Svadeni.cz | Emoční inteligence (2) - Reakční systém | Jak sbalit muže a ženu, E-shop, feromony, afrodisiaka
Shop

Emoční inteligence (2) - Reakční systém

Emoce byly dlouhou dobu považovány za něco, co v moderní společnosti nemá místo a je třeba to potlačovat. Jak se ale prohlubovaly naše znalosti lidského jednání, zjistilo se, že emoce v něm hrají nezastupitelnou úlohu. Nelze je potlačit. Pokud se o to budete snažit, přinese vám to spíše problémy než užitek.

Smiřte se se svými emocemi! Tak by mohlo znít základní poselství dnešního článku. Uvědomte si, že vaše prožívání ve všech směrech ovlivňují emoce. Vytváří rámec, prostřednictvím kterého se díváme na svět. Velkou část 20. století jsme vynášeli do výšin rozum a emoce se snažili potlačit. Jenže, jak uvádí mimo jiné B. Fay, objektivní reality (tj. světu bez emocí) prakticky nelze dosáhnout.

Základní úloha emocí

Emoce nám pomáhají v našem odhadování okolí a rozhodování. To je jejich základní úloha. Oproti rozumu, který se snaží v podstatě o totéž, mají emoce jednoznačnou výhodu – rychlost. Vývojem jsme získali velmi složitý a propracovaný reakční systém. Však si vzpomeňte, jak rychle jste zareagovali, když vás posledně někdo vylekal. Uvádí se, že reakční doba negativních emocí je asi 120 milisekund. Tento systém i dnes zvyšuje vaše šance na přežití.

Významnou roli hrají emoce ve třech oblastech:

 1. Pomoc v životu nebezpečných situacích. Jak jsem již zmínil, emoční reakce je mnohem rychlejší než rozumová. Podle situace se můžeme bránit buď vyhnutím, útěkem, strnutím, útokem či obranou.
 2. Plánování a rozhodování. Pokud něco plánujeme, cítíme při představě alternativ různé emoce. Ty nám pak pomáhají vybrat tu správnou. Nebo také tu špatnou, pokud příliš přemýšlíme nad tím, zda ženu oslovit nebo ne.
 3. Komunikace. Zde se opět dostáváme k řeči těla. Naše naladění, ale i postoj k protějšku se u většiny lidí promítá do řeči těla. Druhá strana pak vše pochopitelně vnímá. Úplně přesně to ale bohužel nefunguje a často dochází k dezinterpretacím. Ženy mají v tomto bodě většinou výhodu.

Ach ty emoce...Emoce vždy cítíte v konkrétním okamžiku, a to i když přemýšlíte o budoucnosti. Tedy pokud budete přemýšlet o svém obtížném vystoupení, které máte za týden, pravděpodobně se vás zmocní úzkost již nyní. To nám dává možnost s onou emocí pracovat, k čemuž se dostaneme později. Nyní je pro nás důležitá klasifikace emocí.

Různí lidé cítí stejnou situaci různě. Je to tím, že již od útlého dětství si náš mozek zaznamenává všechny situace, do kterých jsme se dostali, a přiřazuje k nim určité emoce. Takto klasifikované prožitky nám pak umožňují velmi rychle reagovat a orientovat se v okolním světě. Proces probíhá nevědomě, na dané zážitky si vůbec nemusíme vzpomínat (nebo je můžeme vytěsňovat a potlačovat, pokud byly velmi nepříjemné). Emocionální stopa je však vždy přítomna, a pokud se dostaneme do podobné či stejné situace znovu, mozek danou emoci vyvolá.

Nyní se vrátíme k úzkosti z vystoupení. Existují lidé, a není jich málo, kteří sice také prožívají nervozitu při vystoupení na veřejnosti, ale jejich touha či radost ze sebeprezentace je mnohem silnější. Ve výsledku se tedy na své vystoupení těší. Prací se svými emocemi můžete docílit stejného výsledku. Spousta negativních emocí omezujících vás v rozletu lze odbourat, když víte, jak na to.

Zpracování a prezentace emocí

Klíčem k uvědomění si svých emocí a schopnosti s nimi pracovat je rozlišení na tzv. „low road“ a „high road“ zpracovávání emocí.

„Low road“ je prvotní rychlé zpracování, které má na starosti jádro mozkového kmene, amygdala a limbický systém. Je to plně automatizovaný proces, který rozhodně nechceme měnit.

„High road“ je myšlenkové zpracování emocí, o které se stará mozková kůra. Evolučně je mladší, než „low road“. V podstatě bychom mohli říci, že zpracování „high road“ doplňuje a ovlivňuje prvotní hodnocení. Za to, že nemrštíme kamenem po hlučném sousedovi, přestože jsme vzteky bez sebe a máme na to obrovskou chuť, může právě „high road“ zpracování.

Uvědomme si tedy, že nelze zabránit tomu, aby v nás nějaký podnět vyvolal reakci. Můžeme ale ovlivnit, jak s touto reakcí naložíme. Základní nástroje, jak se svými emocemi zacházet, jsme při tom dostali v dětství. Identifikovali jsme jednotlivé emoce pomocí pojmenování lidí v okolí („Vidím, že máš z toho dárku radost.“) a zároveň jsme se naučili pocity přiměřeně vyjadřovat dle konkrétních situací. Projevy můžeme zesilovat, zeslabovat, neutralizovat či zamaskovat.

 • Emoce zesilujeme, pokud z toho máme nějaký prospěchu (byť sociální). Malé dítě předstírá radost z dárku, o který nestálo, žena předstírá něco jiného.
 • Zeslabujeme nejčastěji zlost, a to z toho důvodu, že by nás za plné projevení mohl stihnout trest (vyhazov z práce, rozchod s přítelkyní, žaloba od souseda trefeného kamenem…).
 • Neutralizace je typická pro Japonce. Její podstatou je, že emoci vůbec nedáme najevo.
 • Zamaskování je zase typické pro nás. Jednu emoci nahradíme jinou. Cítíme hněv, ale raději se usmíváme
Související články...

  Feromony a zkušenosti uživatelů
  Feromony, které se v poslední době staly synonymem pro úspěch, přitahují stále větší pozornost. Důkazem toho je neustálý nárůst objednávek v sex-shopu webu Svadeni.cz. Připomeňme jen, že tento sex-shop se jako ...

  testovane
  Androvita: Silná ženská zbraň
  Zatímco muži se snaží balit, ženy používají vábničky, aby muže přilákaly. Jednou z takových ženských vábniček je vůně, s jejíž pomocí dokáže žena spolehlivě zaujmout. Když se do vůně navíc ...

  Emoční inteligence (1) - Změna ...
  Představujeme vám nový seriál, ve kterém se budeme zabývat jednou z nejdůležitějších součástí našeho života – emocemi. Jak dokazují výzkumy i denní praxe, schopnost efektivně ovlivňovat svůj ...

  Emoční inteligence (3) - První výzva
  Již víme, že emoce jsou součástí našeho rozhodování. Ovlivňují naše každodenní činnosti, prezentujeme je navenek. Nicméně Češi obecně neumí s emocemi nakládat efektivně. Podíváme se, ...

84%
PŘEDCHOZÍ  PŘEDCHOZÍDALŠÍ  DALŠÍ
Počet komentářů: 3 (poslední ze dne 12. 1. 2011 19:39:09)
posledni komentare  "Emoční inteligence (2) - Reakční systém"
deliqat 12.01.2011 09:38
12.01.2011 19:01
Re: 12.01.2011 19:39
Číst vybrané  |  Číst všechny  |  Přidat názor
nejlepsi clanky
Šest velkých chyb při svádění

V tomto článku se budeme zabývat šesti zásadními chybami v procesu seznamování. Tyto chyby jsou ...
dots
Na co ženy myslí při sexu

Také občas přemýšlíte, co se asi honí v hlavě té usměvavé krásce ze zadní ...
dots
Balení na ulici (40)

Lucka, 20 let, Studentka Další video s Kubou v hlavní roli. V létě jsme byli s Kubou v knihovně a cestou na tramvaj (v ...
dots
nejlepsi videa
play
Lenka: Na ulici telefon nedávám

Shlédnuto: x | Komentářů: 8
dots
play
Důvěrně (4) Seznamování

Shlédnuto: x | Komentářů: 17
dots
play
Martina: Jsem v sexu pro každou špatnost

Shlédnuto: x | Komentářů: 10
dots
prave leti
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20mu%C5%BEe%20diskuze.gif Feromony pro muže 1,5 ml

Vysoce koncentrovaný feromon vyrobený v ČR speciálně pro České muže. Náš Feromonový ...

Naše cena: 890,- Kč
Původní cena: 1100,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20%C5%BEeny%20Andro%20vita.gif Feromony pro ženy

Při našem testování nám tento feromon určený pro ženy vyšel jako jediný skutečně ...

Naše cena: 870,- Kč
Původní cena: 1000,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Velk%C3%BD%20penis%20jak%20zvet%C5%A1it.gif Malý penis? Vyřešeno!

Andro-penis získal Evropskou atestaci CE, je klasifikován jako zdravotní pomůcka 1.typu.

Naše cena: 1800,- Kč
Původní cena: 2315,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Sexy kočka v každou chvíli

Erotické prádlo pro radost nebo dárek. Luxusní značkové za šokující cenu..

Naše cena: 340,- Kč
Původní cena: 660,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Jak sbalit holku, nebo ženu? Návod..

Nevíte jak oslovit a o čem se bavit? Pozor na některé chyby!

Naše cena: 300,- Kč
Původní cena: 400,- Kč
dots
RSS Svadeni.cz, server o seznamování, svádění a balení
Copyright © 2006 - 2018 Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama | Podmínky používání | Podpořte svadeni.cz | Spřátelené weby | RSS | Mapa stránek
Designed By: BPstyle - Graphic studio
Created By: Jaroslav Poliak