Konec zvýší váš výkon

Všimli jste si, že dokážeme vyvinout obrovskou rychlost a energii, když se blíží konec? Rádi děláme věci na poslední chvíli ne proto, že bychom byli líní, ale zkrátka proto, že ve stresu je jednodušší využít svůj potenciál.

Jak nás ovlivňuje "konec"? 

Představte si, že vám nyní zadám úkol. Máte vyzpovídat 10 slečen, zeptat se jich na jejich zkušenosti s muži. Na celý projekt máte dva měsíce, abyste nemuseli pospíchat. Garantuji vám, že většina z vás na úkol okamžitě zapomene a probudí se týden, možná dva týdny před odevzdáním. Většinu ze zbylého času strávíte přemýšlením nad tím, jaký má tento úkol vlastně smysl, popř. jaký trest by vás čekal, kdybyste se na něj vykašlali. Podle výše trestu či odměny byste se pak rozhodli, zda úkol uděláte. Na vlastní zpracování byste si vyhradili přibližně dva dny před odevzdáním.

Na celém postupu jsou důležité dva časové úseky. Oněch 58 dní, kdy je produktivita vaší práce na tomto úkolu téměř nulová, a zbývající 2 dny, kdy byste se v případě dostatečné motivace mohli přetrhnout, abyste úkol splnili. Všimněme si tedy, že produktivita stoupá s blížícím se koncem. A stejně s ní stoupá stres a emoční nestabilita.

Takový postup je v lidské přirozenosti. Trest z úkolu, který máme dokončit až za hodně dlouhou dobu, nás v tuto chvíli neohrožuje.

Proto nás nic nenutí spěchat na jeho dokončení. Oproti tomu jasně stanovený konec, zvláště pokud se blíží, nás nutí zrychlit či zkvalitnit naší práci. S oblibou tento princip pozoruji na seriálech, které se potýkají se snižováním sledovanosti.

Například Simpsonovi se dlouhodobě potýkali se sníženou kvalitou i sledovaností, dokud na ně domovská stanice Fox nezačala tlačit. Buď se zlepšíte, nebo vás po 22. sérii zrušíme. Výsledek? Simpsonovi v polovině 20. série přešli na HDTV. Současná 21. série pak svojí vtipností překonala několik předchozích sérií a ukázala, že seriál ještě stále nevyčpěl. Obdobně na tom byli třeba Lost, Ztracení, po druhé, divácky neúspěšné, sérii. 

Náš výkon má zjednodušeně podobu exponenciály. Dlouho se držíme u nuly a v závěru je prudký růst (naštěstí v našem případě bez nekonečna pouze do hodnoty, které potřebujeme dosáhnout). Kdybychom ale svůj úkol rozdělili na několik menších a ke každému závěru si dali vlastní konečný termín, nemusíme na konci prožívat takový stres a honičku. Matematicky to můžeme vyjádřit například sinusoidou, kde nás zajímá pouze nezáporná část grafu.

V praxi bychom si tedy rozdělili šedesát dní na vypracování deseti žen tak, že bychom každých šest dní udělali jednu ženu. Nebo třeba bychom si úkol rozdělili pouze dvě části po pěti ženách. Polovina teď, polovina poté.

Popravdě řečeno existuje nespočet způsobů, jak si úkol rozdělit tak, abyste jej zvládli rychleji, kvalitněji a s menším stresem. Svůj způsob vymyslí určitě každý. Horší ale je donutit se k vykonání i těchto menších částeček úkolu. Poradím vám svoji metodu – na ploše PC mám textový dokument, do kterého si vždy napíši datum a částí úkolů, které musím udělat. Pokud něco nestihnu, přesunu to do dalšího dne. A pokud to přesouvám již potřetí, omezím všechny rušivé či odpočinkové činnosti, dokud úkol neudělám. Když se takto naučíte, že každý úkol nebo jeho část musíte splnit, jinak omezí vaše pohodlí, budete dělat věci včas. A nejenom to. Také zjistíte, že s touto metodou stihnete mnohem více věcí. Samozřejmě je při tom jedno, jestli si úkoly budete psát na papír, do poznámkového bloku nebo do speciální aplikace.

Tuto metodu, která představuje takový základ organizace našeho času, můžete využít i ke zlepšení svých výsledků v balení žen. Pokud máte problémy s oslovováním žen, uveďte se pomocí stanovení si dílčích úkolů do časového stresu. „Dneska musím oslovit 3 baby, a neodejdu odtud, dokud to neudělám.“ Je to v podstatě takové rozšíření techniky popsané v článku „Pracujte na sobě!“, kdy přidáváte negativní motivaci.

Kouzlo této metody spočívá v tom, že ji můžete využít na cokoliv. Nejenom na práci, ale i na organizaci svého života, na vyřešení svých problémů nebo jen zkrátka na to, abyste nezapomněli, co jste chtěli udělat. Pokud si každý den prohlédnete svůj osobní rozpis činností, do kterého napíšete vše, co potřebujete udělat, nemůže se vám stát, že byste na něco zapomněli.

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora OffTopic:))

    a svadeni.cz ho znizi, lebo studenti miesto sprtania prechadzaju stranky o tom, ako si zlepsit zivot, zbalit slecnu, alebo zlepsit svoj momentalny vztah..[S04]

    Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora RaShCZ

      No to bych se teda přel. [S08] Je prokázáno, že spokojený život dokáže zvýšit tvůj výkon v jiných oblastech. A máš-li správnou slečnu a jsi ve vztahu spokojený, působíš sebejistěji a snadněji se prosazuješ. [S03]

      Reaguj na tento komentář
    Re:
     od autora emu

      to snad neni možný... na stole mám učení, zítra zkoušku a místo šprtání jsem právě na svadeni.cz :D něco na tom je :)

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re:
       od autora lesnijelen

        to samý... [S04]

        Reaguj na tento komentář
        Re: Re: Re:
         od autora Mischelangelo

          Tomu ver. Tiež som v tom. :D

          Reaguj na tento komentář