Řeč těla (5) - Nuda a hodnocení

Již víme, že ruku ve spojitosti s obličejem většinou neznamená nic dobrého. Abychom však rozeznali, co si daný člověk skutečně myslí, je potřeba rozlišovat mnohdy podobná gesta. Tak co? Nudí se, nebo vám dává najevo, že jste blbec?

Poznáte, že se s Vámi lidé nudí? 

Projev nudy

Nudu poznáte vcelku jednoduše – nudící se člověk si podpírá hlavu. Podle míry znudění si nejdříve opře bradu o palec, posléze a pěst. Vrcholem znudění je ruka na tváři. Už jen zavřít oči a ponořit se do říše snů.

Projevy nudy můžete pozorovat, když ženě nedáváte dostatek podnětů. Typickým příkladem je rande, kdy sedíte naproti sobě. Vy povídáte nějakou historku a žena se snaží předstírat, že jí to baví. V momentě, kdy si palcem začne podpírat bradu, však již dává najevo, že ji vaše povídání ve skutečnosti nezajímá. Jakmile to dává najevo, je třeba historku co nejdříve ukončit nebo jí nějak „okořenit“. Pokud je historka součástí vaší strategie, jednoduše na chvíli přestaňte a zeptejte se jí: „Co ty na to?“ Je však důležité, zeptat se včas. Když to uděláte pozdě a žena již bude velmi znuděná, nebude se chtít ani zapojit.

Jestliže si žena podpírá bradu či tvář již delší dobu, a vy jí nemůžete z takového rozpoložení dostat, je třeba posunout se co nejdříve jinam. V takovém případě hraje roli skutečně každá vteřina, neboť její zájem postupně mizí.

Co když žena během schůzky začne bubnovat prsty nebo klepat nohou? Všichni si jistě na tyto signály vzpomínáme z dlouhých sezení, kdy už jsme nevěděli, čím jiným se zabavit. Tyto signály kupodivu neznamenají nudu ale nervozitu. Samozřejmě spolu obě tyto věci dost úzce souvisí, ale přece jen se vyplatí mezi nimi rozlišovat.

Stejně jako u nudy i u nervozity platí, že je třeba co nejdříve zasáhnout pro zachování dobrého výsledku. Zatímco u nudy jsme měnili téma, u nervozity se ženy zeptáme, jestli nám nechce říci vlastní názor. Taktéž je možné, že žena potřebuje na záchod. Příčin opět může být více, například má žena ještě něco domluveného, a bojí se, že to nestihne. Opět platí, že když se vám nepodaří projev nervozity rozptýlit, raději s ní jděte jinam.

Obecně platí, že při sezení se ženy nudí daleko častěji, než když s ní někam jdete. Při chůzi se musí kromě vašich slov soustředit také na kroky, takže jí to zabaví mnohem více. V konečném důsledku tak můžete být zábavným společníkem na procházce, ale nudným patronem v kavárně.

Negativní hodnocení

Jak poznáte, že žena zaujímá k obsahu vašich slov negativní hodnocení? Může to dávat najevo specifickým postavením ruky, kdy má ruku zatnutou v pěst, kterou opírá o tvář. Ukazovák je při tom vztyčen nahoru (zkuste toto gesto udělat před zrcadlem).

Gesto může mít několik podob, ale vždy je u něj jeden společný prvek – vztyčený ukazovák, který konči přibližně ve třetině až polovině ucha. Někdo vůbec nemusí mít ruku zatnutou v pěst, ale vztyčený ukazovák vždy zůstává.

Pokud negativní postoj zůstává delší dobu, můžeme se přenést do jiného již známého gesta – dotyčná si začne třít oko nebo se zlehka začne dotýkat prostoru kolem oka.

Poznáte-li na ženě negativní hodnocení, záleží na vašich záměrech, co s tím uděláte. Pro nás svůdníky nemusí být negativní hodnocení pouze na škodu – vezmeme-li si například případ, že žena toto gesto udělá po našem škádlení, znamená to, že naše slova padla na úrodnou půdu. Zkratovali jsme její obranný systém, protože ona si teď opravdu nemyslí, že jí chceme sbalit. V tuto chvíli již máte téměř jistotu, že se můžete přesunout do další fáze.

Na rande je negativní hodnocení větší problém, zvláště pokud přetrvává. Opět platí to, co jsem psal již 2x výše – nevíte-li si rady se špatnými signály od ženy, změňte místo.

Nuda versus zájem

Nuda se často plete se zájmem. Je to tím, že oba signály jsou si dosti podobné. Zájem je totiž jedna z mála kladných věcí, která se může vyjádřit gestikulací okolo obličeje.

  • Když ženu zajímá to, co povídáte, začne se zlehka dotýkat tváře. Rozdíl mezi zájmem a nudou spočívá v tom, že při nudě se žena o ruku opírá. U zájmu se tváře lehce dotýká.
  • Když ženu zajímáte vy, tak si podepře obličej oběma rukama. Může je mít spojené či překryté, to je vcelku jedno. Obvykle toto gesto doprovází „psí pohled“ s rozšířenými zorničkami.

Vím, že popsané gesta jsou dost náročná na odlišení. Proto vám doporučuji, abyste několik následujících dní pozorovali lidi ve vašem okolí a interpretovali si jejich náladu. Brzy zjistíte, že to není nic těžkého.

Komentáře