Okouzlete ženu výběrem vína

K příjemnému večeru se ženou patří i lahev dobrého vína. Správný výběr je mnohdy umění, pokud se v této oblasti neorientujete. Ukážeme vám, podle čeho vybírat tak, abyste vybrali kvalitní a lahodný nápoj za přiměřenou cenu.

Vyznáte se ve vínu? 

Při výběru vína hraje svoji roli mnoho parametrů. Barvy, odrůdy, přívlastky, ročník… To vše určuje, jaký bude váš prožitek po otevření lahve. Určitě není pravidlem, že dražší víno je automaticky lepší.

Základní charakteristika

V barevném rozlišení rozdělujeme vína na bílá, červená a růžová.

Bílá vína jsou obvykle kyselejší než vína červená, což je dáno i tím, že rychleji zrají. Pokud chcete vybrat co nejlevnější variantu, volte rychle zrající odrůdy jako Müller-Thurgau či Veltlínské zelené. Jsou mladé a svěží, budou trochu kysele štípat na jazyku. K archivaci jsou lepší odrůdy Rulandské bílé a šedé, Ryzlink rýnský a vlašský, Sauvignon či Chardonnay.

Zde uděláte lépe, pokud vyberete starší ročník, jejich chuť totiž postupem času graduje. Bílé víno se podává vychlazené na 10 až 12°C. Pokud máte rádi sladké varianty, volte Rulandské šedé a Tramín.

Červená vína mají drsnější chuť než vína bílá. Levnější a méně kvalitní vína mohou být velmi trpká. Na taková dávejte pozor, rády způsobují kocovinu. Mezi nejrozšířenější odrůdy vína patří Frankovka, dále potom odrůdy jako Modrý Portugal, Rulandské modré, Cabernet Sauvignon či Merlot. Lepší je pořizovat spíše starší ročníky. Červené víno se podává při vyšší teplotě než bílé, nejlépe při teplotě 14 až 16°C.

Růžová vína jsou speciální kategorií, vznikají z modrých hroznů. Jsou velmi lehká, takže se rychle pijí. Obvykle jde o mladá vína maximálně dva roky stará, starší neshánějte. Ideální teplota podávání je mezi 10 a 13°C.

V případě šumivých vín (šampaňské, sekt, lambrusco) podáváme víno zásadně velmi vychlazené na teplotu 5 až 7°C.

Kvalita vín

Informace, zda je víno suché, polosuché nebo sladké poskytuje údaj o stupni sladkosti daného vína. Stupeň sladkosti se zvyšuje společně s kvalitou vína. Stolní víno je víno nejnižší kategorie vín, zpravidla se neuvádí původ, jedná se obvykle o suché a velmi kyselé víno. U jakostního vína, na rozdíl od stolního, je uveden původ sklizně a chuť vína není tak kyselá.

Pokud se chystáte míchat červené víno s colou, není nutné příliš zohledňovat kvalitu vína. Cola jednotlivých chutí překryje a bylo by zbytečné investovat více peněz. Totéž platí, pokud se chystáte dělat vinný střik.

Chystáte-li se vychutnat si sklenku a usrkávat jednotlivé doušky vína, zaměřte se na kvalitnější kousky. Za kvalitní jsou považována vína s přívlastkem, která nesmí být doslazovaná řepným cukrem. K jeho výrobě jsou užity vyzrálé hrozny s vyšším obsahem cukru, jsou dražší. U vín s přívlastkem rozlišujeme různé druhy přívlastků:

  • Víno s přívlastkem Kabinet. Hrozny dosáhly nejméně 19 stupňů přírodní cukernatosti. Jedná se o lehčí, suchá a příjemně pitelná vína.
  • Víno s přívlastkem Pozdní sběr. Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 21 stupňů přírodní cukernatosti. Bývají to kvalitní, výběrová, suchá či polosuchá vína.
  • Víno s přívlastkem Výběr z hroznů. Hrozny dosáhly nejméně 24 stupňů přírodní cukernatosti, většinou se jedná o víno s vyšším obsahem alkoholu, vhodné k archivaci.
  • Víno s přívlastkem Výběr z bobulí. Vyrábí se z vybraných bobulí, které dosáhly nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti. Bývá to víno velmi sladké, vzácné a proto drahé.
  • Víno s přívlastkem Ledové víno. Vyrábí se z hroznů, které byly sklizeny při teplotách -6°C a nižších. V průběhu sklizně a zpracování zůstaly zmraženy a získaný mošt vykazoval nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti. Ledová vína bývají velmi sladká, vzácnější a drahá.
  • Víno s přívlastkem Slámové víno. Vyrábí se z pečlivě vybraných hroznů, nejlepších a nejvyzrálejších. Tyto hrozny jsou před zpracováním skladovány na slámě či rákosu po dobu alespoň 3 měsíců. Většinou se užívá hroznů bílých odrůd. Získaný mošt musí vykazovat nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti. Slámová vína bývají velmi vzácná.

Výběr láhve

Pří výběru láhve se podívejte na zadní etiketu. Mimo popisu chuti vína a obsahu alkoholu je zde uváděno, k čemu se víno nejvíce hodí. Pokud se na vnitřní straně láhve objeví drobné bublinky, nevadí to. Když ale je bublinek příliš a stoupají vzhůru jako u šumivého vína, je to chyba.

Servírování

Chcete-li na ženu zapůsobit výběrem vína, určitě se na večer připravte. Posezení u vína krásně doplní zapálené svíčky, jež navodí intimní atmosféru. Otvírák, naleštěné skleničky a správně vychlazené víno jsou slibným odrazovým můstkem. I přes doporučení vhodných pokrmů k vínu uváděných na láhvi doporučuji k vínu servírovat talíř obložený kousky různých sýrů nebo oříšky. K prevenci kocoviny je dobré mít v průběhu večera k dispozici sklenici vody, aby nedocházelo k dehydrataci.

Během otvírání samotného vína je dobré nejprve nalít víno asi do 1/3 sklenky a předat ženě sklenku k degustaci. Vyslechněte si její názor na váš výběr, a až poté dolijte do obou sklenek. Jedná se o formu rituálu, který znalci vína znají, a zaručeně s ním ženu zaujmete. Nalévání můžete obohatit pár větami o původu hroznů daného vína nebo příběhem, proč jste vybrali právě tuto láhev. Přípitek by taktéž neměl chybět. K navození příjemné atmosféry jsou pro ženu ideální 2-3 sklenky vína.

Skladování

Neotevřené víno skladujte v lednici naležato, aby bylo v kontaktu s korkem. Mělo by se zabránit přístupu světla a výkyvu teplot. Pokud jste lahev načali, je dobré dopít jí do tří dnů. Již druhý den bude víno zvětrávat a při delším skladování by mohlo začít kvasit.

Přeji šťastnou ruku při výběru. 

Komentáře

Bez nadpisu
 od autora History

    A nějaký článek o výběru limonády nebude? [S09]

    Reaguj na tento komentář
    Bez nadpisu
     od autora Majco

      Keď Vám spraví radosť, že si ženu pripijete a budete sa tváriť like a boss, len do toho...

      Reaguj na tento komentář
Vážně už není o čem psát ?
 od autora Reaper

    Tady asi někdo četl knížku Jak jsem vyhrál válku, že jo ? [S04][S08] Aneb okouzlete ženu tím, že se naučíte hrát kriket.
    "Kriket je anglická hra, kterou hrají dvě mužstva po jedenácti hráčích. Hraje se na házecí dráze dlouhé dvacet metrů. Na každém jejím konci stojí tři tyčky osmašedesát centimetrů vysoké a vzdálené dvacet centimetrů od sebe. Každé ty tři tyčky tvoří branku. Kriket se hraje pálkou a míčkem. Pálka je jako na jedné straně zploštělý kyj a nesmí být širší než deset a půl centimetru a delší než devadesát šest centimetrů. Míč je asi tak velký jako pomeranč, váží mezi sto padesáti pěti a sto šedesáti třemi gramy a povrch má z červené kůže. Kapitáni obou mužstev losují, aby rozhodli, která strana bude odbíjet jako první. Hra se zahájí tak, že dva hráči odbíjecí strany stojí s pálkami před oběma brankami. Druhé mužstvo útočí a devět jeho hráčů se rozestaví v poli. Zbývající dva jsou házeč a brankář a zaujmou místa za oběma brankami. Házeč pak hází míčem od své branky na druhou branku. Jestliže její tyčky srazí, je odbíječ vyražen. Odbíječ brání pálkou svou branku před míčem. Odrazí míč do pole a devět hráčů v poli se ho pak snaží chytit. Odbíječi se mezitím mohou pokusit vyměnit si přeběhem místa před brankami a získat tím body..."

    [S08]

    Reaguj na tento komentář
    Re: Vážně už není o čem psát ?
     od autora History

      Náhodou je to fajn článek, kdybych pil víno, tak bych ho ocenil. A když se ta ptáš, tak nějaký článek napiš [S03]

      Reaguj na tento komentář
      Re: Re: Vážně už není o čem psát ?
       od autora ax

        Kdybys pil víno, spíš bys z toho článku spadl smíchy pod stůl, nebo nad ním nevěřícně kroutil hlavou.

        Reaguj na tento komentář
        Re: Re: Re: Vážně už není o čem psát ?
         od autora RaShCZ

          To by mě zajímalo proč. Protože se neřeší oblasti či odrůdy pěstované výhradně v zahraničí? To už by bylo pro neznalé lidi příliš matoucí.

          Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora buddy

    Já myslím že po laiky, co o vínech ví prdlajs (jako třeba já:o), je takovýhle článek se stručným a uceleným základním rozdělením a info přínosem a mě se líbí...

    ...ale stejně není nad krabičák a už když chci zainvestovat do něčeho lepšího, dám si Sklepmistra...[S08]

    Reaguj na tento komentář
Bez nadpisu
 od autora nikolajn

    ještě by tam mělo být někde zmíněno, jak se která sklenice s vínem drží...

    Reaguj na tento komentář