Řeč těla (10) - Nepřístupnost

Jeden z nejhorších pocitů, který během komunikace můžete zažít, je pocit, že vás vlastně nikdo neposlouchá. Myslíte si, že mluvíte o zajímavé věci, ale posluchači (či posluchačka) vypadá, jako by ji vaše slova ani nezajímala. Zapomeňte na vaše pocity. Zda vás lidé poslouchají, můžete snadno vyčíst z řeči jejich těla.

Poznáte, když vás lidé neposlouchají? 

Mezi řečí těla a duševním rozpoložením je těsná souvislost. Když si sednete a překřížíte nohy, dáváte tím najevo uzavřenost. Můžete stokrát říkat, že posloucháte, a toto posazení je vám pouze pohodlné. Ano, je vám pohodlné. Protože vaše tělo a vaše mysl jsou propojeny. Kdybyste se dobře bavil, nebylo by vám takové posazení pohodné (tedy za předpokladu, že nemáte omezenou hybnost).

Předchozím odstavcem jsem chtěl říci, že když na vaše slova reaguje někdo uzavřením se, opravdu to souvisí s jeho psychickým stavem. Naopak, bude-li dotyčný či dotyčná zaujímat otevřený postoj, poslouchá vás.

Otevřené posazení

Otevřený člověk sedí na židli uvolněně. Nemá překřížené nohy ani ve stehnech, ani v kotnících (pozor na ženu s minisukní).

Výjimkou je americký způsob překřížení popisovaný v minulém dílu, který symbolizuje rozhodnutí. Otevřený člověk nemá tendenci dávat si mezi sebe a vás překážky. Kabelky, složka s papíry, aktovka, hrníček… Vše leží tak, aby to nestálo v cestě mezi vámi a partnerem v komunikaci.

Ruce má poslouchající člověk zpravidla tak, aby také netvořily překážku mezi vámi a jím (nemá je např. založené na prsou). U méně sebevědomých žen se však můžete setkat s tím, že bude mít jednu ruku na břiše. Buď se tím uklidňuje, nebo se stydí za svoji postavu. Rovněž ale také může mít bolesti břicha či je jí zima. Zkrátka u rukou je potřeba hlídat i ostatní signály, abyste se vyhnuli riziku špatné interpretace.

Uzavřené posazení

Můžeme rozlišit tři základní situace, kdy je daný člověk bezpochyby uzavřený našim pokusům o komunikaci.

1. Zkřížené nohy a založené či překřížené ruce

Toto posazení vytváří doslova obranný val, přes který nepronikne téměř nic. Když žena takovou pozici zaujme, musíte jí co nejrychleji něčím rozptýlit, protože jinak se s vámi bude nudit. V takovém divadle asi nic nesvedete, ale třeba v kavárně je to jasný signál k přesunu schůzky ven.

2. Překřížené nohy a na ně natažené ruce

Tato poloha je specifická a osobně se s ní setkávám spíše výjimečně. Zkuste dát nohu přes nohu a oběma rukama chytnout své kotníky. Bude to vypadat trochu jako dvojité A či číslice 4. Tento posed nesignalizuje ani tak přímou uzavřenost, jako spíše uzavřenost vašim názorům. Člověk, který v takové pozici sedí, nechce být přesvědčován o vašem názoru.

Takže pokud něco někomu vysvětlujete, a dočkáte se této pozice místo odpovědi, dejte dotyčné či dotyčnému prostor k vyjádření. Řekněte, že byste rádi slyšeli také jiný názor. Tímto odstraníte vzniklé pnutí.

3. Nohy zkřížené v kotnících

Toto posazení vypadá u mužů a u žen rozdílně. Muži zpravidla dají kolena od sebe a nohy překříží v kotnících. Ženy dají kolena k sobě a také překříží nohy v kotnících. Zatímco muž tak zabírá nohama nejvíce prostoru, žena naopak nejméně. Samozřejmě to není univerzální pravidlo, důležité je právě ono překřížení v kotnících.

Tato pozice vyjadřuje obavy. Mnohdy se můžete dokonce setkat s tím, že nervózní žena zasune takto překřížené nohy pod židli. Opět dochází k tomu, že vás daný člověk méně vnímá. Je odtažitý, obává se toho, co přijde. Zřejmě proto můžete toto gesto často spatřit u žen, které během vašeho oslovení sedí, zatímco vy stojíte.

Složitost sama

Všimněte si, že každý s uzavřených posazení má jiný účel. Zatímco první značí prostý nezájem a nudu, druhé slouží k obraně vlastního názoru a třetí vyjadřuje obavy. Podle mě není důležité pamatovat si přesně do detailu, které zkřížení co znamená. Důležité je vědět, že jakmile člověk zkříží nohy, značí to jeho špatné rozpoložení (nebo potřebu jít na záchod). Když toto budete vědět, můžete podle toho korigovat svůj projev.

Komentáře