměli na očích.

Uvidíte, že odstupem času si rádi zavzpomínáte na hezké chvíle. Nebude to hned, stav úplného oproštění se může trvat několik měsíců nebo i let. Na všechno je potřeba čas, ten je tím nejlepším lékem. Dárky se podle mě zkrátka nevracejí.

3. Kontaktování kamarádů bývalého partnera

Je jasné, že během vztahu se seznámíte s nejbližšími přáteli svého protějšku. Ovšem pozor, i když máte dojem, že si skvěle rozumíte, nezapomínejte na to, že po rozchodu není zrovna optimálním řešením hledat spolupráci a útěchu u těchto kamarádů. Jednak je stavíte do složité situace, kdy si mají vybrat, s kým budou kamarádit, a jednak je to i dost trapné. Přece jenom máte své loajální přátele.

4. Domlouvání setkání s bývalým partnerem bezprostředně po rozchodu

Pokud si myslíte, že setkání pár dní po rozchodu, za účelem známého „promluvme si“ bude k něčemu prospěšné, tak se pletete. Na tyto rozhovory je vždycky času dost. Potřebujete vychladnout a vše si dobře ujasnit. Bezprostřední setkání po rozchodu většinou vede k plačtivým situacím, někdy i ke zbytečnému ponižování se. Protějšek o to navíc často ani nestojí, a pokud k setkání souhlas dá, dost možná z lítosti a taky trochu pro utěšení vlastního špatného svědomí. Dočkejte času.

5. Promiskuitní chování jako msta

Úplně „nejlepší“ jsou rady přátel typu: „klín se musí vybít klínem“. Toto uspokojení je jen dočasné, po čase se dostaví další výčitky a věřte, že tím nic nezískáte, maximálně opovržení bývalého partnera.

6. Řešení situace stále dokola

Ano, je potřeba dostat to ze sebe, vybrečet se, popovídat si o tom s nejlepší kamarádkou či kamarádem, ale nemá cenu to přehánět. Pokud situaci budete řešit stále dokola, nejen, že tím začnete obtěžovat své okolí, ale hlavně se nikam neposunete. Po řádném rozboru je třeba jednat a jít dál!

7. Slídění na Facebooku

Další věcí, která Vám nepřidá na lepší náladě je neustálé špehování ex na Facebooku. Rozklikávání nově přidaných přátel a sledování změn na zdi od rána do večera není zrovna ideálně strávený čas. Odpoutejte proto oči od obrazovky a s Facebookem si dejte na chvíli pokoj.

8. Vylévání si srdíčka na Facebooku

Smutnou situací není potřeba zatěžovat dalších 300 přátel, vyrovnat se s tím musíte především vy, velké množství likeů na vašem statusu s nějakým srdcervoucím citátem vám nepomůže. Co takhle trochu soukromí pro vaše problémy. Chovejte se tak, abyste na sebe mohli být později hrdí, s jakou grácií jste vše zvládli. Bude to těžké, ale vy to zvládnete!

9. Klamné a utěšující řeči přátel typu „On/ona si tě nezaslouží, máš na lepší“

Pamatujte, že chyba je vždy na obou stranách, takže je potřeba také začít hodnotit sebe, ne zcela kriticky, ale především objektivně.

10.Oproštění se od okolí

Někteří jedinci mohou rozchod řešit uzavřením se do sebe bez kontaktu s okolím. Jistě, samota léčí, ovšem odříznut se od vnějšího světa po čase může poškodit vaše sebevědomí, bez kterého se neobejdete.

Objevujeme nová pozitiva

Pamatujte, že vyrovnat se s rozchodem musíte především vy, vy musíte vzít vše do svých rukou a začít jednat! Nastanou změny v domácnosti, musíte začít jinak přemýšlet o svých penězích, získat nové nakupovací návyky. Uvědomte si sama sebe, a co je nejdůležitější, zorganizujte si svůj čas.

Po rozchodu najednou zjistíte, že máte neskutečně mnoho času, což je pozitivum. Představte si ty možnosti - tolik volného prostoru, který můžete využít jen a jen pro sebe. Spousta lidí se začne vymlouvat na peníze, ano, je samozřejmostí, že pokud nemáte našetřen balík peněz, asi se neseberete a nepojedete svůj žal zapíjet na Havaj. Ale je spousta dalších možností, jak čas využít příjemně a nebude to stát všechny vaše úspory.

Nejdůležitější je načerpat novou energii a optimismus, jak jinak, než pohybem. Je ráno, nový den, kdy můžete vykročit do lepšího a krásnějšího života. Díky známým hormonům štěstí, tedy endorfinům, které se při sportu vyplavují, budete veselejší a načerpáte potřebnou energii. Není nic jednoduššího než vstát a vyběhnout. Obujte proto botasky, oblečte trik, tepláky a jde se na to. Samozřejmě, že hned nepůjdete běžet maraton, ale věřte, že pokud vytrváte, po několika dnech si vytvoříte návyk a běhání se stane součástí vašeho nového lepšího života. Nemluvě o tom, že naberete parádní kondici, budete krásnější a spokojenější sami se sebou. Nezapomínat na strečink před i po, jinak se nepohnete následující dva dny. Pravidlo zní, postupně, pomalu, pro radost. Není od věcí si do uší dát mp3 nabitou pořádnými peckami, které vás perfektně nabudí.

Pokud zrovna neholdujete běhání, vezměte kolo a vyjeďte pryč, pryč od starostí, zdolejte pořádný kopec a vybijte vztek, který v sobě potlačujete. Pro mírnější povahy je ideálním řešení procházka do přírody.

Využít čas se dá různě a na cokoliv, nepotřebujete na to mít celý realizační tým, zaplavat si můžete jít sami, zaboxovat do posilovny také. Většina měst také nabízí parádní kulturní vyžití, koncerty, divadlo, kino.

Čas, který máte jen a jen pro sebe, využijte pro svůj krásný pocit. Zapomenout nesmíte ani na odpočinek. Udělejte si krásný večer, napusťte si vanu plnou bublinek, poté si lehněte do postele s dobrou knížkou, relaxujete a zároveň se můžete vzdělávat. Zapište se do jazykových či tantrických kurzů. Existuje nespočet takových kurzů, které jsou vhodné, jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.

Objevte v sobě novou vášeň a pracujte na sobě. Dělejte vše pro sebe, vždyť život je tak krásný!

Toto je první a poslední vydaný článek od Kláry Klárové. Plníme tak autorce její velké přání, přestože již není mezi námi.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora ax

  Jen doufám, že to "již není mezi námi" je jen trochu nešťastná formulace.

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora RaShCZ

   Bohužel není. [S06]

   Reaguj na tento komentář