Svadeni.cz | Investice ve vztahu | Jak sbalit muže a ženu, E-shop, feromony, afrodisiaka
Shop

Investice ve vztahu

Partnerský vztah je ve své podstatě souhrnem investic. Vzdáváme se své svobody a dáváme partnerce spoustu materiální či psychické podpory. Neděláme to samozřejmě ze své dobré vůle, na oplátku očekáváme to samé od partnerky.

Na samém počátku vztahu se seznamují dva lidé. Vyptávají se navzájem na spoustu otázek, oťukávají se. V této fázi v podstatě zkoumáme, zda je potenciální partnerka tou ženou, která je nám schopna zajistit věci, které od vztahu očekáváme. Pravděpodobně od ní budeme chtít určité vystupování, vzhled, sex apod. Žena má samozřejmě také své představy, také po nás něco bude chtít. Vše ale probíhá podvědomě, takže výsledkem jsou neurčité pocity, přitažlivost, láska nebo naopak nevraživost.

Pokud necháme našim pocitům volnou ruku, časem se seznámíme se ženou, která nám bude rámcově vyhovovat. Bude-li náklonnost oboustranná, dostáváme se do vztahu.

V rámci vztahu poté děláme spoustu věcí, které ale v konečném součtu mají za cíl zajistit, že naše zisky budou vyšší, než naše náklady. Tedy například rádi pozveme ženu na romantickou a drahou večeři, protože víme, že o několik hodin později prožijeme úžasnou noc, na kterou budeme dlouho vzpomínat. Pokud se to skutečně takto vydaří, jsme spokojení. Vynaložili jsme sice náklady, ale vyplatilo se nám to. Žena je taktéž spokojená, takže vztah dosáhl svého naplnění.

Horší je situace, kdy investice vyrovnané nejsou. Pozveme ženu na romantickou a drahou večeři, ale po ní nám žena oznámí, že bohužel musí ráno brzo vstávat, a proto nic nebude. My jsme investovali, ale zisk nepřišel, čímž pádem budeme naštvaní. Nejlepší v takové situaci je ženě sdělit, že nám o svém ranním vstávání mohla říct dříve. Možná tím u ní vyvoláme mírný pocit viny, ale z hlediska zdraví vztahu je to nejlepší řešení. Příště už si na to totiž dá pravděpodobně pozor.

Obecně řečeno, sdělit partnerce v trvalém vztahu své námitky ohledně příliš vysokých investic nebo neúměrně vysokých zisků je to nejlepší, co můžete udělat.

Tahle dovolená stála sto táců

Příliš vysoké investice

Vraťme se ještě na chvíli k situaci s restaurací. Večer skončil, protože partnerka musí ráno vstávat. Vás to nepotěší, ale co se dá dělat. Jdete tedy domů. O několik dní později se opakuje podobná situace a opět k ničemu nedojde. Když se to stane potřetí, vypěníte. Řeknete partnerce, jak je bezohledná a spoustu dalších věcí, kterých poté budete litovat. Partnerku to bude sice mrzet, ale v hádce chtě nechtě zaujímá obrannou pozici. Banální problém tak kvůli špatné komunikaci skončí hádkou, možná dokonce rozchodem. Při tom by vše vyřešilo, kdybyste si s partnerkou promluvili hned napoprvé.

Nutno dodat, že partnerka vám ve skutečnosti může vaše investice vracet způsobem, o kterém vy nevíte. Jak již totiž poznamenal Trim, existuje několik jazyků lásky. Pokud vaše partnerka neví, jak vám má lásku vyjadřovat, cítíte velmi malý zisk za příliš vysoké náklady, zatímco partnerce se může zdát vše v pořádku.

Plíživým a velmi nebezpečným problémem je, když se postupem času zvyšují vaše náklady na dosažení stejného zisku. To je doména zvláště zlatokopek, ale i třeba taková žena s dítětem od vás najednou může začít očekávat mnohem více, aniž by vám více poskytla. Vždy je nutné nebát se s partnerkou situaci probrat.

Neúměrně vysoký zisk

V některých vztazích je to naopak žena, která dává muži spoustu investic, doslova jej dusí láskou či dárečky. Muži pak zpravidla z takového vztahu utíkají, protože se cítí dušení vším tím, co se jim partnerka snaží dávat. Někomu to samozřejmě může i vyhovovat, ale pak pozor na pocity viny na vaší straně, které se mohou dostavit.

Když jsou ve vztahu problémy

Problémy ve vztahu zpravidla souvisí s nevyrovnaností investic. Měli bychom při tom správně odlišovat příčiny a následky, protože například takový podvod je zpravidla následkem nespokojenosti ve stávajícím vztahu, nikoli její prvotní příčinou.

Jaké konkrétní situace mohou vést k tomu, že alespoň jeden z partnerů bude ve vztahu pociťovat nevyrovnanost investic? Uvedu několik příkladů:

 • Partner se nesnaží (najít si nové místo, pomáhat v domácnosti, v posteli atd.).
 • Partner je dlouhodobě neúspěšný či nemocný (podpora druhého partnera ho stojí poměrně dost sil a ten ne vždy takovou zátěž unese).
 • Necítíme dostatečnou odezvu od partnera (nekomunikuje s námi, nedává nám to, co bychom od něj chtěli).
 • Partner neustále zvyšuje své požadavky či nároky, aniž by nám byl schopen investice oplatit.
 • Atd.

Nutno dodat, že případné chyby nelze vždy hledat výhradně u svého partnera. Často podporujeme problémy tím, že s ním špatně komunikujeme a nesdělíme mu svá přání a pocity.

Vyústění problémů

Neřešené problémy zpravidla vyústí v rozchod či rozvod. Ale samozřejmě to není pravidlem. Existují tři situace, kdy s vámi partner prozatím zůstane, i když mu vztah již nevyhovuje:

 1. Nemá alternativu. Například nevydělává tolik, aby si mohl dovolit žít sám, a k rodičům se stěhovat nechce či nemůže.
 2. Náklady na rozchod by byly příliš vysoké. Například přítelkyně bohatého muže by rozchodem ztratila spoustu peněz i společenské postavení.
 3. Investice do vztahu byly příliš vysoké.

Problémem je, že i když s vámi partner stále žije či chodí, postupně se od vás citově odlučuje, což vy ani nemusíte postřehnout. Jakmile ona situace bránící jeho odloučení pomine, partner vás „zčistajasna“ opustí, a vy nevíte proč. Teprve po nějaké době zjistíte, že vás chtěl opustit již delší dobu.

Takto zhrzení životem můžete snadno dojít k přesvědčení, že nemá cenu do kohokoli investovat, protože to nakonec přinese stejně jen bolest. A to je značně nebezpečný postoj, protože pak bude ovlivňovat každý váš další vztah.

Zdroj:

WILLI Jurg: Psychologie lásky. 1.Vyd.,Praha: Portál 2006. 256 s. ISBN 80-7178-982

Související články...

  Sladká vůně feromonů
  Stále více lidí se nás ptá, jak feromony ze Svadeni.cz vnímat. Názory se různí, a proto jsme udělali analýzu a test v terénu.

  Feromony a zkušenosti uživatelů
  Feromony, které se v poslední době staly synonymem pro úspěch, přitahují stále větší pozornost. Důkazem toho je neustálý nárůst objednávek v sex-shopu webu Svadeni.cz. Připomeňme jen, že tento sex-shop se jako ...

  remmyprohibit
  Jazyky lásky
  Každý, kdo prožil nějaký dlouhodobý vztah, mohl zažít okamžik, kdy se mu zdálo, že se z něj vytrácí veškerá láska. Jedním z příčin tohoto problému může být také to, že stejně jako v ...

  Dostaňte se přes rozchod
  Strávili jste spolu krásné a nezapomenutelné dny, ale najednou vše končí. Rozešla se s vámi nebo vy s ní. Přemýšlíte, jestli se nedalo něco změnit, jestli to nejde ještě nějak zvrátit. Má ...

  Udržte si ji
  Prvotní zamilovanost se ženou jednoho dne pomine a vaše výjimečné chvilky se mohou lehce změnit v šeď všedních dnů. Pokud chcete zvýšit šance na uchování vašeho vztahu i po pominutí období ...

84%
PŘEDCHOZÍ  PŘEDCHOZÍDALŠÍ  DALŠÍ
Počet komentářů: 1 (poslední ze dne 5. 4. 2011 21:47:08)
posledni komentare  "Investice ve vztahu"
HS 05.04.2011 21:47
Číst vybrané  |  Číst všechny  |  Přidat názor
nejlepsi clanky
Šest velkých chyb při svádění

V tomto článku se budeme zabývat šesti zásadními chybami v procesu seznamování. Tyto chyby jsou ...
dots
Na co ženy myslí při sexu

Také občas přemýšlíte, co se asi honí v hlavě té usměvavé krásce ze zadní ...
dots
Balení na ulici (40)

Lucka, 20 let, Studentka Další video s Kubou v hlavní roli. V létě jsme byli s Kubou v knihovně a cestou na tramvaj (v ...
dots
nejlepsi videa
play
Lenka: Na ulici telefon nedávám

Shlédnuto: x | Komentářů: 8
dots
play
Důvěrně (4) Seznamování

Shlédnuto: x | Komentářů: 17
dots
play
Martina: Jsem v sexu pro každou špatnost

Shlédnuto: x | Komentářů: 10
dots
prave leti
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20mu%C5%BEe%20diskuze.gif Feromony pro muže 1,5 ml

Vysoce koncentrovaný feromon vyrobený v ČR speciálně pro České muže. Náš Feromonový ...

Naše cena: 890,- Kč
Původní cena: 1100,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20%C5%BEeny%20Andro%20vita.gif Feromony pro ženy

Při našem testování nám tento feromon určený pro ženy vyšel jako jediný skutečně ...

Naše cena: 870,- Kč
Původní cena: 1000,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Velk%C3%BD%20penis%20jak%20zvet%C5%A1it.gif Malý penis? Vyřešeno!

Andro-penis získal Evropskou atestaci CE, je klasifikován jako zdravotní pomůcka 1.typu.

Naše cena: 1800,- Kč
Původní cena: 2315,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Sexy kočka v každou chvíli

Erotické prádlo pro radost nebo dárek. Luxusní značkové za šokující cenu..

Naše cena: 340,- Kč
Původní cena: 660,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Jak sbalit holku, nebo ženu? Návod..

Nevíte jak oslovit a o čem se bavit? Pozor na některé chyby!

Naše cena: 300,- Kč
Původní cena: 400,- Kč
dots
RSS Svadeni.cz, server o seznamování, svádění a balení
Copyright © 2006 - 2018 Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama | Podmínky používání | Podpořte svadeni.cz | Spřátelené weby | RSS | Mapa stránek
Designed By: BPstyle - Graphic studio
Created By: Jaroslav Poliak