Svadeni.cz | Emoční inteligence (6) - Smutek a radost | Jak sbalit muže a ženu, E-shop, feromony, afrodisiaka
Shop

Emoční inteligence (6) - Smutek a radost

Smutek a radost často chápeme jako protiklady. Ale tak to není. Určitě víte, že můžeme brečet radostí. Nebo můžeme být velmi smutní a přesto se smát, třeba když jsme po těžké ztrátě a někdo se nás snaží rozveselit. Proberme si tyto poslední dvě základní emoce.

Smutek a radost můžeme prožívat zároveň. Může se to zdát matoucí, ale je tomu tak. Vysvětlení tohoto jevu při tom vůbec není složité, obě emoce totiž mají odlišný účel. Smutek nás doprovází při změně určité situace, na kterou se musíme nově připravit. Radost oproti tomu vyjadřuje očekávání, že něco je či bude lepší. Můžeme tedy cítit radost a smutek u jedné konkrétní situace současně. Třeba, když se malé dítě loučí s rodiči a odjíždí na tábor. Neuvidí své rodiče, ale zároveň ho čeká spousta kamarádů.

Smutek

Objevuje se při okamžicích zklamání, neúspěchu, při pocitu odmítnutí, nedostatku lásky nebo citu. Jeho účelem je překlenout období mezi starým a novým stavem. Něco v našem životě se zkrátka změnilo, nejčastěji jsme něco či někoho dočasně či trvale ztratili. Abychom se s touto změnou vyrovnali, je třeba prožít si období truchlení. Nezáleží na tom, zda trvá minutu v případě malého dítěte či rok po těžkém odloučení. Vidíme-li někoho smutného, je to tedy známka, že dotyčný na sobě pracuje.

Důležité je, abychom celý proces smutku prožili co možná nejzdravěji a neuchylovali se k sebeobviňování či se nezaplavili pocity méněcennosti. Pamatujte si, že tato emoce se musí projít, ne se v ní zabarikádovat. Lidé žijící ve smutku vidí ve všem pouze to špatné. Zabarikádovávají se před okolním světem, upadávají do deprese a melancholie.

Stejně jako další emoce smutek ovlivňuje naše uvažování. Je normální, že si okamžitě po rozchodu s dlouholetou přítelkyní či přítelem myslíte, že nikdy tak skvělého člověka už nepotkáte. Když si to myslíte i tři roky po rozchodu a neustále na druhého myslíte, máte velký problém a je na čase vyhledat pomoc.

Znám hned několik lidí navštěvujících tento web, kteří se svým neustálým sebeobviňováním dopracovali až do stavu, ve kterém vidí všechno okolo sebe černě. Pokud zkrátka nemůžete změnit tento postoj pozitivním myšlením a trvá to již déle než rok, měli byste navštívit odborníka.

Můj mazlíček :)Radost

Hlavním problémem radosti není vlastní prožívání emoce, ale spíše již zmíněné ovlivnění uvažování, které nás může dostat do problémů. Více se o radosti nebudu zmiňovat, neboť to již za mě udělala Maya v článku „Radost může zatemnit rozum“. Doporučuji vám odkazovaný článek přečíst, protože na naše téma přímo navazuje.

Emoční uvědomění

My se nyní přesuneme přímo k emočnímu uvědomění. Rozebrali jsme si čtyři základní emoce, což je sice pěkné, ale pokud je neumíme u sebe rozeznat, tak jde pouze o teorii. Již v předchozích článcích jsem vás upozorňoval, ať zkoumáte či zapisujete své emoce. Pokud jste to dělali, tak jste určitě přemýšleli i nad jejich příčinami. A právě tím se prohlubuje vaše emoční uvědomění.

Rozeznáváme pět stupňů uvědomení emocí:

 1. Emoční analfabetizmus. Člověk, který se takto označuje, necítí prakticky žádné emoce u sebe ani u jiných lidí, což mu dělá problémy ve společenském styku. Příčinou může být porucha nervového systému nebo vývoj v dětství. Pro krásný příklad emočního analfabeta doporučuji shlédnout několik dílů seriálu Dexter.
 2. Tělesné projevy. Cítíme určité stavy těla, například horko čí podráždění, ale neuvědomujeme si jejich příčinu ani působení.
 3. Základní vnímání. Víme, že cítíme emoci, ale nedokážeme ji pojmenovat či zařadit.
 4. Zřetelně vnímané pocity, které dokážeme pojmenovat (jsem smutný).
 5. Zřetelně vnímané pocity, které dokážeme nejenom pojmenovat, ale také odhalit jejich příčinu, tedy kauzálnost (jsem smutný, protože můj počítač nespustí Mafii 2).

Můžeme prohlásit, že stupeň našeho emočního uvědomění souvisí s naším vývojem a lze jej dále rozvíjet, o což se ostatně tímto seriálem snažíme. Děláme to, protože člověk s vyšším uvědoměním emocí je schopen lépe plnit veškeré náročné úkoly v životě (včetně balení žen), je odolnější vůči stresu (a to dokonce tak, že prokazatelně klesá hladina jeho stresového hormonu), má vyšší sebevědomí a dokáže lépe odhalovat a ovlivňovat emoce ostatních lidí.

Na závěr pro vás mám pěknou kontrolní tabulku. Projděte si jí a získáte lepší představu o svém současném stavu.

Vaše emoční uvědomění

Zdroj tabulky: KANITZ, Anja von: Jak rozvíjet svou emoční inteligenci. 1.Vyd., Praha: Grada Publishing 2008. 112 s. ISBN 978-80-247-2582-6. s. 35 – 36, upraveno

Související články...

  Feromony a zkušenosti uživatelů
  Feromony, které se v poslední době staly synonymem pro úspěch, přitahují stále větší pozornost. Důkazem toho je neustálý nárůst objednávek v sex-shopu webu Svadeni.cz. Připomeňme jen, že tento sex-shop se jako ...

  testovane
  Androvita: Silná ženská zbraň
  Zatímco muži se snaží balit, ženy používají vábničky, aby muže přilákaly. Jednou z takových ženských vábniček je vůně, s jejíž pomocí dokáže žena spolehlivě zaujmout. Když se do vůně navíc ...

  ayam
  Radost může zatemnit rozum
  Každý člověk rád prožívá pozitivní emoce. Malé dítě má radost z dárků na Vánoce, my máme radost po první zdařilé schůzce s opravdu krásnou ženou. Jenže málokdo si uvědomuje, že ...

  Emoční inteligence (1) - Změna ...
  Představujeme vám nový seriál, ve kterém se budeme zabývat jednou z nejdůležitějších součástí našeho života – emocemi. Jak dokazují výzkumy i denní praxe, schopnost efektivně ovlivňovat svůj ...

  Emoční inteligence (5) - Strach
  Oslovení ženy, důležitá prezentace, zkouška či náhlý příchod revizora. To vše v nás může vyvolat strach. Je to přirozená emoce, která figuruje v našem každodenním životě. A bohužel, pouze velmi ...

  Emoční inteligence (7) - Pouta
  Vyjádření našich emocí není vždy takové, jak bychom si je my či lidé okolo nás představovali. V některých situacích reagujeme zkrátka jinak, než se všeobecně sluší. Vadí nám to v ...

92%
PŘEDCHOZÍ  PŘEDCHOZÍDALŠÍ  DALŠÍ
Počet komentářů: 0
posledni komentare  "Emoční inteligence (6) - Smutek a radost"
nejlepsi clanky
Šest velkých chyb při svádění

V tomto článku se budeme zabývat šesti zásadními chybami v procesu seznamování. Tyto chyby jsou ...
dots
Na co ženy myslí při sexu

Také občas přemýšlíte, co se asi honí v hlavě té usměvavé krásce ze zadní ...
dots
Balení na ulici (40)

Lucka, 20 let, Studentka Další video s Kubou v hlavní roli. V létě jsme byli s Kubou v knihovně a cestou na tramvaj (v ...
dots
nejlepsi videa
play
Lenka: Na ulici telefon nedávám

Shlédnuto: x | Komentářů: 8
dots
play
Důvěrně (4) Seznamování

Shlédnuto: x | Komentářů: 17
dots
play
Martina: Jsem v sexu pro každou špatnost

Shlédnuto: x | Komentářů: 10
dots
prave leti
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20mu%C5%BEe%20diskuze.gif Feromony pro muže 1,5 ml

Vysoce koncentrovaný feromon vyrobený v ČR speciálně pro České muže. Náš Feromonový ...

Naše cena: 890,- Kč
Původní cena: 1100,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20%C5%BEeny%20Andro%20vita.gif Feromony pro ženy

Při našem testování nám tento feromon určený pro ženy vyšel jako jediný skutečně ...

Naše cena: 870,- Kč
Původní cena: 1000,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Velk%C3%BD%20penis%20jak%20zvet%C5%A1it.gif Malý penis? Vyřešeno!

Andro-penis získal Evropskou atestaci CE, je klasifikován jako zdravotní pomůcka 1.typu.

Naše cena: 1800,- Kč
Původní cena: 2315,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Sexy kočka v každou chvíli

Erotické prádlo pro radost nebo dárek. Luxusní značkové za šokující cenu..

Naše cena: 340,- Kč
Původní cena: 660,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Jak sbalit holku, nebo ženu? Návod..

Nevíte jak oslovit a o čem se bavit? Pozor na některé chyby!

Naše cena: 300,- Kč
Původní cena: 400,- Kč
dots
RSS Svadeni.cz, server o seznamování, svádění a balení
Copyright © 2006 - 2018 Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama | Podmínky používání | Podpořte svadeni.cz | Spřátelené weby | RSS | Mapa stránek
Designed By: BPstyle - Graphic studio
Created By: Jaroslav Poliak