Bývalý partner

Kdo si myslel, že se svého partnera zbaví při rozchodu, se hrubě mýlil. Bývalí partneři s námi zůstávají celý život ve formě fantazijních postav. Přestože již se svým partnerem již nejste, stále ovlivňuje vaši mysl a vaše prožívání.

Kdy to vše skončí?

Rozchodem vztahy nekončí. Pouze se přesouvají do dalších fází, z nichž každá má svoji specifickou charakteristiku (viz článek Fáze rozchodu). Všechny tyto fáze se točí kolem postavy bývalého partnera. Není to ale skutečný partner, nýbrž partner fantazijní. Tento partner se vytvořil již v době, kdy jste zamilovali do bývalého partnera.

Již období před rozchodem je charakterizováno zdegenerovanou komunikací (viz článek „Skutečný a imaginární partner“), kdy komunikujeme se svým fantazijním partnerem jinak, než se skutečným partnerem.

Nyní po rozchodu se již se skutečným partnerem nestýkáme. Imaginární partner je ale s námi pořád, neboť sídlí v naší mysli. Tento imaginární partner stále ovlivňuje naše chování a prožívání. Hádáme se s ním, proklínáme ho. On nás na oplátku zraňuje.

Jak jsem již zmínil dříve, imaginární partner sdílí naše pocity a emoce. Proto se objevuje nejčastěji v době, kdy jsme psychicky vypjatí a unavení. Právě imaginární partner je tou příčinou, že se nám „zničehonic“ zhorší nálada.Něco děláme a najednou zjistíme, že máme chuť se vším praštit. Nic nás nebaví, nic nás neuspokojuje.

Když se vám toto stane, snažte se vybavit si zpětně své myšlenky, které se vám během posledních několika minut honily hlavou. Pravděpodobně zjistíte, že v těchto myšlenkách figuroval bývalý partner, a že jste si vzpomněli na situaci, ve které vás něčím urazil (nutno dodat, že nemusí jít o reálnou urážku, ale o urážku od imaginárního partnera).

Zvláště po rozchodu se tyto situace opakují velmi často a brání nám prožívat spokojený život. Nemůžeme se na nic soustředit, vždy skončíme u bývalého partnera.

Slovník

V této situaci je vhodné vytvořit si v duchu něco jako „překladový slovník“. Jednoduše řečeno, když nás náš bývalý partner bude urážet např. větou: „Nikdy jsem s tebou nebyla šťastná.“, přeložte si tuto v duchu na: „Jsi unavený, nech být práci a jdi se bavit.“

Není vždy snadné vybavit si konkrétní situaci, kvůli níž se vaše nálada zhoršila. Postupným tréninkem se však bude vaše schopnost vybavovat si tyto situace zlepšovat. Čím častěji budete tyto věty „překládat“, tím méně vás bude imaginární partner obtěžovat.

Hádky s imaginárním partnerem

Fáze, které nastupují ihned po rozchodu, jsou charakteristické tím, že nám bývalý partner doslova leze do mysli kdykoli se potřebujeme soustředit. Někteří lidé dokonce svého partnera „vidí“, jako kdyby byl s nimi v místnosti. Samozřejmě je tam proto, aby se s námi hádal. (Jste naštvaní na partnera a imaginární partner je naštvaný na vás.) Čím více se ho budete snažit odehnat, tím více vás bude urážet. Je to začarovaný kruh, který vede k naprosté psychické vyčerpanosti.

V takovém případě, kdy nás imaginární partner neustále ruší, je nejlepší uklidnit se a „vysvětlit“ partnerovi, že se potřebujete soustředit, ať si někam sedne a neruší vás. Když budete klidní, bude i imaginární partner klidný. Poslechne vás a budete mít klid na práci.

Zrušit ho nelze

Nejlepším prostředkem, jak se bývalého partnera zbavit, by bylo ho jednoduše „vymazat“ z paměti. Bohužel to však nelze. Každý náš bývalý partner je součástí naší osobnosti a zůstane s námi do konce života. Abychom mohli spokojeně žít i po rozchodu, je potřeba vyrovnat se se svým imaginárním partnerem. Čím dříve pomine náš vztek k bývalému partnerovi, tím dříve na nás imaginární partner přestane útočit.

Zdroj: Klimeš Jeroným: Partneři a rozchody, 1.Vyd., Praha: Portál 2005. 240 s. 80-7367-045-3

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora OffTopic:))

  neviem sa k tomu vyjadrit, nakolko som nemal tak dolezitu partnerku, aby mi vrtala v hlave, ale zaujimalo by ma, ci sa tito imaginarni partneri/ky objavuju v mysli a ''radia'' cloveku co robit i ked je prave vo fungujucom vztahu.

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora RaShCZ

   Ano, viz článek "Imaginární a skutečný partner".

   Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora OffTopic:))

  hmm, ale co ked ide o opacny problem.
  Napriklad imaginarny byvaly partner bude zenskej pripominat co bolo medzi nimi ok a budem vlastne bojovat s nejakym duchom:D

  nikdy nebudem vo veci, co jej byvaly napriklad nerobil taky, ako on, lebo mne prekazaju ine veci ako jemu a inak na niektore veci reagujem. takze imaginarny byvaly partner jej bude 'hovorit', ze s nim toto riesit nemusela, nespomenie si na veci, ktore jej vadili. Ono sa to dost zle vysvetluje, co myslim, ale chapes, nie?

  Reaguj na tento komentář
  Re:
   od autora RaShCZ

   Chápu, co myslíš. Tenhle problém se může vyskytnout, když není žena vyrovnaná s předchozím vztahem. Jinak to nehrozí.

   Reaguj na tento komentář
   Re: Re:
    od autora OffTopic:))

    a jak to zistis?

    Reaguj na tento komentář
    Re: Re: Re:
     od autora RaShCZ

     Jednoduše - jestliže není vyrovnaná s rozchodem, zmiňuje se o bývalém partnerovi. A je jedno, jestli v dobrém nebo ve zlém. Nemusí přitom jít o posledního partnera. Jestli měla třeba čtyčletý vztah a poté tři měsíční, nemusí být vyrovnána z toho čtyřletého. Každá vztah delší půl roku (výjimečně kratší) může ženě způsobit delší bolest z rozchodu.

     Reaguj na tento komentář
     Re: Re: Re: Re:
      od autora ax

      Což je mimochodem velmi pádný důvod nikomu nepřebírat ženskou, nebo nezačínat si s čerstvě rozešlou holkou, a už vůbec ne se záminkou či využitím léčení zlomeného srdíčka. To je totiž vždycky jen průser. Není nad ženskou, která se rozchodem s bývalým už dokázala smířit sama - nějaké dozvuky sice budou vždycky, a nikdo už je nevymaže, ale už budou ustálené na rozumné minimální úrovni.

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: Re: Re: Re:
       od autora RaShCZ

       Naprostý souhlas. Osobně jsem už řešil nejeden případ, kdy muž přebral ženu, která se posléze vrátila ke svému bývalému. Ženu, která je v dlouhodobém vztahu, nelze zkrátka přebrat a mít s ní šťastný vztah. Je z toho akorát plno problémů.

       Reaguj na tento komentář
       Re: Re: Re: Re: Re: Re:
        od autora RaShCZ

        Ještě jeden dodatek. Zapomněl jsem na to, že některá žena může žít s mužem, se kterým se vlastně dávno rozešla. Jen v tuto chvíli nemá nikoho jiného, a proto se svým přítelem zůstává. Takovou ženu samozřejmě "přebrat" lze.

        Reaguj na tento komentář
        Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
         od autora ax

         To ano, ale co s takovou. Pokud holka zůstávala s bývalým už jen proto, že se bála být chvíli sama, něco to o ní vypovídá, a to něco dost nelichotivého.

         Jinak ještě k předešlému jeden dodatek - týká se to samozřejmě pouze situace, když s ženou chceme mít dlouhodobý vztah, to jsem zapomněl poznamenat. Pokud chceme pouze krátkodobý románek, jsou na to holky ve fázi porozchodových stavů a samy vyhledávající krátkodobé kompenzační a "léčebné" úlety samozřejmě snadno utáhnutelné, ale dlouhodobě je to prostě o ničem. Zapomněl jsem to zmínit, protože mě něco takového už moc neláká.

         Reaguj na tento komentář