Svadeni.cz | Techniky nenápadné manipulace | Jak sbalit muže a ženu, E-shop, feromony, afrodisiaka
Shop

Techniky nenápadné manipulace

V životě se často setkáváme s pokusy o manipulaci. Mnohdy vypadají tak nenápadně, že ani nepostřehneme, jak jsme se stali jejich obětí. Podívejme se na čtyři techniky, se kterými se běžně setkáváme. Všechny čerpají z nevyřčených pravidel společnosti.

V našem životě se orientujeme podle spousty pravidel, která si neuvědomujeme. Nemáme totiž potřebu nad nimi přemýšlet, protože „svět zkrátka takto funguje“. Rodiče a škola nás vychovali k tomu, abychom tato pravidla respektovali. Bohužel ne všichni jsou takto čestní. Každý den se setkáváme s lidmi, kteří si zažité normy upravují pro svůj vlastní prospěch. Někteří se na nás pokouší působit, a pokud se jim podvolíte, s vysokou pravděpodobností vás nějakým způsobem využijí.

Shodou okolností jsou největšími oběťmi manipulátorů slušní lidé, kteří neměli a nemají potřebu někoho podvádět, tedy většina z nás. Je to logické, když totiž sami nepodvádíte, neumíte zpravidla odhalit, když se někdo jiný pokusí podvést vás. Tedy pakliže nezjistíte, jakým způsobem tyto nepravosti probíhají.

V tomto článku si představíme čtyři manipulativní techniky stojící právě na základech nepsaných pravidel společnosti.

1. Vzájemnost (ty něco mně, já něco tobě)

Většina z nás má v sobě zakódováno, že potenciální dluhy se musí vracet. Je to jednoduchý a přirozený princip – ty jsi pomohl s něčím mně, já pomůžu tobě. Nemůžeme se na ostatní v době jejich potřeby vykašlat, příště by nám už nepomohli.

To je v pořádku do té chvíle, než od nás dotyčný bude požadovat něco mnohonásobně cennějšího či pracnějšího, než nám sám poskytl. Kamarád nám půjčil na den auto, avšak vzápětí nás požádá, abychom mu půjčili 30.000 Kč na autoservis s tím, že nám to do měsíce vrátí. Půjčka za půjčku, to je přece normální. Zvlášť, když jde přece o ten samý předmět. Jenže ve skutečnosti vás dotyčný žádá o něco mnohem rizikovějšího a na mnohem delší dobu. Přesto mu většina z nás peníze poskytne, pokud je má a zrovna je na nic nepotřebuje.

A nebo jednodušší příklad. Vaše přítelkyně vás nechá dívat se v sobotu večer na fotbal, přestože vysílají její oblíbený pořad v televizi. V neděli ráno po vás chce, abyste s ní strávil celý den v nákupním centru výběrem oblečení a bot. Odmítnete ji?

Uděláš to... Uděláš to... Uděláš to...

2. Autorita

V dětství posloucháme paní učitelku, později posloucháme policisty, našeho nadřízeného, lékaře apod. Uznáváme autoritu, protože předpokládáme, že díky poslušnosti získáme výhody, opět aniž bychom nad tím detailně přemýšleli.

S autoritami je ten problém, že nikdy nemáte jistotu, zda poslušností skutečně získáte něco navíc. A co je horší, spousta lidí se vydává za autority, přestože jsou jejich rady přinejmenším pochybné. Klasickým případem jsou politici. Hovoří na nás z televize prakticky každý den, snaží se nás nějak ovlivňovat a při tom sami často dělají to, co odsuzují.

A nebo trochu bližší případ: Kdo z vás neviděl reklamu na pickup seminář v ceně několika tisíc korun od „odborníků“? A kdo z vás neviděl reklamu v níž „stomatolog“ říká, že právě tato zubní pasta je nejlepší? Bílý plášť, ordinace a televize dokáže udělat diplomovaného lékaře i z vyučeného zedníka.

3. Správné chování

Když se podíváme do minulosti, máme tendenci vidět většinu svých dříve učiněných rozhodnutí jako správných. A to i když jsme z nich neměli vůbec žádný nebo jen velmi malý užitek. Manipulace využívající této zákonitosti spočívá v tom, že vás manipulátor nejdříve poměrně lehce přinutí k malému požadavku, aby vás několik dní poté přinutil k většímu.

Představme si tuto situaci: Jednoho dne vám e-mailem přijde nabídka k soutěži. Máte navrhnout nejkrásnější místo v ČR. Vy to uděláte. Měsíc poté vám dorazí druhý e-mail. Sice jste nevyhráli, ale za to byly i na základě vašeho hlasu vybrány nejkrásnější místa ČR a nyní vyšly přehledně v knížce se spoustou fotografií a samozřejmě speciálně pro vás za zvýhodněnou cenu. Tak komu se bude líbit? Vám? Přítelkyni? Babičce?

A opět druhý příklad: Bydlíte v paneláku a jeden z nájemníků vás navštíví s tím, zda mu podepíšete petici proti rušení nočního klidu. Vy to bez problémů uděláte. O dva týdny později vás navštíví znovu a řekne vám, že kvůli nočnímu rámusu bude potřeba vybudovat kamerový systém, což bude každého nájemníka stát 200 Kč.

4. Limitovaná nabídka

Poslední manipulativní taktika staví na tom, že jsme ochotni utratit víc za něco, o čem si myslíme, že je to cenné či vzácné (tedy pokud máme peníze). Krásně to funguje u cenných kovů. Zlata je málo, proto je drahé. To samé platí o diamantech. Čili v nás stačí vyvolat dojem, že něco nemůže mít každý, a automaticky to zvyšuje náš zájem po dané věci.

Kolikrát jste viděli, že něco je „limitovaná nabídka“ či „limitovaná edice“?

Zdroj:

KUPKA, I: Poznej a braň se - jak proti manipulaci

Související články...

  Sladká vůně feromonů
  Stále více lidí se nás ptá, jak feromony ze Svadeni.cz vnímat. Názory se různí, a proto jsme udělali analýzu a test v terénu.

  reklama
  Feromony vám zaručí úspěch nejen u ...
  Víte, že existují parfémy, díky kterým po vás ženy budou doslova šílet? Mnozí muži už je běžně používají a ostatní na jejich úspěch jen zírají s otevřenou pusou. Feromony mají ...

  ayam
  Pravidla manipulace
  Manipulace má svá omezení a pravidla. Tato pravidla vám pomohou odhalit manipulátory ve vašem okolí a odhalit příčiny manipulace. Společným rysem všech manipulací je hra na silné a slabé.

  Nemoc zvaná manipulace
  Přemýšleli jste někdy nad tím, proč mají manipulátoři potřebu manipulovat? Jaká síla je vede k tomu, aby se snažili lidem okolo sebe dělat ze života peklo? Odpověď na tyto otázky nám poskytne nálada.

98%
PŘEDCHOZÍ  PŘEDCHOZÍDALŠÍ  DALŠÍ
Počet komentářů: 4 (poslední ze dne 30. 3. 2012 23:24:53)
posledni komentare  "Techniky nenápadné manipulace"
Reaper 09.03.2012 12:21
Re: 09.03.2012 14:20
Lišák Mikoun 12.03.2012 17:50
Ještě nadsázka a postupná žádnost StreX132 30.03.2012 23:24
Číst vybrané  |  Číst všechny  |  Přidat názor
nejlepsi clanky
Šest velkých chyb při svádění

V tomto článku se budeme zabývat šesti zásadními chybami v procesu seznamování. Tyto chyby jsou ...
dots
Na co ženy myslí při sexu

Také občas přemýšlíte, co se asi honí v hlavě té usměvavé krásce ze zadní ...
dots
Balení na ulici (40)

Lucka, 20 let, Studentka Další video s Kubou v hlavní roli. V létě jsme byli s Kubou v knihovně a cestou na tramvaj (v ...
dots
nejlepsi videa
play
Lenka: Na ulici telefon nedávám

Shlédnuto: x | Komentářů: 8
dots
play
Důvěrně (4) Seznamování

Shlédnuto: x | Komentářů: 17
dots
play
Martina: Jsem v sexu pro každou špatnost

Shlédnuto: x | Komentářů: 10
dots
prave leti
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20mu%C5%BEe%20diskuze.gif Feromony pro muže 1,5 ml

Vysoce koncentrovaný feromon vyrobený v ČR speciálně pro České muže. Náš Feromonový ...

Naše cena: 890,- Kč
Původní cena: 1100,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Feromony%20pro%20%C5%BEeny%20Andro%20vita.gif Feromony pro ženy

Při našem testování nám tento feromon určený pro ženy vyšel jako jediný skutečně ...

Naše cena: 870,- Kč
Původní cena: 1000,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/Gif/Velk%C3%BD%20penis%20jak%20zvet%C5%A1it.gif Malý penis? Vyřešeno!

Andro-penis získal Evropskou atestaci CE, je klasifikován jako zdravotní pomůcka 1.typu.

Naše cena: 1800,- Kč
Původní cena: 2315,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Sexy kočka v každou chvíli

Erotické prádlo pro radost nebo dárek. Luxusní značkové za šokující cenu..

Naše cena: 340,- Kč
Původní cena: 660,- Kč
dots
http://www.svadeni.cz/files/uploaded/1-zlato_pojd_na_to_thumb_large.jpg Jak sbalit holku, nebo ženu? Návod..

Nevíte jak oslovit a o čem se bavit? Pozor na některé chyby!

Naše cena: 300,- Kč
Původní cena: 400,- Kč
dots
RSS Svadeni.cz, server o seznamování, svádění a balení
Copyright © 2006 - 2018 Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama | Podmínky používání | Podpořte svadeni.cz | Spřátelené weby | RSS | Mapa stránek
Designed By: BPstyle - Graphic studio
Created By: Jaroslav Poliak