Techniky nenápadné manipulace

V životě se často setkáváme s pokusy o manipulaci. Mnohdy vypadají tak nenápadně, že ani nepostřehneme, jak jsme se stali jejich obětí. Podívejme se na čtyři techniky, se kterými se běžně setkáváme. Všechny čerpají z nevyřčených pravidel společnosti.

Umíte manipulovat s lidmi? 

V našem životě se orientujeme podle spousty pravidel, která si neuvědomujeme. Nemáme totiž potřebu nad nimi přemýšlet, protože „svět zkrátka takto funguje“. Rodiče a škola nás vychovali k tomu, abychom tato pravidla respektovali. Bohužel ne všichni jsou takto čestní. Každý den se setkáváme s lidmi, kteří si zažité normy upravují pro svůj vlastní prospěch. Někteří se na nás pokouší působit, a pokud se jim podvolíte, s vysokou pravděpodobností vás nějakým způsobem využijí.

Shodou okolností jsou největšími oběťmi manipulátorů slušní lidé, kteří neměli a nemají potřebu někoho podvádět, tedy většina z nás. Je to logické, když totiž sami nepodvádíte, neumíte zpravidla odhalit, když se někdo jiný pokusí podvést vás. Tedy pakliže nezjistíte, jakým způsobem tyto nepravosti probíhají.

V tomto článku si představíme čtyři manipulativní techniky stojící právě na základech nepsaných pravidel společnosti.

1. Vzájemnost (ty něco mně, já něco tobě)

Většina z nás má v sobě zakódováno, že potenciální dluhy se musí vracet. Je to jednoduchý a přirozený princip – ty jsi pomohl s něčím mně, já pomůžu tobě. Nemůžeme se na ostatní v době jejich potřeby vykašlat, příště by nám už nepomohli.

To je v pořádku do té chvíle, než od nás dotyčný bude požadovat něco mnohonásobně cennějšího či pracnějšího, než nám sám poskytl. Kamarád nám půjčil na den auto, avšak vzápětí nás požádá, abychom mu půjčili 30.000 Kč na autoservis s tím, že nám to do měsíce vrátí. Půjčka za půjčku, to je přece normální. Zvlášť, když jde přece o ten samý předmět. Jenže ve skutečnosti vás dotyčný žádá o něco mnohem rizikovějšího a na mnohem delší dobu. Přesto mu většina z nás peníze poskytne, pokud je má a zrovna je na nic nepotřebuje.

A nebo jednodušší příklad. Vaše přítelkyně vás nechá dívat se v sobotu večer na fotbal, přestože vysílají její oblíbený pořad v televizi. V neděli ráno po vás chce, abyste s ní strávil celý den v nákupním centru výběrem oblečení a bot. Odmítnete ji?

2. Autorita

V dětství posloucháme paní učitelku, později posloucháme policisty, našeho nadřízeného, lékaře apod. Uznáváme autoritu, protože předpokládáme, že díky poslušnosti získáme výhody, opět aniž bychom nad tím detailně přemýšleli.

S autoritami je ten problém, že nikdy nemáte jistotu, zda poslušností skutečně získáte něco navíc. A co je horší, spousta lidí se vydává za autority, přestože jsou jejich rady přinejmenším pochybné. Klasickým případem jsou politici. Hovoří na nás z televize prakticky každý den, snaží se nás nějak ovlivňovat a při tom sami často dělají to, co odsuzují.

A nebo trochu bližší případ: Kdo z vás neviděl reklamu na pickup seminář v ceně několika tisíc korun od „odborníků“? A kdo z vás neviděl reklamu v níž „stomatolog“ říká, že právě tato zubní pasta je nejlepší? Bílý plášť, ordinace a televize dokáže udělat diplomovaného lékaře i z vyučeného zedníka.

3. Správné chování

Když se podíváme do minulosti, máme tendenci vidět většinu svých dříve učiněných rozhodnutí jako správných. A to i když jsme z nich neměli vůbec žádný nebo jen velmi malý užitek. Manipulace využívající této zákonitosti spočívá v tom, že vás manipulátor nejdříve poměrně lehce přinutí k malému požadavku, aby vás několik dní poté přinutil k většímu.

Představme si tuto situaci: Jednoho dne vám e-mailem přijde nabídka k soutěži. Máte navrhnout nejkrásnější místo v ČR. Vy to uděláte. Měsíc poté vám dorazí druhý e-mail. Sice jste nevyhráli, ale za to byly i na základě vašeho hlasu vybrány nejkrásnější místa ČR a nyní vyšly přehledně v knížce se spoustou fotografií a samozřejmě speciálně pro vás za zvýhodněnou cenu. Tak komu se bude líbit? Vám? Přítelkyni? Babičce?

A opět druhý příklad: Bydlíte v paneláku a jeden z nájemníků vás navštíví s tím, zda mu podepíšete petici proti rušení nočního klidu. Vy to bez problémů uděláte. O dva týdny později vás navštíví znovu a řekne vám, že kvůli nočnímu rámusu bude potřeba vybudovat kamerový systém, což bude každého nájemníka stát 200 Kč.

4. Limitovaná nabídka

Poslední manipulativní taktika staví na tom, že jsme ochotni utratit víc za něco, o čem si myslíme, že je to cenné či vzácné (tedy pokud máme peníze). Krásně to funguje u cenných kovů. Zlata je málo, proto je drahé. To samé platí o diamantech. Čili v nás stačí vyvolat dojem, že něco nemůže mít každý, a automaticky to zvyšuje náš zájem po dané věci.

Kolikrát jste viděli, že něco je „limitovaná nabídka“ či „limitovaná edice“?

Zdroj:

KUPKA, I: Poznej a braň se - jak proti manipulaci

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora Reaper

    Pěkný článek.
    Je to ale v podstatě jen převyprávění dole uvedeného zdroje.
    Nebylo by jednodušší rovnou na takové články linkovat ?

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      Nemyslím si, že by to bylo pouze převyprávění, rozvádím tam příklady pro snadnější pochopení. [S03] V každém případě, zdroj je uveden, a kdo si bude chtít přečíst víc, umí googlit.

      Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora Lišák Mikoun

    Na toto téma velmi doporučuji knížku od osoby jménem Isabelle Nazare-Aga: Nenechte sebou manipulovat.

    Reaguj na tento komentář
Ještě nadsázka a postupná žádnost
 od autora StreX132

    Ještě bych k těmto dvěma přidal další dvě a to
    1) nadsázka
    Půjčíš mi 30000 na měsíc? Ne, tak alespoň litr.
    Pro děti: Můžu být venku tak do dvou? Ne? Tak alespoň do 11.
    -význam je myslím jasný
    2) Postupná žádost
    Půjčíš mi prosím notebook? [uběhne pár minut] Můžu si jej tu nechat tak na dvě hodiny?
    - není to dobrý příklad, podstata je ta, že vám jej raději nechá, když už část udělal, když byste se zeptali přímo- půjčíš mi notebook na dvě hodiny, je větší šance, že odmítne

    Reaguj na tento komentář