Radost může zatemnit rozum

Každý člověk rád prožívá pozitivní emoce. Malé dítě má radost z dárků na Vánoce, my máme radost po první zdařilé schůzce s opravdu krásnou ženou. Jenže málokdo si uvědomuje, že přílišná radost v sobě skýtá nebezpečí.

Je radost nebezpečná? 

„Radost se v literatuře věnované emocím příliš nevyskytuje. Možná proto, že je vnímána spíše pozitivně. Někdy se říká, že „šťastní lidé nejsou zajímaví“. Vědci se o radost zajímají méně možná z toho důvodu, že její projevy nemají pro člověka ani pro jeho vztahy s okolím negativní důsledky. Přesto radost vyvolává podobné fenomény jako ostatní základní emoce. I ona se projevuje fyziologickými změnami: srdce se rozbuší, člověk cítí lehkost… Ve vztazích může radost vést k většímu uvolnění, člověk je shovívavější k druhým, nikdy si je dokonce idealizuje… ovšem jen dočasně! Riziko (relativní) se v tomto posledním případě může skrývat v tom, že se sníží práh ostražitosti, člověk začne jednat impulzivně, neuvažuje o účinku svých slov nebo rozhodnutí pojatých pod vlivem mentálního nadšení.

Radost: Podle jedné studie publikované ve Spojených státech v roce 2000 je sedmnáctkrát méně prací zabývajících se pozitivními emocemi než těch, které jsou věnovány emocím jako strach, hněv či smutek (zdroj: „subjective emotionál well being“ in Handbook of emotions).

Příklady

Šimon prožívá euforii. Právě úspěšně zvládl praktické zkoušky na řidičský průkaz a odjíždí vyzbrojen tímto vzácným dokladem. Usmívá se a zvesela vykračuje.

Chce se dostat co nejdřív domů, aby se mohl hned vrhnout k telefonu a oznámit tu zprávu rodičům a přátelům. Je mu do zpěvu, chtěl by se s celým světem podělit o své nadšení.

Alena je šílená radostí. Byla přesvědčená, že se o ni muži nezajímají, a před týdnem potkala jednoho, s kterým už zůstane „nadosmrti“, jak věří. Je bláznivě zamilovaná a nedokáže se soustředit na práci. Myslí jen na něj a sní o svém novém životě. Je ochotna změnit kvůli němu úplně všechno. Ani trochu si nevšímá některých „detailů“, který by se jí za normálních okolností nelíbily. Každý okamžik prožívá s radostí.

Po půl roce marného hledání našel Alan konečně práci. Tedy je to zatím jen na dobu určitou, ale to je lepší než nic. Je velmi nadšený, přijímá všechny úkoly, které jsou mu svěřeny, i když neodpovídají pracovní náplni, kterou mu slibovali. Kolegové se na něj dívají skrz prsty a vypadá to, že na něj přehazují všechny neobyčejné činnosti. Alan má takovou radost, že našel konečně práci, že během prvních dnů nevěnuje mnoho pozornosti tomuto chování, které považuje za dočasné. „To se změní, až mě lépe poznají,“ tvrdí.

V těchto třech krátkých příbězích si hned všimneme, že se jejich hrdinové chovají, jako by byli v jakémsi změněném stavu. Jsou pohlceny svou emocí a zajímá je jen pozitivní stránka věci. Jako by radost narušovala schopnost kritického uvažování. Takové okamžiky v životě jsou velmi důležité pro duševní rovnováhu člověka.

Ovšem taková radost, která má v sobě poněkud iracionální prvek, skrývá možnost, že dojde k velkému zklamání a prudkému obratu situace. Například Alan by se mohl začít cítit jako „trouba“ nebo „otrok“. Alena zase, pokud se její vztah nevyvine, jak si představovala, může mít pocit, že „všechno obětovala muži, který si to vůbec nezasloužil“.

Radost stejně jako jiné emoce se projevuje také na fyziologické úrovni. Zářivý úsměv svítí na tváři, chůze je živá, křepká. Dítě radostí poskakuje, dospělí se do hopkání pustí jen zřídka – podle prostředí a kontextu. Radostný člověk si pohvizduje nebo notuje nějakou písničku. A někdy, při skutečně silných okamžicích (setkání s drahou bytostí po velmi dlouhém odloučení, velké vítězství ve sportu apod.), se intenzita prožívané emoce projeví slzami.“(1)

Umění prožívat emoce

Umíte ovládat své emoce nebo ony ovládají vás? V dnešní době přední psychologové zjišťují, že emoce hrají v našem životě nezastupitelnou roli, možná dokonce vyšší, než inteligence. Schopnost umět odhalit emoce a pracovat s nimi se postupně stává velmi nezbytnou v každodenním životě. Kniha Umění prožívat emoce vás provede světem vašich emocí, jejich projevů a interakcí s ostatními. Publikaci ocení všichni, nejvíce však bude užitečná lidem s vysokými ambicemi či společenským postavením.

(1) ARRIVÉ Jean-Yves: Umění prožívat emoce. 1.Vyd., Praha: Portál 2004. 200 s. ISBN 80-7178-828-7. s. 29 - 31

Komentáře