Svadeni.cz | Zdokonalte své vyjadřování (3) | Jak sbalit muže a ženu, E-shop, feromony, afrodisiaka
Shop

Zdokonalte své vyjadřování (3)

Zcela jistě se vám někdy stalo, že jste s někým hovořili, a dotyčná osoba vás pochopila špatně. Příčina této události je v porušení komunikačního schématu. Podíváme se na to, kde všude mohou nastat chyby.

Jak jsem již zmínil v prvním díle, základem komunikace je komunikační model. Pro své účely jsem si vypůjčil Shannon-Weaverův matematický model komunikace. Pro lepší názornost si ho připomeneme.

myšlenka – zakódování – kanál – rozkódování – příjem sdělení

Všimněte si, že tento model je jednosměrný. Postupuje od autora sdělení k příjemci a zcela ignoruje zpětnou vazbu. Z toho vyplývá, že za všechny chyby v komunikaci může autor sdělení. Toto tvrzení neodpovídá realitě na 100 %. Například ještě před začátkem konverzace jen stěží ovlivníte náladu ženy. Pokud bude mít zrovna špatný den, vaše sdělení bude vnímat hůře, i kdybyste se snažil sebevíc.

Když si v duchu představíte situaci, jak oslovujete neznámou ženu, zjistíte, že až na drobnosti závisí úspěch komunikace opravdu na vás. Podíváme se na to proč, a zároveň si ukážeme, jaké chyby mohou nastat.

Situace vypadá tak, že chcete oslovit ženu stojící na ulici. Rozhodl jste se použít oslovení: „Ahoj. Čekáš tu na mě?“

Myšlenka

Myšlenka je to, co ve vás probíhá před zvolením této věty. Jdete za ženou s myšlenkou na oslovení. Už tušíte, jak to provedete, ale ještě jste větu nezformulovali. V této fázi se příliš nechybuje. Chyba by byla například oslovit jinou ženu, než chcete. To je ale velmi nepravděpodobné.

Opustíme-li náš příklad, tak typickou chybou v této fázi je, že si spletete příjemce sdělení. S Petrem jste se po SMS bavili o jeho nové dívce, ale při setkání navážete konverzaci s Pavlem místo Petra. Nezáměrně, zkrátka se spletete. Všimněte si, že pokud splete fázi myšlenky, je celé komunikační schéma špatně.

Copak se mi to asi snažil říct? :)

Zakódování

Kódovat znamená dát myšlence jistý tvar. Vy tedy v našem příkladu s oslovením vyslovíte zmiňovanou větu. Opět záleží na vás, jak se vám to povede. Častou chybou v této fázi je špatná artikulace. Místo oslovení z vás vzejde cosi, co je velmi náročné na příjem. Příčina často tkví v nervozitě nebo jednoduše ve snaze vyjadřovat se co nejrychleji a nejekonomičtěji. Raději mluvte pomaleji a zřetelně.

A co takhle hlasitost? Pokud své oslovení pouze nenápadně pípnete s myšlenou na útěk, dáte tím ženě velmi dobře najevo své nízké sebevědomí. Jak jsme si říkali v minulém díle, skrz komunikační schéma neprochází pouze verbální komunikace. Váš postoj, váš výraz, tón, poloha a síla hlasu, dokonce i vaše nálada a další věci se promítají do sdělení, i když bychom je tam často nechtěli.

Co musím ještě krátce zmínit, je nářečí. Pocházíme z různých zákoutí země a na naší mluvě je to dost znát. Největší nevýhodu mají v tomto ohledu lidé pocházející ze slezské části republiky. Pokud jdete oslovovat pražskou dívku, tak se může stát, že místo obsahu vašich slov jí zaimponuje vaše nářečí. Bohužel spíše negativně.

Teď se opět odtrhneme od našeho příkladu a podíváme se na komunikaci obecněji. V momentě, kdy chcete svoji myšlenku zakódovat, se může stát, že si zkrátka nevybavíte ta správná slova či se vám nenápadně přehází slovosled. Tedy, nenápadně do té doby, dokud si neuvědomíte, co jste to řekli za ptákovinu. Z myšlenky zeptám se, co vysílají v televizi, se pak jednoduše může stát věta: „Prosím tě, co v televizi dneska vysílají něco pěkného?“ Je to sice srozumitelné, ale velmi to stěžuje příjem. Zde je opět na vině snaha o co nejrychlejší vyjadřování.

Hodně rádi se smějeme politikům a známým osobnostem, když se jim povede vyjádřit myšlenku nějakým paskvilem. Ale ono se to stává každému z nás.

Nyní jsme tedy již vyřkli sdělení. Co následuje, však také závisí na nás, resp. na našem odhadu situace. Více se dozvíte příště, kdy budeme pokračovat v rozebírání jednotlivých složek komunikačního schématu.
 

Související články...

  Sladká vůně feromonů
  Stále více lidí se nás ptá, jak feromony ze Svadeni.cz vnímat. Názory se různí, a proto jsme udělali analýzu a test v terénu.

  Zdokonalte své vyjadřování (1)
  Mluvit či psát dnes dokáže téměř každý. Jak ale poznáte, zda se vyjadřujete opravdu efektivně? Základem efektivní komunikace je komunikační schéma. Pokud si důkladně vštěpíte jeho princip, dokážete ...

  Zdokonalte své vyjadřování (2)
  V minulém dílu jsme si ukázali zjednodušené jednosměrné komunikační schéma. Zároveň jsme si řekli něco o redundanci a entropii. Nyní se podíváme to, jak tyto věci využít při balení.

  Zdokonalte své vyjadřování (4)
  Co všechno musí váš mozek zpracovat před tím, než něco řeknete? Budete se divit, ale je toho více, než si myslíte. Většinu těchto operací však děláte podvědomě. Není na škodu uvědomit si, že ...

  Zdokonalte své vyjadřování (5)
  Přijímané sdělení se u příjemce vždy konfrontuje s jeho osobními zkušenostmi. To už víme z předchozího dílu seriálu. Jak to ale je s názorem na původce sdělení? Mění názor na původce ...

82%
PŘEDCHOZÍ  PŘEDCHOZÍDALŠÍ  DALŠÍ
Počet komentářů: 1 (poslední ze dne 26. 6. 2015 10:21:30)
posledni komentare  "Zdokonalte své vyjadřování (3)"
Otevíračka Hrusa 26.06.2015 10:21
Číst vybrané  |  Číst všechny  |  Přidat názor
nejlepsi clanky
Šest velkých chyb při svádění

V tomto článku se budeme zabývat šesti zásadními chybami v procesu seznamování. Tyto chyby jsou ...
dots
Na co ženy myslí při sexu

Také občas přemýšlíte, co se asi honí v hlavě té usměvavé krásce ze zadní ...
dots
Balení na ulici (40)

Lucka, 20 let, Studentka Další video s Kubou v hlavní roli. V létě jsme byli s Kubou v knihovně a cestou na tramvaj (v ...
dots
nejlepsi videa
play
Lenka: Na ulici telefon nedávám

Shlédnuto: x | Komentářů: 8
dots
play
Důvěrně (4) Seznamování

Shlédnuto: x | Komentářů: 17
dots
play
Martina: Jsem v sexu pro každou špatnost

Shlédnuto: x | Komentářů: 10
dots
prave leti
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20mu%C5%BEe%20diskuze.gif Feromony pro muže 1,5 ml

Vysoce koncentrovaný feromon vyrobený v ČR speciálně pro České muže. Náš Feromonový ...

Naše cena: 890,- Kč
Původní cena: 1100,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20%C5%BEeny%20Andro%20vita.gif Feromony pro ženy

Při našem testování nám tento feromon určený pro ženy vyšel jako jediný skutečně ...

Naše cena: 870,- Kč
Původní cena: 1000,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Velk%C3%BD%20penis%20jak%20zvet%C5%A1it.gif Malý penis? Vyřešeno!

Andro-penis získal Evropskou atestaci CE, je klasifikován jako zdravotní pomůcka 1.typu.

Naše cena: 1800,- Kč
Původní cena: 2315,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Sexy kočka v každou chvíli

Erotické prádlo pro radost nebo dárek. Luxusní značkové za šokující cenu..

Naše cena: 340,- Kč
Původní cena: 660,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Jak sbalit holku, nebo ženu? Návod..

Nevíte jak oslovit a o čem se bavit? Pozor na některé chyby!

Naše cena: 300,- Kč
Původní cena: 400,- Kč
dots
RSS Svadeni.cz, server o seznamování, svádění a balení
Copyright © 2006 - 2018 Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama | Podmínky používání | Podpořte svadeni.cz | Spřátelené weby | RSS | Mapa stránek
Designed By: BPstyle - Graphic studio
Created By: Jaroslav Poliak