Ženské sebevědomí

Sebevědomí ženy se skládá ze dvou základních pilířů. Jedním z nich je vzhled, druhým je postavení ve společnosti. Právě vzhled je to, na co nejvíce žen sází. A tak si hlídají postavu, líčí se, mají výčitky svědomí při návštěvě restaurace. Muži nad tím zpravidla pouze kroutí hlavou.

Bráníte to co vás dělá sebevědomými?

Ženy jsou již ve své podstatě předurčeny k tomu, aby své sebevědomí budovaly na svém vzhledu. Vývoj v nich zakódoval informaci, že právě krása je tím důležitým měřítkem pro úspěch v životě. Krásná žena si může vybírat z většího množství partnerů, má vyšší šanci na spokojený život.

Dnešní ideály krásy tento trend pouze podporují. Podívejte se někdy na ženské časopisy. Modelky smějící se z obálek vyzývají ženy k tomu, aby si žena koupí onoho zázračného magazínu také ukrojila část krásy.

Krása je jednoduchá. Nepotřebujete kvůli ní strávit roky na škole, nepotřebujete se kvůli ní příliš duševně namáhat. Stačí vědět, jak se správně líčit, jak se vyzývavě obléci a jak účinně zpevňovat určité tělesné partie. I když, nebudeme si nic namlouvat, spousta žen raději nasadí nesmyslnou dietu, než by pravidelně cvičila.

Krása ženě pomáhá v životě. Zaručuje jí kladnější přijetí u mužské části společnosti. Muži jsou na krásnou ženu milejší, zajímají se o ni, pomáhají jí. Být krásná je ideálem většiny žen. Právě proto modelky vzbuzují mezi ženami tolik závisti.

Ženské sebevědomí je postaveno v prvé řadě na vlastním vzhledu ženy a na jejím srovnávání se vzhledem ostatních žen. Zjistilo se, že ženy s vysokým sebevědomím hledají na krásnějších ženách chyby. Když vidí cizí ženu, která je na první pohled krásnější, než jsou ony samy, zaměří se v prvé řadě na její nedostatky. „Vidíš jí? Ta se příšerně ohákla!“ „Teda, ta má frňák jak skobu.“ Také vám to připomíná bulvární plátky?

Jestli jste si někdy všimli, že vaše kamarádka či přítelkyně má tendenci pomlouvat ženy, které jsou krásnější než ona, nemějte jí to za zlé. Je to zkrátka trik, který používá její sebevědomí.

Buďme upřímní. Když pojedete na dálnici ve své milované Felicii a předjede vás Porsche, také budete na onom autě hledat v první chvíli chyby. „Jen si jeď za svých 20 litrů na 100 kilometrů. Já si vítr v peněžence neudělám.“ Tento trik používají i muži, ale ne na tělesný vzhled. Ten totiž u mužů není na prvním místě ve vytváření sebevědomí.

Vraťme se nyní k ženám. Vymezení jejich sebevědomí i za cenu pomlouvání ostatních žen je důležité. Když má žena s tímto problém, což se projevuje především u žen v pubertě, vnímá své tělo negativně. Žena není sebevědomá, je náchylná k citovým zraněním, často má potíže s příjmem potravy (ať již anorexii či bulimii).

Je to zajímavé, ale ženy až na výjimky nedokážou vnímat svoji postavu a celkovou vizáž vzhledem k ostatním ženám neutrálně. Buď jsou sebevědomé, a v tom případě své nedokonalosti přehlíží, zatímco na ostatních je hledají, nebo nejsou sebevědomé, a v tom případě na sobě pouze vidí nedostatky a ostatní ženy vnímají jako mnohem krásnější (bez ohledu na to, že to mnohdy není pravda).

Má-li žena svůj vzhled vnímat ve srovnání s ostatními ženami neutrálně, musí mít určitý nadhled. Ten může získat tak, že své sebevědomí přesune na druhý pilíř, na sociální postavení.

Vrátím se zde ještě na chvíli zpět ke vzhledu: Důvod, proč se ženy parádí, proč chtějí být nejkrásnější na světě, spočívá mimo jiné také v šanci získat sociální postavení. Modelky či ženy vlivných mužů bývají velmi krásné. Žena tak hledá cestu, jak se prostřednictvím vzhledu vyšplhat výše ve společenském žebříčku.

Sociální postavení žena získá především usilovným studiem na vysoké škole a následným uplatněním v prosperující organizaci. V této organizaci si jí lidé budou vážit dle jejích výkonů, nikoli podle vzhledu. Proto postavení ve společnosti dostane přednost před vlastním vzhledem.

Když se poté jednoho dne sejdou tři bývalé kamarádky ze základní školy, ta nejúspěšnější si řekne, že se v životě dostala nejdále, ta nejkrásnější si řekne, že na ni ani jedna s žen v kráse nemá, a ta třetí si řekne, že jsou obě předchozí „vypatlané“. Každá v zájmu zachování svého sebevědomí.

Komentáře

?
 od autora plavcik

    precetl jsem to uz po druhe, ale asi mi stale neco unika...

    Reaguj na tento komentář
    Re: ?
     od autora RaShCZ

      Co? Účel článku? V podstatě jsou tři:

      1) Pokud ses nad tím zamyslel, tak teď už víš, jaké ženy jsou sebevědomé a proč. Takže teď už dokážeš rozluštit, proč si tvoje holka neustále stěžuje na svoji postavu nebo proč pomlouvá druhé ženy.

      Jestli chceš ženám rozumět, a zvláště v dlouhodobém vztahu je to hodně ceněné, tak pochopení projevů ženského sebevědomí by mělo být samozřejmostí.

      2) Nabízí se tu pěkné srovnání mezi ženským a mužským sebevědomím, které jsem již popsal v článku uvedeným mezi souvisejícími.

      3) Na tento článek budou brzy navazovat další dva články, ve kterých pochopení ženského sebevědomí hraje podstatnou roli.

      Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora 1.MAJ

    "Sociální postavení žena získá především usilovným studiem na vysoké škole a následným uplatněním v prosperující organizaci."
    Jezis, u tohohle me zamrazilo.

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      Problémy s emancipací? [S04]

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re:
       od autora 1.MAJ

        Nn, spis problem se socialnim programovanim "dobre se uc, pilne se uc, at ses chytrej/a hoch/slecna a najdes si dobrou praci!"
        Brrr [S09]

        Reaguj na tento komentář
        Re: Re: Re:
         od autora RaShCZ

          Nenáviděné, leč pravdivé. [S04]

          Reaguj na tento komentář
          Re: Re: Re: Re:
           od autora ax

            Ono to vůbec ani nemusí být o vysoké škole, na tu zdaleka nemá každý. Ale je to o tom mít nějaký cíl a k němu směřovat (a o tom, co za cíl to vlastně je, jestli je nějak smysluplný a něco přináší). Ono pokud je holce 14 a jako smysl života má momentálně dělat disco girl, matlat si ksichtík, nechat se zvát od kořenů, tahat z nich prachy a mít srandu z toho, jak jsou blbí, dá se to celkem pochopit, puberta je sfiňa. Pokud jí to ale včas nepustí a nenaučí se něco jiného, krása časem opadne (a u pařmenek zásadně dřív), a dotyčná bude moci leda tak jít vytírat hajzly, neb místo disco girl obsadí nějaká jiná. Popsaný případ je samozřejmě extrém, ale principielně to tak funguje, ono je ve 30 často pozdě bycha honit a fňukat, co jsem kdysi měl dělat, hrát musí člověk s kartama, co má v ruce a ne vzpomínat na žolíky, které vyházel už před 10 lety...

            Reaguj na tento komentář
            Re: Re: Re: Re: Re:
             od autora Klára

              Nelze opomenout velmi významný vliv a způsob výchovy ze strany rodičů. Někdo bývá zvýhodněn právě tím,že se mu dobrých rad a dobrého nasměrování dostává včas! právě od moudřejších rodičů.Pak stačí jen to nějaké jakési "nakopnutí",uposlechnutí rad a život se může vyvíjet lepším směrem,byť by se za jiného přístupu ze strany rodičů takhle nevyvíjel.

              Reaguj na tento komentář
              Re: Re: Re: Re: Re: Re:
               od autora ax

                Ano, tohle je také dost velký průser dnešní doby, chybějící vzory a příklady, a k tomu také vysoká rozvodovost. Oboje to generuje o to víc vzorců špatného chování a horších mezilidských vztahů, a zase ještě větší rozvodovost. Mimo jiné.

                Komu se tak dostane dobrých rad a vhodného nasměrování, je na tom s odstupem času zpravidla lépe než rozmazlený spratek, co mu rodiče k osmnáctinám nadělili auto a byt, ale jinak má v hlavě prázdno a s nikým nevyjde.

                Reaguj na tento komentář
                Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
                 od autora Klára

                  Všímám si,že máš rád extrémní případy a jejich kombinace - v osmnácti auto a byt a k tomu ještě nutnost prázdné hlavy a neschopnosti vycházet s lidma :-) Že by ti přebral nějakej takto vychovávanej frajírek v mládí holku ??? :-)))

                  Reaguj na tento komentář
                  Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
                   od autora ax

                    Ani ne, už jen kvůli tomu, že má cílová skupina a její preference je absolutně odlišná od té, který by se s takovými navzájem mohla nějak zajímat. Nadto, pokud by náhodou už, tak když se holka nechá přebrat, vztah zřejmě za nic nestál, tak co se kvůli tomu vztekat, spíš je třeba si příště líp vybrat.

                    Ano, mám rád extrémní příklady, na nich se to totiž nejlépe vysvětluje. Samozřejmě že v životě to je málokdy vyhrocené, spousta případů je tak nějak mezi, ale jednotlivé tendence v tom vidět jsou. Tohle, o čem jsem psal, třeba hezky bylo vidět na začátku VŠ - nahrnulo se tam celkem dost podobných týpků, které tam poslal papínek, jenže neměli žádnou motivaci, nemuseli se o nic snažit, když vlastně všechno měli a dostali zadarmo, a poměrně záhy z té školy pomizeli. Jistě nejen oni, ale ta tendence v tom byla vidět celkem hezky...

                    Reaguj na tento komentář
                    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
                     od autora Klára

                      A proč tedy nezmínit další extrém- vždyť kolik týpků muselo jít třeba jen na učební obor/byť měli výborný prospěch/,aby pak mohli co nejdříve jít pracovat,protože je pápínek nebyl ochoten vydržovat na studiích.Takoví jsou na tom taky biti.
                      A pak se najdou tady takový týpci,kteří v diskuzi píší,že by nemohli chodit třeba se servírkou,poněvadž zřejmě předpokládají nízkou inteligenci anebo holt jim jen chybí ten titul před jménem.Taky extrém a v podstatě i povrchnost v posuzování lidí.

                      Reaguj na tento komentář
                      Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
                       od autora ax

                        S tím, jak někdo musel "jen" na učební obor to nebývá tak horké, zvlášť ve zdejším socialismu ne. Je tu spousta lidí, co v téhle situaci byli nebo jsou a školu normálně vystudovali nebo studují, a přitom se zároveň uživí. A dost často je to pro ně naopak o to větší motivace. Takže tenhle extrém moc neberu. Stejně tak když už někdo neměl odvahu se do toho pustit hned, má tu šanci při práci, byť je to po nějaké pauze o to těžší. Ale zase je to o a) schopnostech, b) motivaci. Možnosti jsou na to u nás dost velké. O titulu to není vůbec, ten sám o sobě nic nezaručuje (jo, vlastně ano, ve státní správě lepší tabulky při nástupu). A co se týče povrchnosti, už jsem někde psal, že hodně dám na to, jak kdo působí konkrétně, i když říkám o celé skupině něco obecného a typického. Jde jen o to, jak moc typické znaky ty jednotlivé skupiny vykazují, kolik je mezi nimi bílých vran a jak snadno jsou poznatelné...

                        Reaguj na tento komentář
                        Bez nadpisu
                         od autora Klára

                          Jenže mladý člověk na základce, v 15 letech,kdy se má rozhodnout co dál,tak často dá na rozhodnutí rodičů. A pokud rodiče nemají vztah ke vzdělání a dítě nijak netlačí na střední školu,pak se přijme učňák. Dělat školu při práci-to se snad vyplatí jen vysokou,poněvadž zvláště kluci,co si při práci udělají střední,se nijak výrazněji a lépe díky tomu neuplatní.
                          Titul zaručuje i blbcovi oslovení např. pane inženýre,pane doktore..samozřejmě od lidí,kteří neměli možnost poznat jeho skutečnou inteligenci :-)

                          Reaguj na tento komentář
                          Re:
                           od autora ax

                            No, dělat školu jen kvůli oslovení pane inžinýre nebo pane dochtore mi přijde jako nic moc investice :)
                            U učňáků a dělnických profesí pak jde ani ne tak o to dodělat si maturitu (i když dost těch schopných si ji dodělá), jako spíš o celkový přístup, zda se někam rozvíjet nebo skončit jen u toho, co se nezapomnělo z učňáku, lahváče, kanape a tv nova. Ti první, co chtějí dále rozvíjet a aspoň chytat nové technologie a postupy, když už nic jiného, se pak celkem často osamostatní, založí si vlastní firmu, dělají na živnosťák atd. A to je taky rozvoj, i když nemaj maturitu. Ostatně s řadou takových lidí "dělnických" profesí se znám a jsou mi mnohem bližší než leckterý manažér... to jen tak na okraj, že nesortuju lidi podle má titul/nemá titul, to měřítko je úplně jinde.

                            Reaguj na tento komentář
          Re: Re: Re: Re:
           od autora Archeopteryx

            S tím bych poněkud polemizoval. Vzdělání a píle (bohužel) nejsou ani nejsnazším ani zaručeným zdrojem sociálního postavení. Majetek, moc a sláva (pilíře sociálního statutu) se dají efektivněji pořídit jinak, jen mít na to koule a dostatečně ostré lokty, no a když je pro image potřeba titul, dá se přeci koupit :-):-( Čímž ovšem nechci roli vzdělání vůbec hanět a podceňovat. Naopak apeluju na všechny rozumné lidi toužící po plnohodnotném a naplněném životě, ať se vzdělávání a všestrannému sebezdokonalování intenzivně věnují. Jejich výsledky jim sice nejspíš nepřinesou uznání u většinové masy povrchních blbců, ale ale aspoň mezi sobě rovnými jim to sociální status jistě dodá, plus jako bonus kvalitní sebeuspokojení.

            Sociální postavení není dáno pouze tím co člověk sám dokáže, ale též tím jak se narodí (původ a rodinné zázemí). Což je neovlivnitelné ale bohužel značně determinující. Odpradávna lidé využívali partnerské vztahy jako prostředek ke společenskému vzestupu. U žen to funguje docela běžně, u mužů to je obvyklé méně.

            Reaguj na tento komentář
            Bez nadpisu
             od autora buddy

              Archeopteryx: no, řekl bych to tak, že když člověk "na to nemá koule a dostatečně ostré lokty", tak vyšší vzdělání pomůže se mít alespoň jakštakš dobře. Ten, kdo ale v dnešních praktikách umí chodit a má žaludek nacokoliv, žádné školy nepotřebuje a limity výše jeho majetku a společenského postavení jsou dány jen tím čeho všeho je schopen...

              Pokud jde o využití partnerského vztahu jako prostředku ke společenskému vzestupu...Jo, ženy toho využívají častěji než muži...na druhou stranu pokud chce ženská dosáhnout sama vyššího spol. postavení, musí i v dnešní době pro stejnou výši udělat obvykle mnohem víc než chlap...

              Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora buddy

    No, tak pak nezbývá nic jiného než si hledat holku s jiným myšlením, než je v článku popsáno. Asi proto jsem doposavaď měl rande jen s vysokoškolačkami...[S08]

    Ale tak uplně nejlepší je to spojit dohromady...najít si krásnou, inteligentní vysokoškolačku:o) (blbý pak ale je, když už člověk takovou potká a uplně zbytečně to pokazí...to je skoro na provaz[S06])

    Mimochodem...když mě v mé vytuněné Škodůvce predjede Poršátko (ale to se zas tak často nestává...těch 70 naladěných koní když se rozvášní, trhá se afalt a Ferrari, Porsche a jim podobné kocábky uhýbají do talut[S08]), tak nepociťuju závist...spíš vztek, že žiju ve společnosti, kde si ty 2, 3, 4 atd. mega může dostatečně drzej člověk beztrestně nakrást...[S01]

    Reaguj na tento komentář
ohledně felcia vs porsche
 od autora HoN

    Přijde mi, že to srovnání felda vs porsche je na úrovni štamgastů 4. cenové. Všichni přece ví, že o spotřebě se v této cenové kategorii aut nemluví :D.

    To bylo s nadsázkou, teď vážně. Když mě něco podobného předjede, tak mě to spíše potěší a rozhodně mě to motivuje do dalšího snažení, abych si třeba něco podobného mohl dopřát také. K reakci, která je v článku, si automaticky asociuji člověka, který žádnou motivaci nemá, svůj boj vzdal a akorát remcá na okolí.
    Toť můj názor

    Reaguj na tento komentář