Svadeni.cz | Šest druhů lásky | Jak sbalit muže a ženu, E-shop, feromony, afrodisiaka
Shop

Šest druhů lásky

Když se řekne láska, každému z nás se vybaví nějaký pocit. Jak se však ukazuje, tento pocit rozhodně není u všech lidí stejný. Lze rozlišovat šest druhů lásky, přičemž každé pohlaví má tendenci prožívat jiné druhy. S konečnou platností tak lze říci, že se muži a ženy nemilují stejně.

Dodnes platí, že lidé považují lásku za nejdůležitější podmínku pro vznik vztahu a podnikání dalších vývojových kroků. Sestěhování se, sňatek, založení rodiny. To vše děláme jménu lásky.

A co ta láska je? Mohli bychom jí popsat jako velmi intenzivní pocit náklonnosti k jiné osobě. Pod pojem „láska“ tak můžeme zahrnout lásku partnerskou, lásku mateřskou, ale třeba také neodkladnou touhu se s někým spářit. Jak uvádí W. Sears, existuje šest druhů lásky. V té partnerské jsou různé složky zastoupeny s různou intenzitou. Jednotlivé složky při tom v různých epochách lidstva nabývaly různých významů.

Lze rozlišovat tyto druhy lásky:

 • Éros, neboli romantická láska vyznačující se tělesnou přitažlivostí, sexuálním vzrušením, vášnivostí, extází a přáním splynout s milovanou osobou.
 • Pragma, zavazující láska. Cítíme se k partnerovi připoutaní a máme k němu závazek.
 • Mania, majetnická láska. Chceme partnera pro sebe, idealizujeme si ho a velmi žárlíme na možné ohrožení.
 • Agapé, to je obětavá láska. Jde nám především o štěstí partnera.
 • Storgé, přátelská láska založená na toleranci a důvěře.
 • Ludus, hravá láska, ve které nejde o závazek, ale výhradně o sexuální dobrodružství.

Během výzkumů v této oblasti dosahovali muži vyšších hodnot na stupnici éros, agapé a ludus, zatímco ženy na stupnici mania a pragma.

Jsme svoji navždy. :)Vysvětlení tohoto jevu je nasnadě. Muži preferují sexuální dobrodružství a vztah založený především na erotických zážitcích. Líbí se jim vzrušení a dobrodružství v těchto ohledech. Pokud již najdou ze svého pohledu ideální partnerku, přichází láska agapé, kdy se pro partnerku obětují. Účinky lásky agapé si můžete představit jako přípravu ideálního večera pro ženu, placení nákupů pro ženu, stavbu společného domu nebo třeba i snahu uspokojit partnerku v posteli.

Ženy i v dnešní společnosti často vědí, že jejich společenský status bude záviset na postavení jejich manžela. Zámožný muž je zárukou přežití pro ni i pro její potomstvo. Proto dosahují vyšších výsledků v oblasti pragmatické lásky. Jsou k partnerovi připoutány, bez něj by strádaly. A ze stejného důvodu ho chtějí pouze pro sebe. Muž, který zaopatřuje více žen, se musí své zdroje dělit, což je pro ženu nepřípustné. Proto jej chce pouze pro sebe.

Výsledek

Všimněme si, že pokud bychom v tuto chvíli nebrali v potaz nesčetné výjimky, vyjde nám modelový pár, ve kterém muž bude majetný a ochotný ženu zabezpečit, zatímco žena bude krásná, tj. mladá. Takový výsledek částečně odpovídá realitě. Pubertální dívky nejvíce přitahují starší muži, mnohdy s věkovým rozdílem i 10 a více let, u nichž se předpokládá, že budou mít dostatek zdrojů k zabezpečení rodiny. Tito muži zase oceňují mladistvé rysy dívek zaručující plodnost. V podstatě by šlo z evolučního hlediska o ideální páry, kdyby sociální faktory nepůsobily proti takovým vztahům.

Ženy, které již období puberty opustily, nepohrnou již ani svým vrstevníkem či dokonce mužem mladším. Nastoupil zde trend moderní doby, kterým je změna postavení ženy ve společnosti. V dřívějších dobách žena neměla takový přístup ke zdrojům jako muž. Dnes jej má, ale co je důležitější, zpravidla jej musí skutečně využívat bez ohledu na věk manžela.

Proč by vyspělá žena měla být s mužem, který je o 10 či více let starší, pokud jí i její rodinu nedokáže sám uživit? Odůvodnění to skutečně nemá. A tak si vyspělé ženy raději vyberou někoho ve svém věku či případně mladšího. Ten je rovněž dokáže zabezpečit, dokonce pravděpodobně i delší dobu než starší muž. A navíc u mladšího muže nedochází tak často k poklesu sexuální výkonnosti.

Postupem času tedy dochází k tomu, že se role mania a pragma jakožto výhradně ženských druhů lásky snižuje. A stejně tak i eros, ludus a agapé u mužů s jejich vývojem a vývojem společnosti ztrácí svoji intenzitu. Pravděpodobně jediná oblast vztahů, kterou toto nepostihuje, je vztah bohatý muž – mladá žena. Tam totiž skutečně dochází k naplnění evolučního psychologie, žena je dostatečně zabezpečena.

Všimněme si ještě jedné tendence. V Česku roste počet mužů vychovaných výhradně matkou. Takový muž má předpoklady tomu mít problémy s prosazováním své erotické stránky, tedy eros a ludus, což jsou hlavní části lásky v mužském podání. Má tu někdo problémy se vztahy?

Zdroj:

KARSTEN Hartmut: Ženy – muži. 1.Vyd.,Praha: Portál 2006. 184 s. ISBN 80-7367-145-X

Související články...

  Sladká vůně feromonů
  Stále více lidí se nás ptá, jak feromony ze Svadeni.cz vnímat. Názory se různí, a proto jsme udělali analýzu a test v terénu.

  testovane
  Androvita: Silná ženská zbraň
  Zatímco muži se snaží balit, ženy používají vábničky, aby muže přilákaly. Jednou z takových ženských vábniček je vůně, s jejíž pomocí dokáže žena spolehlivě zaujmout. Když se do vůně navíc ...

  moon
  Existuje ideální partner?
  Každý z nás má jistou představu o svém budoucím protějšku. Nakolik se ale naše představy blíží skutečnosti? Ovlivňuje nás tisk, televize, literatura ale taky přátelé a životní zkušenosti.

  Jak ženy vnímají polibky
  Líbání je jedna z činností, bez které si většina žen nedokáže vůbec představit vztah. V závislosti na věku ženy a jejích zkušenostech dochází postupně ke změnám ve vnímání ...

  Proč si vybíráme špatné partnery
  Také se vám už někdy stalo, že vás ve vztahu začaly rozčilovat na partnerce ty vlastnosti, kterých jste si zezačátku cenili? Líbilo se vám, jak je vaše partnerka výřečná a nyní vás z ní akorát ...

81%
PŘEDCHOZÍ  PŘEDCHOZÍDALŠÍ  DALŠÍ
Počet komentářů: 11 (poslední ze dne 26. 10. 2010 9:45:09)
posledni komentare  "Šest druhů lásky"
Doubrava PhDr 23.10.2010 10:34
pragmatická? nikolajn 23.10.2010 16:43
Re: pragmatická? 24.10.2010 12:09
HS 24.10.2010 23:09
Re: 25.10.2010 08:38
Re: Re: HS 25.10.2010 13:28
Re: Re: Re: 25.10.2010 14:26
Re: Re: Re: Re: HS 25.10.2010 14:59
Re: Re: Re: Re: Re: 25.10.2010 17:26
Re: Re: Hunter 26.10.2010 09:45
Re: HS 25.10.2010 15:13
Číst vybrané  |  Číst všechny  |  Přidat názor
nejlepsi clanky
Šest velkých chyb při svádění

V tomto článku se budeme zabývat šesti zásadními chybami v procesu seznamování. Tyto chyby jsou ...
dots
Na co ženy myslí při sexu

Také občas přemýšlíte, co se asi honí v hlavě té usměvavé krásce ze zadní ...
dots
Balení na ulici (40)

Lucka, 20 let, Studentka Další video s Kubou v hlavní roli. V létě jsme byli s Kubou v knihovně a cestou na tramvaj (v ...
dots
nejlepsi videa
play
Lenka: Na ulici telefon nedávám

Shlédnuto: x | Komentářů: 8
dots
play
Důvěrně (4) Seznamování

Shlédnuto: x | Komentářů: 17
dots
play
Martina: Jsem v sexu pro každou špatnost

Shlédnuto: x | Komentářů: 10
dots
prave leti
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20mu%C5%BEe%20diskuze.gif Feromony pro muže 1,5 ml

Vysoce koncentrovaný feromon vyrobený v ČR speciálně pro České muže. Náš Feromonový ...

Naše cena: 890,- Kč
Původní cena: 1100,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20%C5%BEeny%20Andro%20vita.gif Feromony pro ženy

Při našem testování nám tento feromon určený pro ženy vyšel jako jediný skutečně ...

Naše cena: 870,- Kč
Původní cena: 1000,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Velk%C3%BD%20penis%20jak%20zvet%C5%A1it.gif Malý penis? Vyřešeno!

Andro-penis získal Evropskou atestaci CE, je klasifikován jako zdravotní pomůcka 1.typu.

Naše cena: 1800,- Kč
Původní cena: 2315,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Sexy kočka v každou chvíli

Erotické prádlo pro radost nebo dárek. Luxusní značkové za šokující cenu..

Naše cena: 340,- Kč
Původní cena: 660,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Jak sbalit holku, nebo ženu? Návod..

Nevíte jak oslovit a o čem se bavit? Pozor na některé chyby!

Naše cena: 300,- Kč
Původní cena: 400,- Kč
dots
RSS Svadeni.cz, server o seznamování, svádění a balení
Copyright © 2006 - 2018 Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama | Podmínky používání | Podpořte svadeni.cz | Spřátelené weby | RSS | Mapa stránek
Designed By: BPstyle - Graphic studio
Created By: Jaroslav Poliak