Svadeni.cz | Zdokonalte své vyjadřování (5) | Jak sbalit muže a ženu, E-shop, feromony, afrodisiaka
Shop

Zdokonalte své vyjadřování (5)

Přijímané sdělení se u příjemce vždy konfrontuje s jeho osobními zkušenostmi. To už víme z předchozího dílu seriálu. Jak to ale je s názorem na původce sdělení? Mění názor na původce sdělení nějakým způsobem příjem?

Jak je známo, v Brně jezdí místo tramvají „šaliny“. Když pak jede obyvatel moravské metropole do Prahy a neuvědomí si svůj nářeční prvek, má problém. Pokud se v Praze někoho zeptáte, kde je nejbližší zastávka na šalinu, tak vám v lepším případě neporozumí, v horším případě ho naštvete. Pražani nemají tento nářeční prvek moc v lásce.

Můj známý pocházející z Brna právě na toto doplatil. Oslovil ženu, se kterou pět minut hovořil. Následně si vzal její telefonní číslo. Vše probíhalo naprosto v pořádku do rozloučení, kdy řekl, že musí stihnout šalinu. Reakce byla nelichotivá: „Šalina? Jaká šalina! Tady jezdí tramvaje!!! Jdi někam s šalinama!!!“

Rozhodně nehodlám tvrdit, že takto bude v obdobné situaci reagovat většina žen. Uvedená žena měla viditelně u slova šalina zafixované negativní konotace (či velmi zjednodušeně negativní emoce). Nicméně tento příklad dokladuje, jak jedno slovo (či výraz) při neutrálním sociálním statusu dokáže zhatit celé oslovení.

Tohle slovo už nikdy neřekneš!!! Je ti to jasný?

Sociální status

Podíváme se na celou situaci se šalinou ještě jednou, tentokrát z trochu jiného pohledu. Dejme tomu, že onen balič dokázal ženu zaujmout natolik, že má v jejích očích pozitivní sociální statut, tedy že ho žena respektuje či má ráda. Podle intenzity tohoto statusu by ho buď jemně upozornila, ať slovo nepoužívá, nebo by se o tom nezmínila vůbec.

Popravdě řečeno během pěti minut je nemožné vytvořit si pozitivní sociální status. Můžete maximálně zanechat pozitivní dojem. Kdybyste ale teoreticky byli známá osobnost, měli byste již na počátku pozitivní či negativní sociální status.

Sociální status značí, jak vás daná osoba hodnotí. Přímo úměrně tomuto hodnocení s vámi pak bude jednat.

Pozitivní sociální status je velmi užitečná věc. Díky němuž máte jistotu, že vás okolní lidé budou dobře přijímat. A to i v případě, že uděláte chybu v komunikačním modelu. To je tedy odpověď na otázku položenou v závěru minulého dílu. Na tom, jak přijímáme přeřeky okolních lidí má největší podíl jejich sociální status. Neoblíbeným lidem se za chyby vysmíváme často (viz politiky), oblíbeným lidem méně často.

Pokud bychom si sociální status chtěli rozebrat, můžeme zjednodušeně říci, že jde o několik po sobě následujících dojmů. Pozitivní dojem je tedy základem pozitivního statusu…

Když to nefunguje

Komunikační model má jednu zákonitost, na kterou ukazuje i příklad uvedený na v úvodní části článku. Pokud v některé části schématu uděláme chybu, táhne se tato chyba neodstranitelně celým schématem (zde byla chyba v procesu zakódování). Bylo by bláhové myslet si, že v momentě, kdy řekneme něco špatně, zrovna projede okolo troubící automobil, který zachrání celou situaci. Dojem z příjmu sdělení je závislý na tom, kolik chyb v komunikaci uděláme. Pokud jich není mnoho, náš mozek dá vše do pořádku. Má totiž tendenci dávat všem sdělením „tvar.“ Určitě se vám někdy stalo, že jste nerozuměli nějakému mluvenému sdělení, avšak vzápětí vám to samo od sebe došlo. To je právě ono. Na rychlost tohoto uvědomění má vliv jednak počet chyb v komunikátu, druhak náš psychický stav, únava atd.

Ne vždy ale chceme sdělení rozumět. Zejména, je-li pro nás entropické. Kombinace vyšší hodnota entropie, komunikační šum a nízký či průměrný sociální status je přímo vražedná. Což takhle učitelé, kteří se snaží něco vysvětlit školákům v pubertálním věku? Žáci nerozumí, protože nechtějí rozumět. Učitele považují za nositele nízkého sociálního statusu a tak ho neposlouchají. Baví se, což vytváří komunikační šum. Vysvětlovaná látka má při tom entropický charakter. A již víme, proč studenti učilišť téměř propadají.

Případ se školáky ukazuje ještě na jednu věc, která je potvrzená psychologií. Pokud něčemu nerozumíme, má náš mozek tendenci přerušit komunikační schéma. Myšlení bolí. Proto ten, který se vyjadřuje příliš odborně, má smůlu, protože ti, kteří ho nechápou, ho neposlouchají. Zde ale existuje výjimka, která souvisí s motivací. Stručně řešeno, vysoká motivace dokáže odpor mozku přemoci.

Shrnutí

Protože může být pro někoho složitější dát si do souvislostí informace uvedené v článku, ještě jednou je zjednodušeně shrnu.

 • na tom, jak nás druzí vnímají, má největší podíl sociální status (zjednodušeně - společenské postavení)
 • osobě s pozitivním sociálním statusem budeme raději naslouchat, snáze ji vyjdeme vstříc, věříme ji, vážíme si jí
 • osobu s negativním sociálním statusem nemáme rádi, je často terčem posměchu, nadávek, šikany…
 • v komunikaci je pozitivní sociální status důležitý – lidé vám budou více naslouchat a ignorovat případné chyby v komunikaci
 • vždy je potřeba brát ohled na toho, kdo vás poslouchá – pokud to bude výše vzdělaný člověk, můžete si dovolit mluvit komplikovaněji a více do hloubky
 • pokud to bude průměrný člověk, musíte mluvit jednodušeji, protože jinak vám neporozumí a bude vás považovat za nudné (nádherný příklad je v seriálu Přátelé, kdy Ross jako jediný vysokoškolák je ignorován ostatními v momentě, kdy se snaží něco vysvětlit)
Související články...

  Sladká vůně feromonů
  Stále více lidí se nás ptá, jak feromony ze Svadeni.cz vnímat. Názory se různí, a proto jsme udělali analýzu a test v terénu.

  Zdokonalte své vyjadřování (1)
  Mluvit či psát dnes dokáže téměř každý. Jak ale poznáte, zda se vyjadřujete opravdu efektivně? Základem efektivní komunikace je komunikační schéma. Pokud si důkladně vštěpíte jeho princip, dokážete ...

  Zdokonalte své vyjadřování (2)
  V minulém dílu jsme si ukázali zjednodušené jednosměrné komunikační schéma. Zároveň jsme si řekli něco o redundanci a entropii. Nyní se podíváme to, jak tyto věci využít při balení.

  Zdokonalte své vyjadřování (3)
  Zcela jistě se vám někdy stalo, že jste s někým hovořili, a dotyčná osoba vás pochopila špatně. Příčina této události je v porušení komunikačního schématu. Podíváme se na to, kde všude ...

  Zdokonalte své vyjadřování (4)
  Co všechno musí váš mozek zpracovat před tím, než něco řeknete? Budete se divit, ale je toho více, než si myslíte. Většinu těchto operací však děláte podvědomě. Není na škodu uvědomit si, že ...

94%
PŘEDCHOZÍ  PŘEDCHOZÍDALŠÍ  DALŠÍ
Počet komentářů: 2 (poslední ze dne 4. 3. 2009 11:11:42)
posledni komentare  "Zdokonalte své vyjadřování (5)"
Killer 03.03.2009 20:58
Re: 04.03.2009 11:11
Číst vybrané  |  Číst všechny  |  Přidat názor
nejlepsi clanky
Šest velkých chyb při svádění

V tomto článku se budeme zabývat šesti zásadními chybami v procesu seznamování. Tyto chyby jsou ...
dots
Na co ženy myslí při sexu

Také občas přemýšlíte, co se asi honí v hlavě té usměvavé krásce ze zadní ...
dots
Balení na ulici (40)

Lucka, 20 let, Studentka Další video s Kubou v hlavní roli. V létě jsme byli s Kubou v knihovně a cestou na tramvaj (v ...
dots
nejlepsi videa
play
Lenka: Na ulici telefon nedávám

Shlédnuto: x | Komentářů: 8
dots
play
Důvěrně (4) Seznamování

Shlédnuto: x | Komentářů: 17
dots
play
Martina: Jsem v sexu pro každou špatnost

Shlédnuto: x | Komentářů: 10
dots
prave leti
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20mu%C5%BEe%20diskuze.gif Feromony pro muže 1,5 ml

Vysoce koncentrovaný feromon vyrobený v ČR speciálně pro České muže. Náš Feromonový ...

Naše cena: 890,- Kč
Původní cena: 1100,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20%C5%BEeny%20Andro%20vita.gif Feromony pro ženy

Při našem testování nám tento feromon určený pro ženy vyšel jako jediný skutečně ...

Naše cena: 870,- Kč
Původní cena: 1000,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Velk%C3%BD%20penis%20jak%20zvet%C5%A1it.gif Malý penis? Vyřešeno!

Andro-penis získal Evropskou atestaci CE, je klasifikován jako zdravotní pomůcka 1.typu.

Naše cena: 1800,- Kč
Původní cena: 2315,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Sexy kočka v každou chvíli

Erotické prádlo pro radost nebo dárek. Luxusní značkové za šokující cenu..

Naše cena: 340,- Kč
Původní cena: 660,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Jak sbalit holku, nebo ženu? Návod..

Nevíte jak oslovit a o čem se bavit? Pozor na některé chyby!

Naše cena: 300,- Kč
Původní cena: 400,- Kč
dots
RSS Svadeni.cz, server o seznamování, svádění a balení
Copyright © 2006 - 2018 Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama | Podmínky používání | Podpořte svadeni.cz | Spřátelené weby | RSS | Mapa stránek
Designed By: BPstyle - Graphic studio
Created By: Jaroslav Poliak